K2000 Gaming 19.07.2022 ''Depo Hesap Olayları''

• Herkese Merhaba.

Ben p0g0, K2000 Gaming yönetim kurulu üyesi ve görevlendirilmiş forum sözcüsü olarak dün gece gerçekleştirmiş olduğumuz saldırıların sebebini ve sürecini açıklamak istiyorum.

Öncelikle bildiğiniz üzere Ikariam oyunu, oyun mantığı ve kuralları gereği normal şartlar altında çapraz ticareti yasaklamış durumda.

9o9vg6g.jpg

rlnom0a.jpg

Fakat çeşitli yöntemler ile farklı ipler üzerinden(dolayısıyla ip paylaşımı yapmaya gerek kalmadan) vb. sizin olan bir hesabı sizin değilmiş gibi göstermeniz çok kolay. Kendi isminize çok yakın bir isimle depo hesap getirseniz bile kontrole girmiyorsunuz.(Örn isminiz Ahmet, depo hesap isminiz ise Ahmetinyo ama merak etmeyin Ahmetinyo hesabınızdan ana hesabınıza milyarlarca altın ya da yüz binlerce gp aktarsanız bile bu bir suç olarak değerlendirmiyor.) Tüm serverlarda neredeyse tüm ittifaklar ise zaten bu yöntemle kendilerine depo hesaplar oluşturmuş durumda. Depo hesaplarınız ile ip çakışması yaşamadığınız sürece zaten herhangi bir kontrole girmiyorsunuz. Yani ceza alma ihtimaliniz yok.

Buraya kadar yazdıklarımı okuduysanız zaten bunun bir tür bug olduğunu ve bazı oyuncular tarafından suistimal edildiğini anlamışsınızdır.

Gelelim bu bug'ın serverların dengelerini nasıl bozduğuna, oyunun altın ve general puanı mantığını nasıl katlettiğine.

hv6wed1.jpeg

Yukarıdaki görsel dün gece tarihli Eurydike server'ı General Puanı sıralaması. Gördüğünüz üzere ilk 8 hesap puan olarak diğerlerinden kopuk durumda. Yine bu ilk 8 hesabın 7si depo hesap (zaten hepsi altın yememesi için tatilde) diğer 1 hesap ise tamamen depo hesaplardan Altın ve Gp olarak beslenen hesap. Geriye kalan hesapları ise depo hesabımız olmaması da dolayısıyla çoğunluğunu bizim oluşturduğumuz hesaplar. Yani bu illegal depo hesaplar ve beslediği hesaplar olmasa server'ın en iyi general puanı ortalamasına sahip ekibi zaten biziz. Görsel her şeyi açıklıyor.

Gelelim savaş kararı almamıza;

Gücün bu kadar tekelleştiği, illegal yöntemlerle general puanlarının server standartlarının 10'larca katına çıkarıldığı böyle bir ortamda, bu gücü elinde tutan illegal oyuncular tabii olarak oyunun yapısını berbat ediyor. K2000 ittifağı olarak uzun süredir ELT ittifağı ile komşu konumlardayız. Oyunun, oyun olduğunun farkında olan ve tadını çıkartmak isteyen bir ekip olarak kimi zaman söz konusu ittifak ile korsan anlaşmalarına kimi zaman ise korsan savaşına girdik. Zaten oyunun çarpıklığından dolayı çevrimiçi oyuncu sayısı her geçen gün azalmaya devam ediyordu. Bu gittikçe sıkıcılaşan, rutin ortamda zaten bir süredir aksiyon arayışımız devam ediyordu.

Bir de bunların üzerine, ''güç sarhoşu'' bu ittifak gerek oyun içi gerek oyun dışı iletişim kanallarından sürekli diğer ittifakları yönlendirmeye ve yönetmeye çalışıyor. En ufak olaylarda diğer ittifaklara üstten bakmacı, tehditvari mesajları atıyorlardı. Mesaj ifşa etmeyi etik bulmadığım için buraya ekleyemeyeceğim. Dolayısıyla inkar etmekte özgürler fakat zaten serverda bu duruma maruz kalan sadece biz değiliz. Bu durumu herkes biliyor.

Artık bir karar vermemiz gerekiyordu. Ya eski serverlardan bol altınlı-bol gpli hesaplar getirecektik ya da legal ve etik bir şekilde kendi hesaplarımızda gp kasıp saldırı gerçekleştirecektik. 14-15 senelik bir oyunda eski hesap bulmanın ne kadar kolay olduğunu anlatmama gerek yok sanırım. Çoğumuzda eski hesaplar vardı zaten, istesek getirmemiz 2dk sürerdi fakat düzenin böyle devam etmesini sağlıklı bulmadığımız için bu yönteme başvurmadık. Yaklaşık 2-3 hafta önce operasyon kararı alıp, hesaplarımıza gp kasmaya başladık. Bu esnada söz konusu ittfak dışında ittifaklarla görüşüp kiminden asker kiminden destek almayı düşündük fakat kalıcı bir anlaşma sağlayamadık. Hatta bir ittifağı bünyemize katacakken savaş esnasında ELT ittifağı üyelerine ağır küfürlerinin ss'lerini görünce ekibi bünyemize almaktan vazgeçtik. Çünkü çoğunuzun aksine başarıya giden yolda her yolu kendine mubah gören bir ekip değiliz.

Bu süreç içerisinde çeşitli olaylardan dolayı küçük olaylar çıkıyor, olaylar doğrultusunda üstten bakmacı-tehditvari tavırlar devam ediyordu. Biz ise süreci doğru yönetmek adına tabir-i caiz ise söz konusu ittifağı idare ediyorduk. Örneğin bize sürekli neden gp kastığımızı sorduklarında ''Biz de depo hesap yapacağız'' tarzı cevaplar veriyorduk. Son güne kadar hiç bir konuda bizi açık etmeyen, durumu çok iyi idare eden yönetim kurulu ekibimiz; bir söylemi diğeri tutmayan, üsluptan aciz oyunculara adeta diplomasi dersi veriyordu.

Başka hesaptan getirilen, oyunun yapısını bozan, yüksek altın ve gp'li depo hesapların illegal olduğunu kabul eden bir ittifak olarak. Legal yöntemler ile bu savaşı kağıt üzerinde kazanamayacağımızın zaten her zaman farkındaydık. Hazırlıklarımızı tamamladık dediğimiz noktada bile rakibin 1/10'i gp'ye sahiptik fakat zaten bizim amacımız kağıt üzerinde kazanmak değildi. Biz de amacımızı depo hesaplarıyla olan ilişkileri üzerinden hazırladık.

Akşam saatlerinde operasyonumuza başladık. Öncelikli olarak belirlediğimiz 2 komşu adamızda atağa geçtik.

70:50

nht2nyg.jpeg

69:47

pz4t2rz.jpeg

Bu arada dikkatleri bu adalara toplamışken bir arkadaşımız ise depo hesapların bulunduğu 69:52'ye harekete geçmişti. (orta en üstte gördüğünüz melekcam2 şehri BatuDinyo hesabına ait)

4jcprk1.jfif

Bu esnada beklenen oldu ve HellFire hemen yan adamız olan 69:50'ye ışın attı. Depo hesabı olan BatuDinyo'nun tatili açıldı, tek şehri olan melekcam2 şehrini ise saldırdığımız adadan kendi adasının yanına yani bizden uzağa kaçırdı. Tahmin ettiğimiz gibi kağıt üzerinde savaşı kaybederken BatuDinyo hesabı arka planda HellFire ve diğer ittifak üyelerine General Puanı aktarmaya devam etti. Bunları zaten yönetim isterse loglarda çok rahat bulabilir. 9 kişilik, gpsi rakibinin 10'da 1i olan bu efsane ekiple baş edebilmek için çok eleştirdikleri rodos tapınağını açtılar, ışınlar attılar, depo hesaplarını tatilden çıkarıp adadan kaçırdılar ve üstüne üstlük hesaptaki gp'leri kendilerine aktarmaya devam ettiler.

Kusura bakmayın beyler bu savaşı K2000 aklıyla çatır çatır kazandı. Siz sadece foruma illegal hesaplar ile aktardığınız gp'ler ile kazandığınız savaşların kimsenin umurunda olmayan, telefon ile bilgisayar ekranından çekilmiş savaş raporlarını kazandınız :):):):):)

Ha unutmadan. Bize kılıcınız keskin olsun diyen bir arkadaş vardı. Dostum Hakan, Kalem kılıçtan keskindir.

• Selamlar Depo meselesi hakkında bişiler demek istiyorum artık oyun bunu kendisi kullanıcılara sunmuş karaborsayi getirerek biraz zaman için de depo olayi da ticarete döküldü keske olmasaydi ve hiç getirmeselerdi bende karşiyim ve isyan ettiğim bir olay hatta baktım getiriyolar ben neden getirmiyim dedim getirdim ban yedi kalıcı olarak ondan sonra başka bir depo olayina girmedim şuan deposu olan kazanır savaşlari imkani olan ise getiriyor artık yapacak bişi yok depo üzerinden artık kimseye yüklenmeyin bende yüklendim mi evet yüklendim artik kabul etmek lazim DEPON VARSA kazanırsın YOK SA kaybedersin

Kılıçarslan:thumbup:

• Depo hesaplarla ilgili herhangi bir illegal durum olsaydı Adminler bunun gereğini yapardı diye düşünüyorum.

Sonuçta kurallar açık ve net.

Evet hocam kurallar açık ve net. Aynı kişilerin oynadığı hesaplar ip paylaşımı yapmak zorunda ve ip paylaşımı yapılan hesaplardan bir birine ticaret yapmak yasak. Herhangi bir yöntemle ip değiştirince bu olay legal mi oluyor? Hayır! Bir suç daha işlenmiş oluyor. Yakalanmıyorlar diye suçlu olmuyorlar mı yani?

• Selamlar Depo meselesi hakkında bişiler demek istiyorum artık oyun bunu kendisi kullanıcılara sunmuş karaborsayi getirerek biraz zaman için de depo olayi da ticarete döküldü keske olmasaydi ve hiç getirmeselerdi bende karşiyim ve isyan ettiğim bir olay hatta baktım getiriyolar ben neden getirmiyim dedim getirdim ban yedi kalıcı olarak ondan sonra başka bir depo olayina girmedim şuan deposu olan kazanır savaşlari imkani olan ise getiriyor artık yapacak bişi yok depo üzerinden artık kimseye yüklenmeyin bende yüklendim mi evet yüklendim artik kabul etmek lazim DEPON VARSA kazanırsın YOK SA kaybedersin

Haksız rekabete göz yummak istemiyoruz hocam. Bizim için de depo hesap yapmak zor değil ama oyunun yapısına aykırı olduğunu savunuyoruz.

• Luck sayın yöneticim eskiden forumda böyle suçlamalar olunca konu kapatılırdı oyuncuya ticket aç denirdi kurallar mı değişti.

Neyse gelelim cevap vermek istediğim konulara:

Hayal dünyasında hezeyanlar içerisindesin P0g0 daha az komplo teorisi üretirsen oyunu daha az sorun ile oynarsın :)

Bize kılıcınız keskin olsun

Bunu diyen benim: Ahmet sürekli bahane üretiyordu sinir kat sayım artıyordu.

Ne hakaret ettim ne de tartışmayı uzattım konu çözülemez duruyordu Üyemiz saldırı alıyordu madem savaş istiyorsunuz bizden şikayetçisiniz
    Kılıcınız keskin olsun dedim

Kusura bakmayın beyler bu savaşı K2000 aklıyla çatır çatır kazandı.

Eskiden çok yakın arkadaşım ikariam da kaybettiğini söylemez kendine yediremez oyunda bile kaybettiğini anlarsa hayal dünyası yıkılır demişti (psikoloji öğrencisiydi)

B9YvK.png

“Gerektiği zaman hadsize haddini bildirmek, 40 yetime kaftan giydirmekten üstündür.”

• Merhaba Hakanım. Seni anlayabilsem gerçekten çok keyif alabilecekmişim gibi hissediyorum fakat yazdıkların dil bilgisi kurallarına o kadar aykırı ki anlamakta güçlük çekiyorum. Lütfen düşüncelerini yazıya dökerken biraz daha özen gösterir misin? Ya da en azından yardım alır mısın? Mesela psikoloji okuyan yakın arkadaşın bu konuda sana yardımcı olabilir. Belki o zaman ısrarla bana anlatmaya çalıştığın şeyler konusunda bir fikrim olur. Bu şekilde anlayamıyorum. Teşekkürler.

• p0g0 kılıcınız keskin olsun

Forumu AĞLAMA duvarına çevirdiniz

Beceremiyorsanız oyunu sil butonu var

B9YvK.png

“Gerektiği zaman hadsize haddini bildirmek, 40 yetime kaftan giydirmekten üstündür.”

• 2010 yılından belli oynuyorum sizin kadar sızlanan bir ekip görmedim. Uzman olduğunuz konular , yazmak-ağlamak-becereksizlik-TATİL MODU.. '' Bizim için de depo hesap yapmak zor değil ama oyunun yapısına aykırı olduğunu savunuyoruz.'' demişsin, depo hesabı yapıp getirebiliyorsan ve becerebiliyorsan bende getircem. Sizede söyleyim. Hadi kapışalım :)

Bir zamanlar.. Alpha, Ypsilon, Eunomia, Au Alpha, İng Rho'nun efendisi

HellFire

Şimdi Eurydike'de..

• 2010 yılından belli oynuyorum sizin kadar sızlanan bir ekip görmedim. Uzman olduğunuz konular , yazmak-ağlamak-becereksizlik-TATİL MODU.. '' Bizim için de depo hesap yapmak zor değil ama oyunun yapısına aykırı olduğunu savunuyoruz.'' demişsin, depo hesabı yapıp getirebiliyorsan ve becerebiliyorsan bende getircem. Sizede söyleyim. Hadi kapışalım :)

Sen daha neyi getireceksin utanmaz herif. Yalancı batu, 5 tane depo hesabınız var. Utanmadan reddediyorsun, hiç yüzün kızarmıyor. Ben bunu doğru bir yöntem olarak görmüyorum demişim, doğru bilmediğim yolda her değerimi satanlardan değilim demişim. Neresini anlamadın tam olarak? 20 kişinin online olduğu serverda kral takılmaya devam et. Ne senle ne de senin gibi yalancıyı kral sayanlar, yancılık yapanlarla muhatap olamam. Bu da son cevabım olsun. :sleeping::sleeping::sleeping::sleeping:

• Dediğiniz gibi öyle veya böyle karaborsa oyuna gelmiş ve böyle bir olaya dolaylı yoldan imkan tanımış durumda fakat mantıksal olarak karaborsanın amacının depo hesap yapmak olmadığı da aşikar.

Diğer serverlarda depo hesaplar belki bu kadar sırıtmıyordur fakat Eurydike özelinde konuşmak gerekirse, görece yeni açılmış ve çok kısıtlı bir oyuncu kitlesi olan bir server. Bu tarz durumlar sebebiyle de insanlar kendilerini güvende hissetmek için veya başka bir sebepten deposu olan ittifaklara dağılıyor ya da oyunu bırakıyor ki bunun sonucunda da gelinen nokta herkesin malumu. 2 ittifak -onlar da dost olmuş- farm yapıp duruyorlar. Bu 2 ittifaktaki çoğu kişinin de belli bir zaman sonra sıkılıp oyunu bırakacağını düşünüyorum.

Hepinize tavsiyem bunun bir oyun olduğunu ve karşınızdakilerin gerçek bir insan olduğunu unutmayın.

Muhabbet ettik, konuştuk, elimden geldiğince saygı çerçevesinde göndermeler, şakalar da yaptım ve karşılık da aldım ama artık duvara konuşuyormuş gibi hissediyorum. (Hoş gerçi şimdiye kadar duvar anlardı ya neyse)

Hakan, forumdaki savaş raporlarının üstüne koyduğun görselleri nerden buluyorsun bilmiyorum ama sesli güldüm haberin olsun:D Daha önce bu kadar boomer ve loser bir şey görmemiştim :D

Neyse vakit geçirmek için ara ara girdiğim bir oyun için kimseyi kırmaya niyetim yok ama siz yalan söylemeye devam ettikçe ben de zaman bulursam cevap vereceğim.X/

Bize katılın diye yalvarırcasına sayısız kez teklifte bulunup her seferinde hayır cevabı aldınız şimdi de yok beceriksizsiniz, oyunu bilmiyorsunuz diye ahkam kesiyorsunuz;)

O kadar yozlaşmış bir durumdasınız ki içinizdeki bir çok kişinin benimle veya başkasıyla olan mesajlarını görseniz birbirinizle kavga etmekten foruma zaman ayıramazsınız:evil:

Birbirinizin isimlerini şehir isminiz yapıyorsunuz veya abim, canım, kankam diye geçiniyorsunuz ama o kişilerden de bir o kadar nefret ediyorsunuz ve arkasından konuşuyorsunuz<X

Kimseyi kimseye düşman etme niyetim yok ondan dolayı isim vermeyeceğim, bazı kişiler gibi özel konuşmaları da kesinlikle paylaşmayacağım, tahmin edebileceğinizi de hiç sanmıyorum (hoş gerçi hangi birini tahmin edeceksiniz) bundan dolayı rahat rahat yazıyorum:*

Son bir şey ekleyeyim, diğer forum konularında 1-2 kere gözüme çarptı. Sizin bizden cevap almanız bile şans tarzı şeyler yazılmış. Kim dediyse kahkaha attım. Yine bu serverda tanıştığım eski bir arkadaşımız; burada hepimiz eşitiz, yaş yok herkes yaşıt ve bir tarzı bir cümle kurmuştu . Ben de size ileteyim aynı sözü. Oyun oynuyoruz ve hepimiz eşitiz ama reel için konuşuyorsanız da kendinizi şanslı sayacak kişiler sizsiniz. Saatlerce oyunun başında ve forumda durup nöbet bekleyen hatta maaş bile aldığını düşünmeye başladığım kişilerin bunları söylemesi aşırı derecede ironik oluyor:P

Herkese iyi oyunlar...

:saint::saint::saint::saint::saint:

• -Şehir isimlerinde sen dahil üyelerinin ahlaksızlıklarını gördük sürekli sataşmalar yaptınız.

-Gelelim davet konusuna çok uğraşmayın gelin bize dedim.
    Sende çok güçlü oluruz dedin
    Bende ABD güçlüyüm diye silah almayı bırakmıyor dedim.
    Sonra sende ben de güldük zaten ittifakta rütbem tim komutanı ne timi olduğunu biliyorsun^^
    Birleşmeyi sağlayacak pek bir yetkim yok

-Resimlere gülmenin nedeni çok komik durumda olmanız gördükçe bizde gülüyoruz^^

- burada hepimiz eşitiz, yaş yok herkes yaşıt ve bir tarzı bir cümle kurmuştu Dostlarımızın arkadaşlarımızın evet hepsi eşit düşmanlarımız için geçerli değil.

Bende bir şey ekliyorum Kılıcınız keskin olsun dememe alınmış üzülmüş kırılmışsın. Çok üzüldüm meğer keskin olacak kılıcın yokmuş içim parçalandı ^^

şuna bak hemen beğenmişsiniz forumda online olduğunuz kadar oyunda olun üyenizi koruyun

B9YvK.png

Edited 2 times, last by eski_kral ().

• Ahmet dediğin gibi burası bir oyun platformu ve eğlenmeye çalışıyoruz. Sizin üzerinizden çok eğlendim teşekkür ederim. Her yazmanızda dönerek güldüm ^^ çok güzel ''BETİMLEME'' yazıyorsunuz o derece.. Bu yazılarını burada yazma harcanıyorsun. Ciddiye almasanız bu kadar hazırlık yapmazsınız. Gerci her sey 1 saat sürdü sizin için o bile fazla :) Şimdi ittifakı kapatın tatil modunda bizi izlemeye devam edin 8o çok güzel rapor veriyorsunuz ikariamın 'İ' sini bilmiyorsunuz.. Ağlamaya devam edin ;(;(;(

HellFire

Şimdi Eurydike'de..

• Selam Hakan,

Birleşme konusunda yazdıklarım seninle olan konuşmamız hakkında değildi fakat onun da payı var tabii ki. Onun haricinde dediğin gibi ikimiz de güldük ve konuyu kapattık. Aramızda geçenleri buraya tek tek yazmana gerek yok. Ne kadar önemli olmasa bile yine de etik değil. Bak ben yayınlasam bendeki mesajları, ittifakınızda ortalık nasıl karışır görürsün ama dediğim gibi etik değil:saint::saint:

Görsellere gülme nedenim üstüne koyduğun sticker vari resimler :D Haftalardır nadiren girip çıkan ve savaşa katılmamış kişilerin tatile almasını ss alıp paylaştığın için benim gözümde komik duruma düşen de sizsiniz haberiniz olsun.

Senin ne düşündüğünün pek bir önemi yok gibi çünkü bu sözü söyleyen kişi şu anda sizin ittifakta ve size geçtikten sonra bu cümleyi kurdu.

Söylediğin hiçbir şeye ne üzüldüm ne de kırıldım çünkü sizin aksinize ben oyun oynadığımızın farkındayım. İçinin parçalanmasına üzüldüm ama bak şimdi.

Şehir isimleri üzerinden kesinlikle terbiyesizlik yapmadım. Nafizle karşılıklı olarak saygı çerçevesinde bir atışma yaptık ki kendisiyle de konuştuk zaten ve aramızda bir sorun yok. Terbiyesizlik

Belki 69:47'de yaptığım şehir isminden rahatsız olmuş olabilir birisi ki onu yapma sebebim de benim arkadaşımın işiyle dalga geçilmiş olmasıydı.

Bizden kimse sizin üyeleriniz gibi kafa kesmeye geliyorum gibi akıldan uzak cümleler kurup saçmalamadı.

Bahsettiğim konulardan birine değinmemişsin :D Biliyorum, sen de çok merak ediyorsun içinizdeki kimlerin sizden haz etmediğini:P Sanırım öğrenmekten de çekiniyorsun ama zaten dedim ya kimseyi ifşalamaya niyetim yok, rahat olabilirsin :evil:

Hadi kaçtım byeee:whistling:

• Ahmet dediğin gibi burası bir oyun platformu ve eğlenmeye çalışıyoruz. Sizin üzerinizden çok eğlendim teşekkür ederim. Her yazmanızda dönerek güldüm ^^ çok güzel ''BETİMLEME'' yazıyorsunuz o derece.. Bu yazılarını burada yazma harcanıyorsun. Ciddiye almasanız bu kadar hazırlık yapmazsınız. Gerci her sey 1 saat sürdü sizin için o bile fazla :) Şimdi ittifakı kapatın tatil modunda bizi izlemeye devam edin 8o çok güzel rapor veriyorsunuz ikariamın 'İ' sini bilmiyorsunuz.. Ağlamaya devam edin ;(;(;(

Valla Batuhan yazılardan keyif almana şaşırmadım çünkü ittifakınızda dil bilgisinden bir haber o kadar çok kişi var ki sen de haklısın.

Rica ederiz, kendi çapınızda eğleniyorsanız sıkıntı yok ama anlatmaya çalıştığım şey de bu zaten, serverın geldiği hal ortada. Kardeş ittifakınızla birbirinizi yersiniz artık:* Ya da çiftçilik falan yaparsınız artık orası size kalmış.

Diğer başlık altında da lider değilim demişsin ama söz gelince de ittifak benim demekten geri durmuyorsun:/

Yazdıklarından dolayı sizin gibi ne sinirleniyorum ne de rahatsız oluyorum.

Kendi kendini çürütmenin bir anlamı yok, Barış'a gelin bize katılın diyen de sensin. Madem bilmiyoruz o zaman davet etmeseydin :whistling::whistling:

Ağlamaktan o kadar çok bahsediyorsun ki artık yazdıklarımı okudukça çıldırıp ağlamaya başladığını düşünmeye başladım8o

Neyse dedim ya sizde insansınız biz de, bunun bir oyun olduğunun farkındaysan sıkıntı yok ama bazı üyeleriniz tam kavrayamamış baya sinirleniyorlar haberin olsun onlara da söyle bu kadar ciddiye almasınlar oyunu:saint:

• İttifak benim lider değilim rütbe sevmiyorum bizimkiler bunu bilir.. Uzatmanın anlamı yok birbirimizi yemenin anlamıda. Konuşulmaya kalkışsak bu konu uzar gider konu konuyu açar. Oyun bu her zaman herkes kendince haklıdır bunu değiştiremeyiz. İyi oyunlar

HellFire

Şimdi Eurydike'de..

• Konu beni sevmemeleriyse haklılar biraz zor insanım çokta takmam :)

Yağma için adaya geldiğimiz anda tatile atan üyelerin resimleri onlar.

Ahmet Hiç ikariamda 96 raund üzeri savaşta galip tarafta yer aldın mı?

B9YvK.png

• Katılıyorum, iyi oyunlar.

• -DİKKAT----ÖNEMLİ-UYARI----DİKKAT-

Bu başlık altında yalancı ve yancılara cevap verilmemektedir.

Ayrıca isteyene Türkçe ''Dil bilgisi ve anlatım'' dersi verilir.

-----ATTENTION PLEASE-----