Timpul de asteptare pe cladire

  • Salut,


    după un calcul scurt cu noua versiune la o clădire care se upgradează doar un nivel la 20 de zile inseamnă că într-un an poți ridica aproape 18 nivele la diferite clădiri pe un oras. Probabil se vor plictisi cetățenii turmentați.:sleeping::sleeping::sleeping::sleeping:.


    - aș propune să se poată ridica/construi 2 - 3 clădiri în același timp

    iar dacă ești premium user să poți construi mai multe în același timp cu ambrozie (dar atunci o sa fie și jocul asta un fel de Pay2Win=O||)



    Sunt curios cu cât se va ridica producția muncitorilor la costurile așa mari a clădirilor. (la un mic calcul Super Magazie pt nivel 66 e nevoie de 129,551,799 lemn (14% cercetare si 50 nivel dulgher) iar pentru a produce acest lemn la o medie de 10,000 resurse/oră (momentan pe toate orașele) ar insemna un an jumătate de producție (doar pentru a ridica Super Magazia) dar la nivelul de securitate a resurselor înseamnă jafuri la fiecare săptamână. Atunci pare un țel greu de atins). Asta ar însemna o mare pierdere de timp .... si efectiv renunțare la joc!:!::!::!::rolleyes:

  • Faptul ca acuma e maxim 20 de zile tot e vine. Sa fii vazut cum a aratat prima versiune. Ca noi pe Romania am primit direct versiunea 8.8.2 pe cele doua servere de germania si anglia au inceput cu versiunea 8.8.0 si timpul de constructie la unele cladiri ajungea si la 22 de ani!


    Cea mai mare provocare (si zic eu ca ar trebui sa se schimbe ceva) va fii sa muti milioanele alea de resurse cu 200-200 si ceva de nave ce le ai cu capacitate de 500 pe nava... E aproape imposibil sa faci atatea nivele intr-o viata :))) sau ma rog, in cat mai avem noi din viata! :)) Dar cred totusi ca acest aspect se va rezolva in urmatoarele update-uri!

  • oook...am ajuns insfarsit sa joc iar...

    placut surprins de noutati :)


    DAAAR...


    am aruncat o privire la noile nivele si costuri / durata

    sincer, hats-off pt GF de data asta...cred ca e prima data cand vad ca mai tot in teorie e posibil de upgradat fara sa si bagi bani

    atata numa ca in practicanu ai nici o sansa... :))


    pe hartie arata chiar fain...multe nivele, capacitatea de stocare acopera costurile si cele mai ridicate atata timp cat ai reducerile maxime...numa ca s-a cam scapat din vedere timpul necesar...

    atat pt constructie in sine cat si pt. colectarea resurselor necesare...

    (vorbim de miliarde de resurse necesare cu tot cu max. discount...)


    teoria e faina...practica ne omoara...

    ce avem aici nu e deloc realizabil intr-o viata de om :))


    oricum e un mare pas inainte !

    inca niste mici ajustari si poate fi chiar frumos


    de exemplu, o cladire noua care sa aiba ca efect reducerea timpului de constructie ar fi un inceput ideal...

  • Salut


    E adevarat ce spui dar... timpul de asteptare pentru constructia unei cladiri a fost semnificativ redus fata de versiunea initiala. Intitial aveam timp de constructie de ANI de zile. Acuma timpul a fost redus (de la un anume nivel in sus) la maxim 20 de zile. O primarie ajungea sa se mareasca la nivel 60 de exemplu in 20 de ani! De aceea ma indoiesc ca GF va realiza acuma vreo reducere a timpului de constructie a cladirilor cand tocmai a implementat deja una.


    Sunt convins ca GF are ceva update-uri noi, posibil si noi cladiri! Ma ingrijoreaza mai degraba costurile uriase ale navelor de comert (de exemplu) si cred ca o cladire care sa reduca costul acestor nave, sau o cladire care sa reduca costurile de intretinere a navelor / unitatilor ar fi o idee interesanta!


    Spre exemplu o cladire pe care daca o ai pe un anume oras, acel oras va avea costuri zero sau reduse in X procent de intretinere pentru navele / trupele stationate in oras. In momentul de fata costurile sunt duble in deplasare si normale conform tabelului in stationare pe orase proprii. Daca o cladire ar reduce costul la ZERO sau un anume procent din costurile de intretinere jucatorii ar putea sa mentina mai multa armata (eventul si o noua structura de untiati ce ar putea sa fie implementata). Ba mai mult spionajul cum deja este dezvoltat, unii te-ar spiona si daca ti-as vedea cladirea pe oras, evident ca ar putea fii atacat. Si aici va interveni tot strategia, unde anume e cladirea, in insule sigure protejate de alianta. Automat toate acestea provoaca lupte si miscare pe server. Si, evident, asta ne dorim, ca ikariam e un joc de strategie unde lupta / jaful este elementul principal!


    Candva am gandit cu colegii o idee ca undeva pe fiecare insula sa exista un fel de "turn" pe care jucatorii unei aliante sa il cucereasca (sau cineva de pe insula) si care sa aduca un + 10% - 20% mai multe resurse aliantei (un bonus impartit cumva in alianta) sau un bonus de aur in acelasi procent. Turn pe care, tu sau alianta sa trebuiasca sa il aparati. Iar daca cineva vrea sa il ia de la voi, sa se lupte cu voi pe acel turn ca pe un oras a unui jucator. Un fel de "sat barbar" dar care are armata jucatorilor reali, nu un mecanism automat al jocului.


    In Scrisoarea Dezvoltatorului acum cativa ani, GF ne promitea o calatorie interesanta in lumea ikariam si ne asigura ca aceasta calatorie nu se va opri curand iar in toata aceasta calatorie vom descopri impreuna mai multe idei deja puse in "grafic" pentru Ikariam. Chiar cutremure sau mestesuguri noi implementare in joc, noi cladiri si, de ce nu, noi unitati si nave! Pana in prezent prea putine elemente din Scrisoarea Dezvoltatorului catre comunitate s-a realizat! Dar sa nu ne pierdem speranta. Sunt convins ca lunga calatorie in lumea ikariam ne va rezerva multe noi suprize!

  • pai da inteleg ca au facut deja o schimbare...si asta e excelent, o dovada ca sunt totusi pe directia buna...dar mai au de gandit

    sa fim seriosi...costurile alea vechi ce durau ani de zile le stim toti inca de la inceputuri....era doar design-ul vechi...prea putin gandit pt a putea atinge limitele..si a fost ridicata problema inca de la inceput - imposibil de realizat!

    nici nu era necesar pana la urma sa isi bata capu' de la inceput pt ca dura o groaza sa ajunga cineva aproape...


    DAR...acuma, multi ani forward

    acuma ca tot mai multi jucatori s-au apropiat de limita realizabila...probabil de-asta au schimbat

    si nu, nu e deloc destul sau final...e doar o imbunatatire

    degeaba arata fain maxim 20 zile ca daca stai sa aduni acuma toate nivelele disponibile + resursele necesare e exact cum am zis mai sus...nu iti ajunge o viata

    adica aceeasi situatie ca inainte...doar in alta forma


    poate au adaugat prea multe nivele...poate au deja planuri si urmeaza alte schimbari...dracu sti...

    in orice caz...in prezent ce au implementat nu e realizabil

    simple as that (cum am zis...arata fain pe hartie...dar realitatea te plezneste cand ajungi sa realizezi cum e defapt :) )

    dar e f buna initiativa


    despre o cladire care sa ofere reducerea timpului de constructie...le place la GF sau nu...e cam singura directie in care pot face REALIZABIL ce au implementat

    altfel e fix degeaba...munca de-a-mp.....-,-

    pt ce s-au obosit daca nu se poate atinge? :) again...aceeasi problema ca inainte...doar intr-o alta coperta...


    mai degraba ma indoiesc de toate costurile ce le zici acolo pt nave si tot ce tine de batalii...

    astea pana la urma tot depinde de adversar, nu de limitele jocului

    deja exista reduceri pt productia navelor...deja exista recudere pt intretinere...singura limita e...ce inamic intalnesti...

    asta e perfect realizabil...daca inamicii pot, toti pot...

    comparativ cu limitele astealalte "pe viata"...


    navele de comert, da, ok...costa mult daca le vrei pe toate acuma

    dar asta e one-time cost....odata ce le ai nu le pierzi si mai depinde si de nevoie efectiv...

    cu cat esti mai dezvoltat si ai nevoie sa transporti resurse cu atat iti prind bine mai multe nave....si asta e ok, pt ca produci aur in timp ce ridici orasele


    aaa...sau zici ca iti trebe nave pt jafuri?

    excuse me, aici e ori-ori nu si-si :)...exact cum ar trebui sa fie...

    vrei dezvoltare?...pai nu te axezi pe lupte si o sa ai...vrei lupte...pai accepti ca nu o sa fii la fel de dezvoltat...

    e + si - la ambele...

    nu mi se pare absolut deloc normal ca un jucator de 2 mil pct. sa poata domina un jucator de 40 mil. pct...

    navele de transport nu le consider o problema...desi is departe de maxim acuma....e realziabil


    si nu-s sigur dar cred ca poti muta orasele cu tot cu armata pe ele...pe ambrozie bineinteles...

    unde ar mai fi echilibru atunci sau care ar fi dezavantajele daca as putea oricand sa ma trezesc cu un oras in vecinatate si cu o tona de armata pt ca "e cost 0"?

    care ar fi raspunsul aici?

    ar fi fix ca la piraterie...si asta vad ca e tot mizerabil si acuma...


    sau altfel...varianta 2

    ce m-ar opri atunci sa fac stoc de armata cu sutele de mii pe acel oras cu 0 cost si sa fiu invincibil doar din cauza ca am numere practic nelimitate datorita la cost 0 (odata ce esti dezvoltat..) ?

    e cam aiurea...tocmai costurile is ceea ce tin sub control luptele...elimina asta si o sa fie niste spikes in grafice de ametesti...


    turnul ala de care zici...oarecum l-au implementat demult deja...

    se numeste Helios sau cum traznet ii zice...

    ghici ce?

    e pe ambrozie :) ... asa ca pt mine cel putin, mai bine fara idei dinastea...


    unitati noi si orice altceva de genul asta?

    oricand va rog!

    tot ce e nou e binevenit...atata timp cat e realziabil si nu p2w...si nu strica echilibrul...


    vedem ce a fi...

    pana acuma is destul de incantat de noutati...pana ajungem iar la "limita realizabila" posibil sa vina cu solutii noi :)...daca nu, o sa vina iar cand o sa fie presati...

    Edited 2 times, last by Splina ().

  • ook...am gresit un pic la nave...

    se pare ca si astea cad in categoria de "imposibil de realizat" momentan...vorbind de maxim, ofc :)


    oricum, e mai aproape de realitate decat cladirile fara indoiala...


    ai cumva un link la scrisoarea asta a dezvoltatorilor?

    unde o gasesc? Se vorbeste si de alte jocuri sau doar ik?

  • A fost pe forum aici dar acuma ma uitam dupa ea si nu o gasesc. Sa vad unde o gasesc si iti voi trimite.

    E vorba de ikariam doar pentru ca ea a fost dedicata jocului ikariam.