Ikariam'ın Geleceği

• ÖNCELİKLE kurtcigeri dostum selamlar sana özlemişiz dostum

Konu konuyu açıyor madem şöyle acizane yorumumu belirteyim;

Oyunun geleceği konusunda bende endişeliyim fakat bayadır oyun yavan bir süreç içerisinde ve yeni swler açıldıkça oyundaki swdeki oyuncular başka sw'ye kaymakta diğer serveri bitirmektedir.

Haa bitermi bitmezmi oyun çiftlik(farm) oyunlarından kalır yanı bi odunu baltayla ağaçtan çıkarmıyoruz orası ayrı eski serverlerın durumu böyle event serveri olsa bile bu karaborsa vs vs arkadaş belirtmiş oyuna zamanında ciddi buhranlara soktu oyuncu sayısını azalttı.

Şahsen oyunun en eski oyuncularından biri olarak grafiklerde aynı şimdi kimse sallamıyor ama kimiside rahatsız etmez. Su yolu vardı limanın orada yuvarlak bölge vardı felan hatta;

Hayal kurardık surlardan adamlar gelecek "Mount and Blade" gibi savaşacağız diye etrafa dedikodu saldığım bile vardı

20 lvlden sonra belediyeler için her 5 lvlde bir bi değişiklik gelse şehir içi güzel olur eskiden 18 lvlin görünümü ve seviyelerdeki iç görünüm için millet belediye farmı yapardı Oyun psikolojisi yani

TürkSquad CTB AYYILDIZ QUALİSTO MYTH c C c vesaire eski kadrolardan sıf dost hatrına kişiler kaldıki çoğumuz için ikariam normal rutin faaliyetlerden biri haline geldi boşa oyun zamanı gideceğine malzeme vs bir işe yarasın.

Tarayıcı oyunu gelişime açık olmasa bile yapıcı ve sürdürülebilir adımlar atılabilir lakin şirket için bakış açısıyla baktığınızda oyunun ticari dinamikleri oyuna olan rağbetle değişeceği için en fazla kendini idame ettirici değişiklikler olarak görüyorum.

Benim görüşlerim oyundaki server değişiklikleri yerine serverlara yönelik olan yapıcı ve kararlı adımlardır serverlerı iyileştirmek ticari politika ile olur diyorum oyun kan kaybetmiyor lakin bir şeyde olmuyor :(

Sizlerden ESKİ OYUNCULAR denilen başlık açmıştım oraya hatıralarınızı eski resimleri paylaşırsanız memnun olurum

Admiralnelson.png

KORKUP kaçmaktansa cesaret göster,

en büyük erdemdir içinden gelenleri söylemek...

• Çok Saygılı İkariamseverler biliyorsunuz ki ikariam 2008'den beri bizlere aktif faaliyet sunan bir tarayıcı oyunudur. Zaman geçtikçe, gelişip yenilendikçe farklı farklı yenilikleri bizlere sunmaya devam etmiştir. Sizce yapılanlar yeterlimidir, adminlerimiz ve yönetim ekibimizin oyuna dair bakış açıları nelerdir, oyunda zamanla eksik kalan ve online user azaltan nedenler ya da gameforge şirketinin ticari politikaları gereği ilkelerinde oluşan hatalar mıdır ?

Sizce nedir oyun nereye doğru gitmektedir, geleceğini öngörüyor musunuz ? veya şöyle desek ömrü var mıdır ?

Almanya oyunlarda iddialı bir ülkedir, birçok oyun şirketini bünyesinde barındırmaktadır, bunlardan biriside GAMEFORGE'dir.

Oyun dünyası artık gelişen teknolojilerle tarayıcı oyunlarına artık farklı mı bakıyor? Buyrun yorumlayın eleştirilerinizi beyan edin.

BEKLİYORSUNUZ :!: yazıyorsunuz, çiziyorsunuz ve en önemlisi ikariama vakit ayırıyorsunuz sizce ne oldu ? veyada şöyle soralım neler oluyor ?

Oyunla ilgili önerilerinizi yazıyorsunuz, oynuyorsunuz, eğlenmek için savaş sunucusunu ve yeni açılan serverleri beklediğinizi biliyoruz. REKABET ama rekabet sonucunda buradaki ittifak yönetimleri ne gibi kararlar alıyorlar, oyun içi dayanışmalar ne diyorlar sosyal düşünce tarzıyla konuşalım diyorum buyrun sizin değerli görüşlerinizi alalım ?

İKARİAM NEREYE gidiyor :?::?::?:

Admiralnelson.png

• İkariam bir yere gitmiyor ne ileri ne geri :) neysem oyum diyor

Tarayıcı oyunu eskisi gibi önem görmesede hala oynayanlar mevcut.

İkariamın mobil versiyonunu durdurması kötü oldu.

günümüzde mobilde yok osmanlı savaşları yok taht savaşları diye çok güzel hasılat yapan mobil oyunlar mevcut.

yapılması gereken aynı onlar gibi düzeneğe ikariamı sığdırmalarıydı.

Şimdi dicez 12 şehiri nasıl yapıcaklar onlar gibi :)) onuda onlar düşünsün ben yapabilsem burada bunu yazmaz oyun yazardım.

Mobil dünyanın gelişmesi tarayıcı oyunları geride bıraktı.

Ama gel gelelim tarayıcı + mobil üzerinden devam eden oyunlar mevcut.

Bugün hangi telefon olursa olsun pcdeki rahatlığı yaşamıyoruz.

Mobil yanısıra gelişmeyen bir ikariam 4 sene içinde hata düzelmtesinden başka birşey yok.

Kara ve deniz savaşı.

Yeni gelen birlik veya cephe yok.

Kültürel anlasmalara çözüm yok.

Tarayıcı oyunu dıye kısıtlaması olamaz.Aslında ucu bucağı yok böyle oyunların yeterki önem verilsin.8)

1-serverlar birleştirilcek ama artık ülke içinde değil ülkeler arası.

• Özellik - 85.000 şehir kurma kapasiteli geniş dünya haritası

İkariamın bir serverda max bulunucak şehri bunuda 12ye böldüğümüz zaman

7083 tane 12 şehirli oyuncu demek.

30-31 ülkede yayınlanan ikariamın küreselleşmesi lazım.

İnsanların birbirlerine kin öfke beslemesi ülkeler arası savaşması lazım.

Bunun içinde küresel birleşmeyi yaparken her servera eşit şekilde bölünmeli.30 farklı ülke sunucusu yerine tek global bir sunucu içinde,

50-60 tane server olması.

world1 serverı

her ülke 250 şer oyuncu geçirebilir. yada hangi ülkelerde çok oynanıyorsa onlara kota fazla verilmeli.

Bu dediğimiz gerçekleşti diyelim.

Global ikariam oldu tabikide bunu böyle bırakmıcaksın.

Korsan kalkıcak.

Ip paylaşımı kalkıcak.

Karaborsa kalkcak.herkes kendi tapınagına göre savaşıcak.

Korsana benzeyen 21-30 günlük savaş etkinliği olucak.

Bu etkinlikte bireysel değil ittifak olarak değerlendirilicek.

Dünyanın merkezine nasıl mobil oyunlarda var kral adası gibi ikariamdada buna benzer bir sistem olucak.

Bütün ittifaklar bu merkezi ele geçirmek için uğrasıcak.

Savaş başlamadan önce 30 gün hazırlanma 30 günde savaş süresi olucak.

Savaşa kadar müttefikler belli olucak.

İttifaktan çıkanlar girenler 1er ay giriş cıkısı yasak olucak.

Merkezi kazanan ittifağın ittifak bayrağı her adada asılı kalıcak.

Ve o ittifağa daha fazla üretim daha fazla asker üretimi ekstra özellikler verilcek.

Bunlarda yetmez 4 yıl oldu 4 yıl :) he bize kalsa birleşme yeter ama madem birşeylerin değişmesi lazım bunuda mobilsiz yapıcan daha büyük bir güncelleme şart :)

Askerler artık değişmeli.

Bunların bir üst versiyonu çıkmalı

Gemiler değişmeli üst versiyonları çıkmalı.

Şehirlerde ekstra yerleşim alanı açılmalı.

Adalarda 18-19-20 premıum gelmeli 20 şehire kadar olmalı her ada.

Yeni ceğhelerde lazım.

Deniz,Kara,Hava,Yer altı.

Denizin sistem belli limanları tutuyorsun.Kara ordusu girmemesi için.

Kara belli kuşatma yapıyorsun yağma yapıyorsun.

Hava cephesi de olsunki kara içeri girsede hava savunmasıyla karalar temizlenebilsin.

Saldıranında havadan kuşatması gereksin.

Yer altı cephesi de madencilerin olduğu ayrı bir cephe olsun.

Burayada gemilerle taşınan kara ordusu girebilir.

Şimdi ne olmus oldu.

4 cephe açtık. Deniz ve kara var iken hava ve yer altı ekledik.

X oyuncu sen denizcisin x oyuncu sen karacısın ne oldu bitti ikariam :))))

Yap bakam bunları 30 kişi deniz

30 kişi hava

30 kişi kara

30 kişi yer altı bassın.

Ne olmuş oldu 120 kişilik ittifak global savaşta farklı farklı heyecanlara ulaştı.Her cephe farklı önem taşıdı.

bir cephe kaybetmek belkide bütün savaşı kaybetmeye neden olucak :)

Her yıl sonunda kasım 30a kadar en iyi ittifaklar her serverdan yaptıkları dereceye kadar sıralandırılıp

30günlük yıl sonu savaşı için.farklı bir dünyaya kopya şehirleri gidicek.

kendi şehirleri durucak serverda ama yıl sonu savaşı yani dünya savaşına gidicek.

World war serverı 3 ay sürücek süresi savaş serverı gibi.

45 gün kimse kimseye dokunamıcak hazırlıklar yapılcak.son 45 gün savaşlar yapılcak.

Buranın ilk 3 ü

ikariamın ana sayfasında gösterilcek.

daha size çok güzel fikirler veririmde :) yazıpta duygularınızla oynamak istemiyorum.

He diceksinizki :) kolaysa sen yap. dedim ya ben bunları yapabilsem burada benim işim olmaz gerçekleştirim.

Şimdi derseniz bunları nasıl edicekler :))

Bende derimki konsol oyunlarına bakın. isim vermicem ama ne güzel açık dünya oyunları var çimenlerine kadar tasarlıyorlar.

4 yıl kardeşim adam xxx5 isimli oyunu kac yılda cıkarıyor.

4 yılda ikariama birşey yapmamıssın.

He diceksiniz milyon dolar masraf bu yapılcaklar.

bugün bu oyun bu dediğim noktaya getirsinler en basit vıp üyelikle 50.000 kişiye her ay 50 liralık ödeme yaptırsınlar 2.5milyon her ay sabit geliri olur.

biz burada global oyundan bahsediyoruz bu demek olucakki bu sayı artıcak.1milyon oyuncu olucak belkide güzel reklam ile herşeye ulasabilir.

Buradada pazarlama devreye giriyor. sağlam pazarlama olursa belkide dünyada bir numaralı oyun haline gelicek.

Daha bunun ambrosia alımları var :)))

Her oyunun amacı belli

Hırs

Rekabet

Kin

Öfke

Hayal dünyası

Hırs paraya odaklar

Rekabet paraya odaklar.

Kin paraya odaklar

Öfke aşırı paraya odaklar.

Hayal dünyasıda oyuncuların gelip serverları doldurmasını sağlar.

Herşeyi unutup :)

Gerçeğe dönelim durumumuz

Demeter serverı

Kültürel Birikim Antlaşması (120/203)

Oyuncu sayısı 278 ^^

• ikariam can çekişiyor oyuncu yok neredeyse şirketin çözüm üretmesi lazım bu önerileri dikkate alması lazım

• Chuck "Bee" Bashlick 4 senedir millet beklemiş,işte ne olmuş en azından Sayın COMA FastFooD biraz şirket içi açıklama olarak oyuncularla iletişim kurması lazım görevleri arasında şirketle içli dışlı Üst Comaya her hafta bilgi gidiyor. Deeveloperler ne yapıyor, 4 senedir tarayıcı oyunu, bknz.

Ogame, Travian, WilgGuns, Battlefight vs vs tarzı oyunların hepsinde bir şeyler belki vardır belki yoktur, GF'de özellikle oyuncuların mağduriyeti sürekli var yok mu Metin2'de simya dediler 6.7 efsun dediler ne oldu oynayan oynuyor ama sadece türkiyede ikariamda eskiden online'de problem veya zevk alma meselesi olunca yurtdışı serverinde oynayan vardı.

Bence ciftcimehmet yerden göğe bir milyon kere haklı alibaba ne der Müsteri haklıdır kardeşim o kadarrr

Yani kullanıcı haklıdır boş yere ümit beslenmez klavuzu kitabı olur bi şeyler açıklanır denir bakın şunlarla ilgili çalışmalar devam etmektedir, felan filan diye diye yani derlerki oyuncular boş yapma yani anket yapalım yine oyuncu haklı çıkar insanlar yıllardır çiftçilik yapıyor hani yeni bi şey değil ciftcimehmet savaş olsun oyun aslı gibi rekabet dolu olsun hatta ülkeler arası savaş müsabakalrı gibi fikirlerini sunuyor sen diyorsunki hala bekle

Snape diyorki her şey yapılıyor kafayı yiyecek kadar çalışıyolar tarayıcı oyunu diyor ne yapılabilir

BUYRUN NE YAPILABİLİR NE YAPILAMAZ sizin kararınız SAYGILAR :!:

Admiralnelson.png

• Toplu mesaj atalım diye bir şey yazmadım ?

FastFooD bize bilgi verebilir azda olsa bilgi sahibi oluruz, 4 senedir boş ikariama duvarlara bakar gibi bakmaktansa bazı yanlış fikirlerinde önüne geçer ya da bir GF Yetkilisi bilgi verebilir sorularımızı iletelim onlarda cevaplarını versin COMA twitch'de yayında yapabilir bilgi vermek için yani oyunda oyuna dair bilgiyi oyuncular bekliyor haklı o kadar çok sebepleri var ki herkesin kendine göre

ben kendi fikirlerimden sende kendinden sorumlusun ben senin fikrini savunmak gibi bi amaç taşımıyorum sonuçta :/

Chuck "Bee" Bashlick Özgür platform mantığı ile neden gitsin ciftcimehmet öbür forumlara yazsın yani mantık şu mu sesimizi duyurmak için her yere yazalım her yerden vuralım bence yanlış adam buraya öngördüklerini yazmış yani buna müdahele eder gibi neden yazıyorsun buraya kardeşim şunları şunları yap der gibi söylemişsin bence iyiki yazmışsın kardeşim benim aklıma gelmeyenleri öğrenip fikir sahibi oldum saolasın

Ortak HAVUZ sistemi yine benim demiş olduğum şey akıllara geliyor her hafta 20-30 soruya CoMa Cevap verebilir, Ortak havuzda bir konu olur yazabilirler :?:

Tamam ama fikirlerin yazıldığı konuya "boşuna yorulma" yazan da var (daha dün oldu bir de :D )

Olabilir dostum herkes bir şey yazıyor mesele yazmak değil mesele fikir üretmek kardeşim gayet güzel fikirlerini beyan etmiş hemde BiLGeMeN gibi oyunun en kral adamlarının güzel konusunun altına yani diyorumki

BOŞ YAPMAK gibi oluyor demiş olduğun diğer forumlara yaz her yere konu aç her yere yaz her yerden saldır gibi anlamlar çıkıyor çok saçma olurdu bence bu konu beklediği değeri anca anca görüyor emeği geçen sende dahil çiftçi memedim diğerlerinin herkesin buraya duyarlı olması güzel bir şey 8):thumbup:

Admiralnelson.png

• Ama sorularını sormuşsun? :/

ben kendi fikirlerimden sende kendinden sorumlusun ben senin fikrini savunmak gibi bi amaç taşımıyorum sonuçta :/

Konu buraya nasıl geldi ya? ^^

Müdahale etmedim,sadece sordum. Demişsin ki milletin forumuna gitmeyelim,e millette aynı şeyi düşününce haliyle ortak fikir (yani senin havuz) oluşamıyor. ?(

Haliyle çare,mevzu çıkınca ziyaret yapmak. 8)

"Boş yapmak" mı,"saldırmak" mı,"çok saçma" mı? (Buna forum birleşmesinden önce kalkışan biri var,biliyorsun değil mi?) ;)

Finaldeki övgün için teşekkürler tabi :saint:

Resim.png

• Demişsin ki milletin forumuna gitmeyelim,e millette aynı şeyi düşününce haliyle ortak fikir (yani senin havuz) oluşamıyor. ?(

öyle bir oluşur ki millet düşünsün yani duyuru olacak millet foruma girince ekranı kaplayan millet yazar merak etme hatta o kadar iddia ediyorum ki normal ülke forumlarından daha çok rağbet olur millet herkesi merak ediyor çünkü :)

Finaldeki övgün için teşekkürler tabi :saint:

Ne demek kardeşim emek veriyorsun buraya vakit ayırıyorsun fikirlerini beyan ediyorsun klavye delikanlılığı yapmıyorsun en azından özgün bir bakış açın var arada tartışır gibi görünsekte tartışmıyoruz beyin fırtınası yapıyoruz bunu bilmeyecek kadar okumuş cahil çok bundan dolayı tebrik ederim hatta ve hatta :!:

FastFooD Snape  PannaCotta  Luck  Padme  Chriger bu kardeşlerimde emeklerini veriyolar iletişim kurup insanların fikirlerini önemsiyor mesaj yazıyorlar kimse bunun için bir kaygı beklemiyorlar fakat şunu unutmamak lazım herkes memnun olamaz kimse kimseyi kolay kolay memnun edemez standartlar sürekli artar biz fahiş olmadıkça ki konuların azda olsa cevabını istiyoruz o başka ucundan yani ben ne bileyim GF'yi coma bilir oyunun dinamiğini nerden bileyim lider bilir yani 8)

"Boş yapmak" mı,"saldırmak" mı,"çok saçma" mı? (Buna forum birleşmesinden önce kalkışan biri var,biliyorsun değil mi?) ;)

yani bilmiyorum tahmin edeceğim diyorum o kadar çok adam var ki biz devrim yapalım yıkalım demiyorum sende onu diyorsun demedim yani yazman güzel ama benim bakış açım imanda kusur var demekse yazarım sende bana yazarsın

KÖTÜ, ART NİYETLİ oyuncularda var illaki bunun herkes karşısında kimse mağdur olmasın benim bakış açım herkese saygılı beyin fırtınası bilen ve donanımlı oyunu bilmeyipte atanlardan değil :!:

kişisel hatalarım vardır senin demiş olduğun gibi forum kurallarını arıyorum demişsin her yere konu açmışsın çizgifilm karekteri koymuşsun yarıldım gülmekten haklısın sonra Chriger modum konumu kapatmış haklı adam aynı konuyu görmemişim olabiliyor önemli olan forumu kaliteli ve özverili kullanmak bende azıcık yanlış kullansam da kullanıyorum yani umarım ban yemem çünkü ya bilmiyorum bazı şeyleri ya da bulamıyorum ondan hep bunlar :P;):D:love::thumbup:8)

Admiralnelson.png

• +1

Keşke ciddiye alınsa

• amma ağladınız yahu. :)bittiyse gidinde serverınızdaki mapte boş adalarda dolaşın biraz. :) hiçbir zaman yapamayacak olduğunuz büyük savaş için depo kasın :)

gp depolayın, 2 de inaktif yağmaladınız mı sizden kralı yok :)

• amma ağladınız yahu. :)bittiyse gidinde serverınızdaki mapte boş adalarda dolaşın biraz. :)

yani kardeş kimse ağlamış, zırlamış durumda değil ki herkes burada önerilerini paylaşıyor, bizde saygı duyuyor fikirlerini öğreniyoruz.

Kısacası kimse oyunundan şikayetçi değil gelişme konusuna gelirsek en yeniside en eskiside oynuyor zaten ha bırakanlara gelirsek beğenmemiştir bırakır yarın bir gün bir şey olur beğenir gelir kendi tercihi buna kimse müdahele edemez sende paşalar gibi saygılar dersin biter zaten herhangi bir özellik gelsinde göbek atalım diye beklemiyor, sen yönetimle, GF'yle dalga geçer gibi konuşmuşsun belki haklı o kadar çok sebebin var ki burada forum platformu biz kimseye bak burda bunlar var şurda şunlar varda dediğimiz yok isteyen bu beyin fırtınasına iştirak eder, isteyen bir şeyler beyan eder uzatmaya user tarzıyla boş yapmaya gerek yok

Bunu uzun uzun yazdı diye AdmiraLneLsoN 'a mı demiştin? :/

Arkadaş topu herkese atmış demiş ne boş boş konuşuyosunuz bu oyundan bi cacık olmaz, siz kimsinizde buralarda boş tellal gibi lak lak yapıyorsunuz vs. vs. demiş, daha çok ben başlığı güncelleyince ciftcimehmet uzun uzun cevapta verince bizde devam ettirdik arkadaş büyük bir ironi tabiriyle mesajını iletmiş;

lakin kardeşime ben gereken cevabı ilettim tabi kendi görüşüdür saygım sonsuz lakin kimsenin fikrine atıf olmaz bunu da bilmeli

Keşke ciddiye alınsa

Baba belki çok haklısın lakin emin ol mesele sadece şu oyuna bi şeylerin gelmesi değil insanlar boş bi şey bekliyolarya ortada ne olacağı şaibeli şeylerde olabilir kimse karaborsanın, korsanın vs. geleceğini öngöremezdi  BiLGeMeN bu babada demişki onlar ihtiyaçtan geldi önce GF sahaya inecekti oyuncuların görüşlerini alacaktı bizler  FastFooD Coma reize görüşlerimizi sorularımızı yetkili birisine aktaracaktık felan fişmekan derken geldiğimiz nokta bu halbuki daha farklı çözülebilirdi bu başlık güncel kalsın belki TR'nin COMA'nın sesi olur iletiliyordur bu görüşler her hafta Product Comaya cevap gidiyor ama developerlerda tarayıcıyı geliştiremeyecek hayal gücü varsa bu kimsenin suçu değil top bizden çıkmıştı çoktan uyanan geç oldu o kadar sonuçta beyin fırtınası yapıyoruz bi şey beklemek yersiz olur bizler yazılımcı değiliz ki geliştirelim bazı şeyler elimizde olsun 8)

Admiralnelson.png

• Uluslararası server birleşimi söz konusu olursa oyun canlanır ve -özellikle İngilizce dilini kullanan sunucular için- diplomasinin de ayrı bir tadı olur. Diplomat olarak İngilizce bilen kimseler seçilir, iletişim böyle sağlanır. Gerçekten tadından yenmez. Rekabetin getireceği eğlenceden bahsetmiyorum bile.