Resurse utilizate pentru constructia cladirilor

  • Salutare!


    Am observat ca resursele cerute pentru constructia cladirilor sunt mai mari decat ar fi de asteptat. De exemplu: pentru ridicarea unui palat la nivelul 8 ser cer 558,944 materiale de constructii (lemne) conform paginii Ajutor. Pe orasul respectiv am dulgher la nivelul maxim, plus cercetari, astfel incat am o reducere de 46% din costul initial, adica trebuie sa platesc 54% din 558,944, care dupa un calcul matematic este 301,856.76 si nu 350,965 cum este afisat in panoul extinde al palatului. Acelasi comportament se aplica si pentru resursele de lux.


    Am atasat 3 poze.:

    1. Ajutor.png care contine numarul de resurse necesare pentru dezvoltarea cladirii palat.
    2. Dulgher.png care contine statisticile cu reduceri pentru cladiri
    3. Actual_and_expected.png care contine numarul de resurse (lemne) pe care te astepti sa il platesti (cel calculat) si numarul actula care ti se cere pentru ridicarea nivelului cladirii (cel din panoul Extinde)
  • De fapt... 54% din 558.944 nu este 301.956 pentru ca calculul procentual nu se face prin SUMA -54%. Ci SUMA /154%. Contabiliceste ca sa zic asa. Si atunci rezultatul este de fapt 362.950,6493. Panoul de constructie al cladirii iti cere 350,965. Cel mai probabil de la 362.950.65 mai ai o reducere undeva de un 2.5-3% cine stie in ce cercetare sau ce calcul nu am facut corect la ora asta.


    Ideea este ca, matematic procentul nu se reduce prin minus pe tastatura!

    Un exemplu de calcul al procentelor in matematica / contabilitate:


    2. Prețul unei bomboane de 1,50 lei este mărit cu 20%. Care este noul preț?
    – se calculează în primul rând cu câți lei s-a scumpit bomboana: 1,5*20/100=0,3
    – se adună prețul vechi cu 0,3 lei, rezultând: 1,5+0,3=1,80 lei prețul nou

  • Dupa regula de 3 simpla, nu da la fel ca si dupa calculele tale. Din statitstici am o reducere de 46%, deci trebuie sa platesc 54% din costul resurselor.

    558.944.....100 (sau 1)

    x.....54 (sau 0,54)

    x=558.944*0,54 => x=301.829,76


    sau dupa al doilea tau exemplu


    Prețul unei cladiri de 558.944 lemne este scazut cu 46%. Care este noul preț?

    – se calculează în primul rând cu cate lemne s-a ieftinit cladirea: 558.944*46/100=~257.114
    – se scade prețul vechi cu 257.114, rezultând: 558.944-257.114=301.830 lemne prețul nou

  • Salutare!


    Am observat ca resursele cerute pentru constructia cladirilor sunt mai mari decat ar fi de asteptat. De exemplu: pentru ridicarea unui palat la nivelul 8 ser cer 558,944 materiale de constructii (lemne) conform paginii Ajutor. Pe orasul respectiv am dulgher la nivelul maxim, plus cercetari, astfel incat am o reducere de 46% din costul initial, adica trebuie sa platesc 54% din 558,944, care dupa un calcul matematic este 301,856.76 si nu 350,965 cum este afisat in panoul extinde al palatului. Acelasi comportament se aplica si pentru resursele de lux.


    Am atasat 3 poze.:

    1. Ajutor.png care contine numarul de resurse necesare pentru dezvoltarea cladirii palat.
    2. Dulgher.png care contine statisticile cu reduceri pentru cladiri
    3. Actual_and_expected.png care contine numarul de resurse (lemne) pe care te astepti sa il platesti (cel calculat) si numarul actula care ti se cere pentru ridicarea nivelului cladirii (cel din panoul Extinde)

    * numarul de resurse cerute ar trebui sa fie 301.829,76 , in loc de 301,856.76, unde calculasem cu 558.994 dupa cum se vede si in ss

  • Eu ti-am raspuns, dar vad ca nu intelegi!

    "Al doilea" exemplu e de fapt tot primul. E aceeasi regula!


    Pe scurt: Nu e niciun bug, eroare, e doar calculul tau eronat!

  • un exemplu de reducere(25%) din pretul unui produs. Vrei sa zici ca e afisat gresit pretul produsului?



    fa-ma sa inteleg ce e gresit in acest calcul si de ce ar trebui sa platesc 99/125%=79.2 sau 99/175%=56.57

  • O doamne, imi dai un exemplu pe un site a unui comerciant... Faptul ca este un SRL insemana ca nu poate gresi? E o greseala frecventa asta calculul pretului prin scadere a procentului! Procente din suma totala se calculeaza prin impartire. 50.000 / 125%, 99/125%, etc.


    Dar urata e bratara aia.... nu as da 74 de lei pe ea niciodata! :)))


    P.S.: Oricum nu e relevant calculul meu daca tot nu imi dau seama de unde ar ramane un rest de 3.3%

  • Iti dau un alt argument pentru care formula ta nu e buna, spre deosebire de tine care nu mi-ai demonstrat nimic prin calcule cum ai ajuns la formula respectiva.


    Un produs costa 100 de lei si se reduce cu 50%, adica platesti jumate. Dupa regula de 3 simpla platesti 50 de lei. Dupa regula pe care ai zis-o tu, 100/150%=66,66, clar nu da juma de pret.

  • Si mie mi se pare ca exista o problema la calculul resurselor.

    Eu sunt in cazul in care am reducerea aceasta:

    Costul pe care trebuie sa il platesc este urmatorul:

    Pretul fara nimic redus de materiale de constructie este de 66557. Daca facem un calcul reiese faptul ca reducerea este defapt de 11%, in loc de 24% cat ar trebui sa fie. Calculul lui sw3rt este corect, clar exista o problema.


    Edit: Ok, pare ca nu e un bug, e modul in care e afisat costul in sectiunea de ajutor. Incorrect building costs

    Edited 2 times, last by Realeg ().

  • Salut,

    pana la urma nu e bug.



    ----------------

    Aici te contrazic :

    Daca ajungi anteprenor si iti faci calculele astea ajungi la faliment in scurt timp! (PS: si eu am firma din 2018 si nu am vazut calcule de genu)



    --------------------------------


    Sectiunea de ajutor iti arata costul cladirii cu reducerea deja aplicata de la Cercetare:



    Aici e un server nou unde nu este nici o cercetare




    Aici deja este cercetarea de 14% luata din costuri.




    Deci concluzia e ca, costurile cladirii sunt afisate in sectiunea AJUTOR in functie de Cercetarile efectuate cu reducerea APLICATA!