Posts by dx4

    Οδηγίες

    Στην παρακάτω εικόνα υπάρχουν 5 στοιχεία τα οποία είναι λάθος.


    Μπορείτε να απαντήσετε με 2 τρόπους:

    1. Να περιγράψετε με ακρίβεια τα 5 στοιχεία που πιστεύετε ότι είναι λάθος.
    2. Να κατεβάζετε την εικόνα στον υπολογιστή σας, να κυκλώσετε με πρόγραμμα ζωγραφικής τα στοιχεία που είναι λάθος και να την ανεβάσετε σαν απάντηση.

    Γρίφος

    Βρείτε τα 5 λάθη:



    Καλή επιτυχία!!!

    Από λάθος δικό μας στην εικόνα θα έπρεπε να εμφανίζεται κόκκινη η αμβροσία (+πιθανή απαίτηση κάτω από τα υλικά) οπότε θεωρητικά τα λάθη είναι 7 -> 5 τα κανονικά και 2(3) τα μπόνους. Φυσικά θα μετράνε όλα για σωστά.


    Τα κανονικά λάθη είναι τα εξής:



    Σωστά απάντησαν οι:

    General

    xryma

    RED MOUSE

    koula

    Gazakias

    marina2710

    IONDIM

    Allie_Ring

    ANALOSIMOS

    gbardakis1966

    pcdel

    kattheohar

    Venice Quinn

    FANATIC


    Η τυχερή απάντηση θα κληρωθεί μετά από 24 ώρες.


    Wolfgang Δεν είμαι σίγουρος για το κουτί με το κείμενο που επέλεξες, κανονικά δεν υπάρχει λάθος εκεί. Αν υπάρχει κάτι που παρέληψα ενημέρωσέ με εντός 24 ορών για να σε συμπεριλάβω στους νικητές και στην κλήρωση της ημέρας.

    Ναι, από δικό μου λάθος τα λάθη ήταν 7. Φυσικά θα τα μετρήσω όλα οπότε είναι ευκολότερο για εσάς :D

    Απορία .. !! Ίσως είναι κάτι απλό κ έχω κολλήσει τώρα κ δεν το βλέπω.

    Εγώ που μπορώ να χτίσω πόλη σε προνομιούχο θέση , γιατί δεν μου εμφανίζει το απαιτούμενο ποσό αμβροσίας κάτω από τους πολίτες , το χρυσό κ το ξύλο ;

    Φαίνεται πως αν έχεις την απαραίτητη αμβροσία δεν το εμφανίζει. Μόνο αν λείπει εμφανίζεται. Παράξενο

    Αναγράφεται "Κάθε γρίφος θα είναι ενεργός για μία μέρα, από την αρχή μέχρι τις 23:59 της μέρας που δημοσιεύτηκε." Εφόσον οπότε αναφέρεται η λέξη "αρχή" (της μέρας) και κάθε γρίφος είναι ενεργός από τις 00:00 κάθε μέρας σημαίνει ότι αφορά ώρα Ελλάδος.


    Όπως και να έχει η απάντηση είναι λάθος οπότε δεν έχει και τόσο σημασία.


    Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν παραπάνω από 5 λάθη στην εικόνα (6-7). Δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος για τα 2 διότι δεν έχω την επιλογή να κάνω αποίκηση σε προνομιούχα θέση σε νησί για να το επιβεβαιώσω. Με κόκκινο σημειώνω τα λάθη που βλέπω συγκρίνοντας την εικόνα με την αναπαράσταση μετακίνησης και με γκρι σημειώνω τα λάθη που πιθανόν να υπάρχουν αλλά δεν μπορώ να τα δω για να ελέγξω. Παρακαλώ ελέγξτε το.

    Ναι, από δικό μου λάθος τα λάθη ήταν 7. Φυσικά θα τα μετρήσω όλα οπότε είναι ευκολότερο για εσάς :D

    Οδηγίες

    Στο παιχνίδι αυτό πρέπει να βρείτε την εικόνα που δεν ταιριάζει. Δεν είναι απαραίτητο να δώσετε τον λόγο για τον οποίο δεν ταιριάζει.


    Παράδειγμα: 4 εικόνες στις οποίες είναι 3 κτήρια και ένας οπλίτης. Δεν ταιριάζει ο οπλίτης καθώς δεν είναι κτήριο.


    Παράδειγμα απάντησης: Δεν ταιριάζει η εικόνα Β

    Γρίφος

    Βρείτε την εικόνα που δεν ταιριάζει:



    Καλή επιτυχία!!

    Η σωστή απάντηση είναι: Δεν ταιριάζει η εικόνα Β καθώς είναι η μόνη που δεν έχει να κάνει με πειρατεία.


    Σωστά απάντησαν οι:

    billchatzi

    xryma

    koula

    The Baron

    panos78

    marina2710

    gbardakis1966

    fourigeo95

    stjim63

    ANALOSIMOS

    General

    IONDIM

    Wolfgang

    GodOfWar78

    tubeki

    pcdel

    FANATIC


    Η κλήρωση για την τυχερή απάντηση θα γίνει μετά από 24 ώρες.

    Οδηγίες

    Στην παρακάτω εικόνα υπάρχουν 5 στοιχεία τα οποία είναι λάθος.


    Μπορείτε να απαντήσετε με 2 τρόπους:

    1. Να περιγράψετε με ακρίβεια τα 5 στοιχεία που πιστεύετε ότι είναι λάθος.
    2. Να κατεβάζετε την εικόνα στον υπολογιστή σας, να κυκλώσετε με πρόγραμμα ζωγραφικής τα στοιχεία που είναι λάθος και να την ανεβάσετε σαν απάντηση.

    Γρίφος

    Βρείτε τα 5 λάθη:


    Βοήθεια

    Πρόκειται για το μενού που εμφανίζεται αν στο νησί που είσαι επιλέξεις την προνομιούχα θέση (αν είναι διαθέσιμη)


    Καλή επιτυχία!!

    Προφανώς ο καθένας μπορεί να βρει κάτι που δεν ταιριάζει και στις άλλες εικόνες. Κάποιος θα μπορούσε να πει το Α γιατί είναι το μόνο διαλυμένο κτήριο. Κάποιος το Β γιατί είναι το μόνο που φαίνεται η θάλασσα στην εικόνα.


    Το θέμα είναι η πιο "σημαντική" διαφορά η οποία στην προκειμένη περίπτωση είναι η χρήση της αμβροσίας. Οι υπόλοιπες διαφορές που αναφέρθηκαν δεν έχουν να κάνουν τόσο με την λειτουργία του παιχνιδιού αλλά με γενικότερες "αισθησιακές" διαφορές.


    Όπως και να έχει όπως είπε και η koula το σημαντικό είναι να παίζουμε για να διασκεδάζουμε όχι απαραίτητα για να κερδίσουμε.


    Όσον αφορά την εικόνα που χρειάζεται το puzzle καλό θα είναι να φαίνεται ολόκληρο το παράθυρο του περιηγητή (chrome, mozilla, edge κλπ).

    Οδηγίες

    Στο παιχνίδι αυτό πρέπει να βρείτε την εικόνα που δεν ταιριάζει. Δεν είναι απαραίτητο να δώσετε τον λόγο για τον οποίο δεν ταιριάζει.


    Παράδειγμα: 4 εικόνες στις οποίες είναι 3 κτήρια και ένας οπλίτης. Δεν ταιριάζει ο οπλίτης καθώς δεν είναι κτήριο.


    Παράδειγμα απάντησης: Δεν ταιριάζει η εικόνα Β

    Γρίφος

    Βρείτε την εικόνα που δεν ταιριάζει:


    Καλή επιτυχία!!

    Το παζλ όμως ισχύει για όλες τις μέρες του διαγωνισμού σε αντίθεση με τους υπόλοιπους γρίφους.


    Καλή παρατήρηση όμως, ίσως σε επόμενο διαγωνισμό ανεβάσουμε τους πόντους αν θα έχουμε παρόμοια παιχνίδια ^^

    Η λύση για τον σημερινό γρίφο είναι η εξής:



    Σωστά απάντησαν οι:

    panos78

    Gazakias

    xryma

    koula

    marina2710

    billchatzi

    fourigeo95

    Wolfgang

    gbardakis1966


    Συγχαρητήρια και μπράβο και στους υπόλοιπους για τις απαντήσεις τους. Οι περισσότεροι βρήκατε τουλάχιστον 4 και ήσασταν πολύ κοντά!


    Η τυχερή απάντηση θα κληρωθεί μετά από 24 ώρες και θα ανακοινωθεί στο παρόν νήμα.

    Οδηγίες

    Στο παιχνίδι αυτό πρέπει να βρείτε την εικόνα που δεν ταιριάζει. Δεν είναι απαραίτητο να δώσετε τον λόγο για τον οποίο δεν ταιριάζει.


    Παράδειγμα: 4 εικόνες στις οποίες είναι 3 κτήρια και ένας οπλίτης. Δεν ταιριάζει ο οπλίτης καθώς δεν είναι κτήριο.


    Παράδειγμα απάντησης: Δεν ταιριάζει η εικόνα Β

    Γρίφος

    Βρείτε την εικόνα που δεν ταιριάζει:


    Καλή επιτυχία!!

    Από ότι είδα ο διαγωνισμός τρέχει 3 ημέρες . Γιατί λάβαμε μήνυμα απόψε , εγώ προσωπικά , (υποθέτω και άλλοι ) δεν είχα λάβει κάτι νωρίτερα .


    <3:?:<3

    Λυπούμαστε που στάλθηκε καθυστερημένα το μήνυμα στο παιχνίδι. Το μόνο που "χάθηκε" βέβαια είναι 1 μέρα του διαγωνισμού οπότε μπορείτε κανονικά να συμμετέχετε και από σήμερα.


    Καλό θα είναι να παρακολουθείτε τακτικά το φόρουμ και να χρησιμοποιείτε το σημαιάκι του subscribe πάνω δεξιά στις κατηγορίες και στα νήματα που σας ενδιαφέρουν ώστε να σας έρχεται ειδοποίηση.

    Η Σωστή απάντηση είναι:


    Δεν ταιριάζει η εικόνα Α. Όλα τα υπόλοιπα κτήρια αφορούν αύξηση του πληθυσμού.


    Συγχαρητήρια σε όλους καθώς όλοι σας το βρήκατε :D


    Την τυχερή απάντηση της ημέρας κερδίζει η koula η οποία θα λάβει ένα μικρό δωράκι μετά από 24 ώρες.