Συγχώνευση των πολεμικών servers

  • Αγαπητοί παίκτες,


    το περιμέναμε όλοι εδώ και πολύ καιρό και τώρα πλησιάζει όλο και πιο κοντά: η συγχώνευση του Άρη.

    Σύντομα θα δημοσιεύσουμε νέα σχετικά με τη συγχώνευση του πολεμικού server, συμπεριλαμβανομένης της ημερομηνίας και FAQ που θα απαντά σε ερωτήσεις σχετικά με τη διαδικασία και θα σας ενημερώνει για όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε.


    Η ομάδα του Ikariam

    AchingEcstaticAegeancat-size_restricted.gif

  • Αγαπητοί παίκτες,



    το πλήρωμα εργάζεται στις τελικές προετοιμασίες και δοκιμές για τη συγχώνευση του Ares.

    Προς το παρόν είμαστε πολύ σίγουροι ότι η συγχώνευση του Ares μπορεί να ξεκινήσει τον Απρίλιο.

    Πιθανότατα θα είμαστε σε θέση να παρέχουμε τα τελικά δεδομένα, πληροφορίες και FAQ κάποια στιγμή την επόμενη εβδομάδα.


    Η ομάδα του Ikariam

    AchingEcstaticAegeancat-size_restricted.gif

  • Συγχώνευση των Σέρβερ πολέμου


    Κυρίαρχε της αρχαιότητας, ετοιμάσου: Θα γίνει μια Συγχώνευση των Σέρβερ πολέμου! Από τις 09/04 ως τις 23/04 θα ενωθούν όλοι οι Σέρβερ πολέμου.


    Ως παίκτης στους Σέρβερ πολέμου θα αποκτήσεις ένα αντικείμενο ένωσης σέρβερ, με την οποία μπορείς να μετακομίσεις στον νέο σου σέρβερ.

    • Έναρξη Συγχώνευσης (χειροκίνητη αυτο-μεταφορά από εσάς): 09/04 10:00 CEST


    Στην αρχή του διαστήματος Ένωσης σέρβερ θα διεξαχθεί για 14 μέρες το event Γιορτή των Κόσμων με διάφορα μπόνους για όλους τους παίκτες στον νέο σέρβερ. Όσο νωρίτερα μεταφερθείς, τόσο περισσότερο χρόνο θα έχεις για το event!


    Θα βρεις όλες τις πληροφορίες και λεπτομέρειες στις Συχνές Ερωτήσεις.

    Συχνές Ερωτήσεις

    Τι θα συγχωνευθεί;

    Θα συγχωνέψουμε διάφορους σέρβερ και κοινότητες. Στον παρακάτω πίνακα θα βρείτε μια λίστα όλων των σέρβερ και των κοινοτήτων που επηρεάζονται.


    Τι θα γίνει αν δεν έχω παίξει ως τη λήξη της περιόδου μετακίνησης; Για την ένωση των σέρβερ θα τοποθετηθούν σε κατάσταση διακοπών όλοι οι λογαριασμοί. Αν δεν έχεις μεταφερθεί ως την λήξη της Ένωσης σέρβερ, θα μεταφερθείς αυτόματα. Οι ανενεργοί λογαριασμοί θα μεταφερθούν στον Μέσο Κόσμο.


    Μπορώ να δημιουργήσω νέους λογαριασμούς σε παλιούς σέρβερ; Ναι, αλλά αυτό θα μπορεί να γίνει για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Η εγγραφή για νέους λογαριασμούς θα λήξει στις 08/04/2024.


    Μπορώ να μεταφέρω τις πόλεις μου σε ένα νησί της επιλογής μου; Αποκτάς αντικείμενα Μετατόπισης πόλης με βάση τον αριθμό πόλεων που κατέχεις τη χρονική στιγμή της Μετατόπισης.


    Έχω περισσότερους λογαριασμούς από τον αριθμό των σέρβερ-στόχων. Μπορώ να έχω πολλούς λογαριασμούς στον ίδιο σέρβερ; Ναι, ο κανονισμός θα παραμείνει ως έχει. Μπορείς να έχεις ως και 11 λογαριασμούς.


    Τι θα γίνει με τις πρώτες ύλες που επένδυσα στον αρχικό σέρβερ σε κτίρια του νησιού όπως Πύργους Ήλιου, Ορυχεία και Θαύματα; Οι πρώτες ύλες θα σου επιστραφούν και θα αποσταλούν στα Υπάρχοντά σου. Για τους Πύργους Ήλιου θα αποκτήσεις ένα αντικείμενο στα Υπάρχοντά σου.


    Μπορώ να λάβω αυτούς τους πόρους και σε άλλη μορφή; Όχι. Αυτές οι πρώτες ύλες θα βρίσκονται σε δύο πακέτα, τα οποία θα χρησιμοποιηθούν για δωρεές. Δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως τα κανονικά πακέτα πρώτων υλών.


    Κατασκευάζω ένα κτίριο/στράτευμα/σκάφος. Τι θα γίνει με αυτό; Η κατάστασή του θα μεταφερθεί στον σέρβερ-στόχο. Η κατασκευή θα συνεχιστεί κανονικά.


    Πρέπει να χρησιμοποιήσω αμέσως τις Μετακινήσεις πόλεων; Όχι, οι Μετακινήσεις πόλεων δεν λήγουν.


    Για μια πόλη σε προνομιούχα θέση θα πάρω μια προμονιούχα μετακίνηση; Ναι.


    Τι θα γίνει με τους Πόντους κουρσέματος και το πλήρωμά μου; Το πλήρωμα θα μεταφερθεί στον σέρβερ-στόχο, οι πόντοι χάνονται κατά τη μεταφορά.


    Τι θα γίνει με τη συμμαχία μου; Η συμμαχία (δηλαδή η ίδια η συμμαχία, όχι τα μέλη της) θα μεταφερθεί μαζί με τον αρχηγό της. Πρέπει να συντονιστείτε μεταξύ σας ως συμμαχία. Στον νέο σέρβερ πρέπει να μπείτε ξανά στην συμμαχία.


    Τι θα γίνει με τις Πολιτιστικές Συνθήκες αγαθών; Αυτές θα εξαφανιστούν με την Ένωση. Όμως θα είναι σίγουρα πιο εύκολο να βρεθούν νέοι συνέταιροι στους πολύ πιο γεμάτους σέρβερ-στόχους. Για να το υποστηρίξουμε αυτό στην αρχή, θα διεξαχθεί το event Γιορτή των Κόσμων με διάφορα μπόνους.


    Τι θα γίνει αν μετακομίσουν περισσότεροι από ένας παίκτες ή συμμαχίες με το ίδιο όνομα στον νέο σέρβερ; Δεν μπορούν να υπάρχουν περισσότεροι από ένας παίκτης/συμμαχία με το ίδιο όνομα. Αν υπάρχει ήδη ένα όνομα στον σέρβερ-στόχο, θα σου δοθεί ένα νέ όνομα ή θα σου ζητηθεί να αλλάξεις το όνομά σου/το όνομα της συμμαχίας σου.


    Τι θα γίνει με τις Μονάδες και τις μάχες που έχουν αποσταλεί ή διεξάγονται τη στιγμή της ένωσης των σέρβερ; Οι μάχες θα διακοπούν, οι στρατιές και οι στόλοι θα σταλούν πίσω στις πόλεις τους στον νέο σέρβερ.


    Έχω μια μεγάλη ποσότητα πρώτων υλών που μεταφέρονται σε φορτηγά πλοία. Τι θα γίνει με αυτές; Οι πρώτες ύλες θα σταλούν πίσω στην πρωτεύουσα.


    Τι θα γίνει με τις δωρεές μου; Οι δωρεές δεν μπορούν να μεταφερθούν. Στον σέρβερ-στόχο θα αποκτήσεις όμως token για τις δωρεές που έκανες.


    Τι πρέπει να προσέξω αν έχω αγοράσει προνομιούχα περιεχόμενα; Τίποτα. Αυτά θα μεταφερθούν στον νέο σου σέρβερ κατά την ένωση και θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν κανονικά.


    Τι είναι το event Γιορτή των Κόσμων; Κατά τη διάρκεια του event θα ενεργοποιηθούν διάφορα μπόνους. Θα υπάρχουν δύο διαστήματα για την Γιορτή των Κόσμων:

    • 14 μέρες στην αρχή της Ένωσης σέρβερ
    • 18 μέρες στο τέλος της Ένωσης σέρβερ

    Λίστα των επηρεαζόμενων σέρβερ

    • en203
    • br203
    • tr203
    • cz203
    • es203
    • it203
    • rs203
    • dk203
    • ae203
    • tw203
    • lv203
    • yu203
    • mx203
    • lt203
    • de203
    • si203
    • ar203
    • fr203
    • pt203
    • sk203
    • hu203
    • il203
    • pl203
    • bg203
    • gr203
    • ru203
    • br203
    • se203
    • ro203
    • us203

    Σημείωση: H συγχώνευση διακομιστών πολέμου θα ξεκινήσει με ΕΝΑ διακομιστή-στόχο (στο EN, όπως και στις Pangaias). Αυτός θα είναι ένας εντελώς φρέσκος, νέος διακομιστής, ο οποίος θα είναι ο στόχος για όλους τους άλλους διακομιστές πολέμου. Άλλοι, νέοι πολεμικοί διακομιστές, μπορεί να ανοίξουν και πάλι στο μέλλον, αν παραστεί ανάγκη.

  • Αγαπητοί παίκτες,


    επανεξετάζοντας στο θέμα του Ares Global, έχουμε εφαρμόσει περαιτέρω μικροαλλαγές για να αυξήσουμε την απόδοση σε αυτόν τον server και να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα με τα χρονόμετρα που κολλάνε/καθυστερούν. Από τη δική μας πλευρά, φαίνεται πολύ πιο ομαλό τώρα και θα συνεχίσουμε να εξετάζουμε περαιτέρω αλλαγές που μπορούμε να εφαρμόσουμε στα υποκείμενα συστήματα για να διασφαλίσουμε ότι ο Ares Global θα λειτουργεί κ πάλι κανονικά.

    H ομάδα του Ikariam

    AchingEcstaticAegeancat-size_restricted.gif