Posts by ssdd















    ***PanNtix: Avertisment postare consecutiva

    Buna dimineata,

    vezi tu, "baghera", cinstea asta este o problema pe care o interpreteaza fiecare dupa bunul sau plac sau interes. Multumesc ca ai scris, chiar si sub umbra anonimatului, este punctul tau de vedere care creeaza dezbatere si orice opinie conteaza. Joc cu numele ssdd pe Alpha de cand s-a deschis serverul si asa cum observi, am acelasi nume si pe forum. Daca pana sa vina colegii mei pe Alpha jucam fara sansa la pirati, acum "sunt o pacoste" pentru ca am colegi care ma ajuta mai mult decat o fac colegii tai. Sunt corect si te pot jefui si pe tine, doar ca trebuie sa iesi din anonimat, iti pot acorda o atentie deosebita indiferent de scorul pe care il ai. Sa nu uitam ca Arabu, YOYO zeta, Cyupy, K1, netea si-au mutat orase langa colegii mei si ii jefuiesc, desi au conturi de 5 pana la 10 ori mai mari decat ei....aici totul este normal si firesc pentru tine? Din expunerea ta anterioara, intuiesc ca da. Jocul le permite acest lucru, interpretarea moralitatii este relativa in acest caz, cum relativa este si interpretarea jafurilor unui jucator superior ca scor spre un cont fara zid. Da, consider ca imi pot ajuta colegul sa isi refaca mai usor resursele pentru a-si face armata si a se confrunta de la egal la egal cu jucatorul care il ataca, de 10 ori mai mare. Chiar daca unii colegi de-ai mei sunt atacati atat de des incat le este imposibil sa mai faca o resedinta, nu au facut un sport national in a deschide tickete in care sa se planga ca sunt atacati de jucatori cu scor mai mare. Referitor la letargia de pe joc, am observat-o chiar de la colegii din alte aliante care au deschis tichete, interpretand gresit faptul ca jaful lor nu poate fi sanctionat. De 3 luni jefuiau continuu zi si noapte, brusc s-au linistit :))))

    PS. dragul meu baghera, esti intr-o eroare majora, ai interpretat gresit jocul, nu exista regi sau printi, cum nu exista nici printese....suntem cu totii niste colegi pe joc care, daca discutam deschis si lipsit de aroganta, s-ar putea chiar sa si comunicam :))

    Buna seara,

    sunt 162 de vizualizari si doar 2 mesaje ale unor colegi si o mentiune facuta de moderator.

    Ma asteptam la o dezbatere deschisa a colegilor de joc, indiferent de lume sau alianta, dar din pacate se pare ca a ramas atat pe forum cat si pe joc doar o blazare, o letargie parca accentuata de ultimele evenimente.

    In ultima saptamana vad ca activitatea este incremenita, aproape fiecare jucator se teme sa faca prea multi pasi pentru a nu primi BAN...o asteptare ca sa vada cand greseste, fara sa fie prea constient ce greseste.

    In fine, Cutia Pandorei s-a deschis, imi invit totusi colegii de joc sa fie deschisi si sa isi exprime propria viziune a jocului....daca nici acest lucru nu il mai facem, confirmam practic ca dezvoltatul din extractii va fi limita sigura a jocului.

    Din punctul meu de vedere, va spun sincer ca pentru o perioada mi-am reevaluat interesul fata de joc, raman clar cu mai multi bani de Craciun si cu mai mult timp disponibil, timp pe care l-am dedicat pana acum jocului. Dupa ani de munca, am fost mutat de pe Psi si Chi in urma fuziunii de pe locul 1 pe locul 300 si 500. In contextul actual nu prea mi-e clar ce mai pot face fara sa risc BAN, dar sunt sigur ca fara jafuri imi ajung colegii din top 30 peste cativa zeci de ani :)))

    O seara faina tuturor!

    Buna seara!

    citez mai jos din regulament exact ceea ce am gasit disponibil referitor la pushing/impingere: "Nu este permisă obținerea unui avantaj Ć®n detrimentul jucătorilor mai slabi. Un jucător este considerat mai slab dacă highscore-ul său total este mai mic decĆ¢t cel al acuzatului."

    Din punctul meu de vedere, aceasta sectiune este interpretabila, incompleta, neclara, confuza. Am discutat in alianta si suntem de comun acord toti colegii ca aceasta sectiune a regulamentului lasa loc de interpretare si derapaje extrem de neplacute.

    Pentru a clarifica aceste aspecte legate de pushing, rog un moderator sa precizeze concret si precis ce este permis si ce nu este permis, luand in calcul toate aspectele jocului: jucatori activi militar, jucatori axati pe dezvoltare, jucatori care joaca la pirati, jucatori care joaca cu sau fara ambrozie, ALIANTE mici sau mari dar cu legaturi stranse in care colegii nu urmaresc decat unitatea echipei si ajutorul reciproc, nemasurabil,

    Consider ca aceasta sectiune este utila tuturor colegilor de joc, indiferent de alianta, deci seriozitatea raspunsurilor este esentiala.

    Sper ca dezbaterile pe aceasta tema sa lamureasca definitiv cum se aplica regulamentul.

    O seara frumoasa!

    Salut,

    dupa implementarea noii versiuni, nu va merge jocul sacadat, cu intreruperi mari sau lipsa acces?

    Am multi colegi care vor sa bage vacanta deoarece ii lasa nervii cu noua versiune. Am incercat o navala si valurile sunt excluse, aleatoare si haotice, nu mai poti calcula nimic.

    Se termina runda la pirati si raidul final il pot da nu la secunda, ci la ora, pur si simplu serverul merge atat de prost de parca resursele puse pe masina virtuala sunt insuficiente.

    Cineva cu cont pe Alpha pateste la fel? Noi jucam pe Beta si pana ain acest moment doar ne chinuim sa ne logam.

    O seara frumoasa!

    Buna seara!

    a trecut deja destul timp pentru ca update-urile aplicate jocului sa nu mai influenteze viteza serverului. Totusi, in continuare sunt perioade lungi de timp in care jocul nu poate fi accesat sau navigarea pe joc este lenta, imposibil de acceptat.

    Am colegi care se plang ca nu mai pot ataca, jefui, este utopic sa iti doresti o navala sau terestra la secunda cand jocul functioneaza atat de prost.

    Din punctul meu de vedere, resursele alocate masinilor virtuale/servere sunt insuficiente, RAM-ul si numarul procesoarelor sunt modeste.

    Este utopic sa investesti in ambrozie intr-un server care doar se taraste, update-urile facute nu acopera dezamagirea pe care o avem cand accesam jocul.

    Se poate va rog un punct de vedere al adminilor?

    Multumesc si o seara frumoasa!

    Buna seara,

    de la schimbarile facute, serverul functioneaza deplorabil, cu perioade lungi de timp in care intarzierile sunt de ordinul secundelor, dar si perioade in care logarea este imposibila.

    Exista vreo estimare cat timp jocul se va comporta asa? Inteleg ca se fac actualizari pe bazele de date SQL sau Postgres, dar orice masina virtuala ar fi scapat de "greutati" pana acum? Este imposibil sa te bati naval la secunda sau sa joci la pirati eficient cu aceste intarzieri.

    In rest, laudabile intentiile de modificare si animare joc, dar sugestiile de mai sus ale colegilor mei sunt bine-venite. Un palat de nivel 20 consuma 3,5-4 miliarde resurse, cu 180 nave inseamna 36.000 trensporturi...las mostenire nepotilor mei palatul de la 19 la 20.

    O seara frumoasa.


    Buna dimineata!

    am facut si eu cateva calcule si lucrurile par "extravagante" odata cu implementarea noilor modificari.

    Un calcul destul de superficial arata ca palatul de la 19 la 20 are nevoie de aproximativ 3,6 miliarde resurse, la 190 nave da 37.894 transporturi. Chiar si pentru un jucator activ 12 ore pe zi si utopic 30 minute pe transport, tot este nevoie de 1578 zile pentru palat.

    Probabil de la 12 la 19 mai este nevoie de minimum 100.000 transporturi, daca inmultim proportional cu numarul de orase ajungem lejer la 2,8 milioane transporturi. Fara o corectie serioasa la capacitatea de transport a navelor comerciale sau a numarului lor, strastrastranepotii nostrii vor da click-ul final :)

    Laudabila intentia Gameforge de a oferi jucatorilor mari posibilitatea sa isi dezvolte in continuare conturile, dar micile corectii sunt imperios necesare.

    O zi excelenta!


    Buna dimineata,

    este compromisa si aceasta runda de pirati, cu delfin arata ca se trimite mobila 6 ore si in realitate face 13h.

    Raidurile in continuare, o mare parte din ele arata 5 minute pe aceeasi insula, dar in actiuni apar cu cateva zeci de secunde peste 6 minute, daca tot dai refresh poti da alt raid dupa 10 minute, desi iti mai arata peste 2 minute ca te intorci din raid anterior.

    Pe aplicatia mobila, functionala doar pe IOS, la actiuni in orase nu iti mai apare nimic, multi colegi care joaca din aplicatie si-au pierdut apetitul pentru joc si asteapta momentan ca GM sa remedieze ceva.

    Odata cu migrarea, au fost un sir lung de inadvertente, primesc mesaje de la colegi care nu mai au rabdare sa joace cu aceste BUG-uri si din pacate abandoneaza jocul.

    Stiu ca aplicatia nu mai este o prioritate pentru GF, dar este indispensabila datorita usurintei conectarii. Pe telefon din browsere, te deconecteaza des, sunt multe erori de conectare, mult mai greu de gestionat conturi. Mai jos unul din mesajele primite.....


    VASI73 Mesaj la toata alianta VIN D [98:23] 19.02.2022 17:21:50
    Sa aveti succes in continuare ,o sa ma retrag din ika nu se poate juca in halul asta

    Buna seara,

    am si eu o serie de colegi care nu pot folosi delfinul.

    In urma ultimului update, au aparut o serie de erori: pe aplicatie nu mai apar pe oras actiunile efectuate, delfinul functioneaza la drumul dus, dar nu mai functioneaza la intoarcere, fara sa fi expirat, delfinul nu se mai activeaza deloc, etc.

    Se pot da informatii mai concrete cand rezolva colegii vostrii de la suport problemele aparute?

    Buna ziua,

    va rog sa-l ajutati cu scoaterea din vacanta si pe colegul meu care nu are acces la forum.

    Nume cont:Steve Vai

    Server sursa:CHI

    Server destinatie:BETA

    Multumesc!

    Buna seara!

    Iti multumim frumos pentru efortul tau!

    a fost fain in vacanta fortata, bine ca ne-au putut da raid :(



    ssdd M6
    02.12.2021 12:57 Infrangere! Fortareata Corsar proprie a fost pradata de piratii lui EUGEN M din DELFIN M1. 231180 capturePoints_small.png puncte de prada ti-au fost furate in acest timp. Nava piratilor inamici se indreapta catre fortareata lor.



    [mod]***PanNtix:Inteleg ca situatia nu este una deloc placuta, dar totusi sa ramanem la subiectul thread-ului.[/mod]

    Nu stiu cand va fi transferat, deoare au aparut niste probleme neprevazute.


    Vei avea dreptul sa iti alegi insusele, restul fuziunii se va desfasura in conditiile deja mentionate, adica vei primi un numar de mutari egale cu numarul de orase.

    Ar fi ok sa ne fie anulat modul vacanta, pentru a beneficia de egalitate de sanse cu cei care nu au fost banati. In timp ce ei ocupa toate forjele, colosii, delfinii noi mai ramanem cu resturile.

    La toți apare așa,deci nu ești singurul BanatšŸ˜…

    Imi pare rau, nu ai dreptate, am un cont cu care am intrat si am mutat orasele deja am colegi care au intrat si joaca pe Beta.

    Daca te ajuta, iti trimit poze cum deja si-au pus adversari orase imprastiate fix unde doream sa colonizam alianta noastra...ei pot, noi stam majoritatea buluc in vacanta :)))

    In fine, nu mai este nimic de comentat, astept sa iau si raid la pirati pana se rezolva, fiind in vacanta imi pot da raid :)))

    Am sa incerc sa fac o descrie cat de bine pot in cele ce urmeaza, (cele descrise se aplica in cazul meu avand un lobby unde am toate conturile)


    Pentru a va muta aveti urmatoarea optiune , dupa care veti alege serverul dorit, veti fi scosi in lobby va aparea in dreptul contului ca este banat pana in 2038, si totodata va aparea acest mesaj.


    Accesati acest link dupa care veti primi un email pentru legarea conturilor cam asa ar trebuii sa arate, pe urma, va aparea in "conturile tale" optiunea JOACA si cel mai probabil o sa va intre contul in vacanta.

    Este obligatoriu la fiecare cont sa accesam adresa de mail?

    Am doi colegi care nu mai pot intra pe mailul alocat contului.

    Sunt solutii pentru aceasta situatie?

    Intelegand situatia, alegerile tehnice pentru serverele fizice pe care se gazduiesc lumile, bazele de date folosite, as avea cateva mentiuni mai jos pentru a-si forma colegii de joc o imagine in urma migrarii...sper ca toate datele sunt corecte...


    O harta are 5351 insule, 5351 insule * 16 locuri = 85.616 locuri si 5351 locuri pe locul 17, total 90.967 locuri disponibile pe harta.

    Forja pe harta este disponibila doar pe sulf si este prezenta pe 355 insule, reprezentand 6,63% din total locuri.

    Pe forja sunt in total 355* 17 = 6035 locuri. Pentru forja continua, un jucator are nevoie de 6 locuri pe forja, deci ar putea avea 1000 jucatori forja continua.

    As avea cateva mentiuni:

    -majoritatea isi vor muta orase de pe marmura/forja pe sulf/forja, deci vor demola cate 6 cariere 32 ca sa faca 6 turnul alchimistuluiā€¦.oricum venim cu puncte mai putine decat vechii jucatori de pe Alpha si Beta, mai si demolam cladiri, destul de neplacut ca timp necesar

    -am vazut pe Alpha ca deja sunt jucatori care isi plaseaza cate un oras de secundar pe insule de sulf/forja, speculeaza incorect startul si isi creaza un avantaj, o intrare pentru cei care vor sa mute acolo. Harti noi si cu miracole bune ar fi fost de preferat, astfel nimeni nu mai forta startul si ar fi conferit aceleasi sanse jucatorilor activi.

    -pentru ca in zona centrala absolut toate insulele de sulf/forja sunt partial sau total ocupate, sansele sa ocupi insule apropriate este inexistent.

    -daca iti imprastii orasele in zona centrala pentru a fi activ militar, distantele intre orase vor fi mari si vei muta toata ziua vin. Daca te muti la marginea hartii, iti poti grupa orasele pe miracole decente dar faci 2 zile cu flota pana in centru