Μεταφορά λογαριασμών στην ένωση

  • Τα έχουμε ξαναπεί αυτά... Η εταιρεία δεν θα ρίξει λεφτά στο ikariam για να προσελκύσει παίκτες. Θα ανοίξει νέο παιχνίδι για να το κάνει.


    Η πορεία αν δεν γινόταν η ένωση θα ήταν η περαιτέρω ερήμωση του παιχνιδιού και εν τέλει το κλείσιμο. Το έχουμε δει σε άλλα παιχνίδια της εταιρείας. Αντίστοιχα όταν έγινε η ένωση στο Ogame το παιχνίδι πήρε τα πάνω του και μετά ακολούθησαν αναβαθμίσεις. Φυσικά δεν μπορώ να το εγγυηθώ αυτό αλλά το ελπίζω.


    Όταν αγοράζεις αμβροσία αποκτάς κάποιο όφελος. Η συναλλαγή έχει γίνει, έχεις δώσει αμβροσία έχεις λάβει υλικά για παράδειγμα. Δεν ξοδεύεις αμβροσία για να ανέβεις στη βαθμολογία και για μένα δεν είναι αυτός ο σκοπός του παιχνιδιού. Ποιο το νόημα να είσαι πρώτος σε ένα έρημο παιχνίδι;

  • Τα έχουμε ξαναπεί αυτά... Η εταιρεία δεν θα ρίξει λεφτά στο ikariam για να προσελκύσει παίκτες. Θα ανοίξει νέο παιχνίδι για να το κάνει.


    Η πορεία αν δεν γινόταν η ένωση θα ήταν η περαιτέρω ερήμωση του παιχνιδιού και εν τέλει το κλείσιμο. Το έχουμε δει σε άλλα παιχνίδια της εταιρείας. Αντίστοιχα όταν έγινε η ένωση στο Ogame το παιχνίδι πήρε τα πάνω του και μετά ακολούθησαν αναβαθμίσεις. Φυσικά δεν μπορώ να το εγγυηθώ αυτό αλλά το ελπίζω.


    Όταν αγοράζεις αμβροσία αποκτάς κάποιο όφελος. Η συναλλαγή έχει γίνει, έχεις δώσει αμβροσία έχεις λάβει υλικά για παράδειγμα. Δεν ξοδεύεις αμβροσία για να ανέβεις στη βαθμολογία και για μένα δεν είναι αυτός ο σκοπός του παιχνιδιού. Ποιο το νόημα να είσαι πρώτος σε ένα έρημο παιχνίδι;

    Μ' αρέσει η λογική της εταιρείας!!! Να της μεταφέρετε τα θερμά μου συγχαρητήρια!! Με τέτοια μυαλά στο τιμόνι είναι κανείς να απορεί γιατί έχει πιάσει το παιχνίδι πάτο...

    Edited once, last by Sleepless ().



  • Όταν λες ενεργός πόσοι εννοείς, ταξί γεμίζετε?
    Εγώ αν έπαιζα στον Ηρακλή ή στο Ζέφυρο θα έλεγα ελάτε παιδιά όσοι μπορείτε και φέρτε και τους φίλους σας να γίνει παιχνίδι δεν θα κλαιγόμουνα... αν φοβάστε μην έρθουν και σας πάρουν την πρωτιά ζητήστε από την εταιρία να σας βάλει περιστέρι..

    ps: Είσαι σίγουρος ότι έχω μόνο έναν στο Βήτα..? μήπως θέλεις να τους φέρω όλους εκεί να περάσουμε ωραία..? ;)


  • Δεν ηξερα οτι μετριουντε οι παικτες με τις θεσεις σε ενα ταξι!!!!!!

    Σε ευχαριστω για την ενημερωση!



    ps:Τι να κανουμε φιλε μου δεν βγηκαμε ολοι παιχταραδες σαν εσενα!

  • Τα έχουμε ξαναπεί αυτά... Η εταιρεία δεν θα ρίξει λεφτά στο ikariam για να προσελκύσει παίκτες. Θα ανοίξει νέο παιχνίδι για να το κάνει.


    Η πορεία αν δεν γινόταν η ένωση θα ήταν η περαιτέρω ερήμωση του παιχνιδιού και εν τέλει το κλείσιμο. Το έχουμε δει σε άλλα παιχνίδια της εταιρείας. Αντίστοιχα όταν έγινε η ένωση στο Ogame το παιχνίδι πήρε τα πάνω του και μετά ακολούθησαν αναβαθμίσεις. Φυσικά δεν μπορώ να το εγγυηθώ αυτό αλλά το ελπίζω.


    Όταν αγοράζεις αμβροσία αποκτάς κάποιο όφελος. Η συναλλαγή έχει γίνει, έχεις δώσει αμβροσία έχεις λάβει υλικά για παράδειγμα. Δεν ξοδεύεις αμβροσία για να ανέβεις στη βαθμολογία και για μένα δεν είναι αυτός ο σκοπός του παιχνιδιού. Ποιο το νόημα να είσαι πρώτος σε ένα έρημο παιχνίδι;

    Δεν θυμάμαι να έγινε κάποια ουσιαστική αναβάθμιση του Ikaram μετά την προηγούμενη ένωση. Επίσης αμβροσία (τουτέστιν λεφτά) δεν δίνεις μόνο για υλικά ή για να είσαι πρώτος, αλλά και για μεταφορές πόλεων σε σημείο που ΕΣΥ θέλεις και "χτίζεις" το λογαριασμό σου σύμφωνα με το στιλ παιχνιδιού σου κλπ κλπ. Στο κάτω κάτω δεν υπάρχει πουθενά κάπου που να αναφέρει το ΠΩΣ θα ξοδέψει κάποιος την αμβροσία του, αν θα μείνει στην κορυφή, αν θα είναι κάτι προσωρινό ή κάτι που το απολαμβάνει σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Δόθηκαν χρήματα και πρέπει να υπάρχει σε βάθος χρόνου αξιοποίησης αυτής σε όποια μορφή και να καταναλώνεται μέσα στο παιχνίδι. Με το ίδιο σκεπτικό αγοράζουμε αμβροσία, και μετά από "χ" μήνες η εταιρεία μας την αφαιρεί με το σκεπτικό ότι "τόσους μήνες είχες κάποιο όφελος".

    Και μετά λέει ο CoMa για το τι είναι δίκαιο και τι ζήλια.... αυτό εμείς εδώ στο Ελλάντα (πες του) το λέμε εκμετάλλευση του καταναλωτή και πάει σε αρμόδια υπηρεσία.


    Σύμφωνα λοιπόν με τους όρους της εταιρείας έχουμε το δικαίωμα να ζητήσουμε το αντίστοιχο ποσό χρημάτων που πληρώσαμε "για την απόκτηση ψηφιακών αγαθών εξ επαχθούς αιτίας και προνομιούχων υπηρεσιών" εφόσον δεν υπάρχει χρήση:


    5 Επιστροφή των χρημάτων και των μέσων πληρωμής σε περίπτωση υπαναχώρησης


    5.1 Με εξαίρεση την περίπτωση έγκυρης άσκησης του νομικού δικαιώματος υπαναχώρησης, εξετάζεται το ενδεχόμενο μιας επιστροφής του ποσού το οποίο έχει καταβληθεί για το Προνομιούχο νόμισμα που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ή για την υπόλοιπη χρονική διάρκεια της ιδιότητας μέλους αποκλειστικά σύμφωνα με την παρ. 8.5 των Γενικών Όρων Συναλλαγής.


    5.2 Σε περίπτωση έγκυρης άσκησης του νομικού δικαιώματος υπαναχώρησης, η ‪Gameforge‬ χρησιμοποιεί κατά βάση τα ίδια μέσα πληρωμής που χρησιμοποίησε ο χρήστης για την εξόφληση. Εάν αυτό δεν είναι εφικτό, η επιστροφή πρέπει να γίνεται μέσω τραπεζικού εμβάσματος σε τραπεζικό λογαριασμό που ορίζεται από το δικαιούχο.

  • Ένα παιχνίδι 15ετίας παρατημένο να κρατιέται από τους παίκτες. Επιτέλους έγινε αυτό που ζητάει το κομιουνιτι τουλάχιστον 2 χρόνια (τοσο θυμαμαι σιγουρα εγω) και πάλι βρίσκουν κάποιοι λόγο να γκρινιάξουν? Με ξεπερνάνε κάποιες λογικές αλλά τέλος πάντων, αλλά μάλλον όποιος τα λέει αυτά θεωρεί και ότι την ενδιαφέρει πολύ τη gameforge η δική μου ή δική του άποψη για το ικαριαμ :)


    Ελπίζω να έρθετε και σε κανέναν παλιό σέρβερ, τουλάχιστον να με βάλει άλλος σε διακοπές μην μπαίνω μόνος μου :P

  • και πάλι βρίσκουν κάποιοι λόγο να γκρινιάξουν?


    Το κράξιμο φίλε μου δεν γίνεται για την ενεργεια, αλλά για τις συνθήκες της ενέργειας αυτής. Έχει διαφορά όπως και να το κάνεις, θα μπορουσε να εχει γινει με καλυτερο τρόπο, δεν νομιζω να το αρνείται κανείς αυτό. Όταν όμως κάνεις προχειροδουλειές και μετά ζητάς παράταση για να διορθωσεις τη δική σου βιασύνη, δεν ειναι υποχρεωμενος ο παίκτης να ειναι και ευγνώμων από πάνω.

    Where other men blindly follow the truth, remember, nothing is true
    Where other men are limited by morality or law, remember, everything is permitted
    We work in the dark to serve the light


  • θα γίνει τελικά ή πάλι "εεε συγγνώμη σε 3 μέρες κοκ"

  • Το όνομα του νέου κόσμου θα είναι: Orpeus!


    Να μην ξεχάσουμε να μπούμε και να αποφασίσει μετά απο κανενα δίμηνο να τον μεταφέρει και αυτόν....

  • Το όνομα του νέου κόσμου θα είναι: Orpeus!


    Να μην ξεχάσουμε να μπούμε και να αποφασίσει μετά απο κανενα δίμηνο να τον μεταφέρει και αυτόν....

    Έχει ειπωθεί και παλαιότερα: Η εταιρεία κάνει την δουλειά της, να βγάζει λεφτά από όπου μπορεί και καλά κάνει. Όσο υπάρχουν παίκτες που τρέχουν να μπουν σε νέο κόσμο αυτό θα γίνεται συνέχεια. Πρέπει να σταματήσουν να πηγαίνουν για να το πάρουν απόφαση (στην εταιρεία) να μην βγάζουν συνέχεια νέους κόσμους και βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τόσα προβλήματα (που επίσης έχουν αναφερθεί εδώ).

    Χροοόνια τα λέμε, χροοόνια τρέχουν οι παίκτες και μπαίνουν σε νέους κόσμους και χροοόνια οι ίδιοι παίκτες μετά γκρινιάζουν.

    Ποιος λέτε ότι φταίει λοιπόν;


    Επίσης να πω ότι στην προηγούμενη ένωση δεν υπήρχαν τόσα προβλήματα (για να μην πω ότι δεν θυμάμαι να υπήρχαν προβλήματα - διορθώστε με αν κάνω λάθος). Θα ρωτούσα "γιατί;" αλλά το θεωρώ περιττό.

  • Καλησπέρα. Οι δωρεές θα παραμείνουν στον λογαριασμό ακόμα και όταν λήξει η διαδικασία της ένωσης; Κάποιοι αργήσαμε να αλλάξουμε σέρβερ και δεν προλαβαίνουμε να τα δωρίσουμε όλα.

    Επίσης, οι μεταφορές πόλεων που περίσσεψαν θα μείνουν και αυτές στο σεντούκι μετά την λήξη; Από την υποστήριξη μου είπαν ότι δεν μένουν, κάποιοι άλλοι όμως λένε ότι θα μείνουν.

  • (Για να μην ανοίγω άλλο θέμα αν και έχει να κάνει με την όλη διαδικασία της μεταφοράς, γράφω εδώ αν δεν πειράζει τον θεματοθέτη).


    Γιατί οι κόσμοι έχουν γεμίσει με ανενεργούς παντού και πιάνουν θέσεις που θα μπορούσε κάποιος ενεργός να πάει; Έτσι δεν πάνε χαμένες οι μεταφορές κάνοντας τους μεταφερόμενους να πάνε όπου υπάρχουν σκόρπιες κενές θέσεις, ενώ θα μπορούσαν να πάνε σε πολύ περισσότερες επιθυμητές;

    Αυτό συμβαίνει μετά το άνοιγμα των κόσμων φυσικά, μετά την φάση με τα "τρεχούμενα" scriptάκια και κάπου εκεί το έχασα.

    Αφήνοντας το να γίνεται η ίδια ή εταιρεία σαμποτάρει (άθελά της θέλω να πιστεύω) το όλο project της μεταφοράς.

  • Να ρωτήσω κάτι παιδιά;

    έκανα μεταφορά έναν λογαριασμό στον ηρακλή, όλα εντάξει. Η ερώτηση μου είναι: Τα βαρβαρικά δεν θα έπρεπε να είναι στο επίπεδο 1;

    όλα είναι σε μεγάλο λεβελ

  • Καλησπερα ειμαι στον κοσμο gamma και εχω βαλει να κάνω μεταφορα λογαριασμου απλα δεν βρισκω τους καινουργιους σερβερ για να παω

  • Ένα παιχνίδι 15ετίας παρατημένο να κρατιέται από τους παίκτες. Επιτέλους έγινε αυτό που ζητάει το κομιουνιτι τουλάχιστον 2 χρόνια (τοσο θυμαμαι σιγουρα εγω) και πάλι βρίσκουν κάποιοι λόγο να γκρινιάξουν? Με ξεπερνάνε κάποιες λογικές αλλά τέλος πάντων, αλλά μάλλον όποιος τα λέει αυτά θεωρεί και ότι την ενδιαφέρει πολύ τη gameforge η δική μου ή δική του άποψη για το ικαριαμ :)


    Ελπίζω να έρθετε και σε κανέναν παλιό σέρβερ, τουλάχιστον να με βάλει άλλος σε διακοπές μην μπαίνω μόνος μου :P

    Ντάξει δεν έγινε και αυτό που θέλει το community..μια σταγόνα έπεσε στον ωκεανό.. Δεν άλλαξε κάτι..


    Αυτό που θα επρέπε να γίνει είναι μεταφορά όλων των λογαριασμών σε ένα καινούργιο κόσμο που θα ξεκινάει από το μήδεν.. Να μπουν σταδιακά οι λογαριασμοι σε group άνα βαθμολογία ώστε να μην γεμίσει κατευθείαν από διπλούς τρίδιπλους και να μην πιαστούν όλα τα "καλά" νησια.. να σπάσουν πυρήνες, να δημιουργηθούν νέοι να γίνει λίγο τζερτζελές..


    Και προφανώς να γίνει κατανόμη με τον "καινούργιο" (αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο όρος... αφού μιλάμε για κάτι που είναι περίπου 13 χρόνια..) χάρτη και όχι με τον αρχικό παλιό.. ώστε να υπάρχουν τα θαύματα σε όλα τα νησιά και όχι μόνο Ηφαίστος στο θείο κλπ..


    εκεί θα εκμηδενίζονταν αρκετές αποστάσεις... θα έβλεπες καινούργιους γείτωνες.. και θα υπήρχε το στοιχείο της αλληλεπίδρασης ξανα.. Τώρα ο καθένας παίζει μόνος του.. (για την αρκίβεια χτίζει μόνος του) δεν αγχώνεται για κάτι ιδιαίτερα.. και δεν υπάρχει και λόγος να ασχοληθεί παραπάνω από 5 λεπτά την μέρα..

  • Αλήθεια τι γίνεται με τις ενώσεις κόσμων; Ως πότε θα παραμένουν οι αιώνιοι φοίνικες που δεσμεύουν χώρους και υποτίθεται ότι θα γίνονταν κάτι σχετικά με τις διευκολύνσεις των μεταφορών. Και αντί για αυτό να τι συμβαίνει: Οχι μόνο δεν κάνετε κάτι για να αποδεσμευτούν οι θέσεις που υποτίθεται ότι θα καταλαμβάνονταν από ενεργούς λογαριασμούς με μεταφορές (και όχι μόνο), αλλά δεν αφήνετε να διαγραφούν οι ανενεργοί με τον κανονικό τρόπο, τους μηδενίζετε και τους βάζετε σε διακοπές. Δηλαδή προστασία ανενεργών λογαριασμός από Ο.Δ.... μέχρι πότε; να φτιαχτεί το πρόβλημα των μεταφορών που δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση σε τι φάση βρίσκεται; να γεμίσουν οι κόσμοι με φοίνικες; να... τι;

    Αυτό κύριοι και κυρίες είναι αθέμιτο από πλευρά εταιρείας (να υποθέσω;) ή/και Ο.Δ. Δηλαδή οι παίκτες δεν έχουν το δικαίωμα να κάνουν τίποτα ενάντια στους κανόνες όταν η εταιρεία (και λοιποί) πράττουν αθέμιτα.

    Σιχάθηκα τα "πρέπει" σας και τις δικαιολογίες σας για τα αδικαιολόγητα σας.

    Για να μην αναφερθώ σε κανόνες παιχνιδιού που δεν τηρούνται. Ενα απλό παράδειγμα παρατηρήστε τους πύργους του ήλιου. Πείτε μου έναν (αν βρείτε) που να υπάρχει με το όνομα κάποιου παίκτη που έχει διαγραφεί ο λογαριασμός του καιρό και δήθεν δεν σβήνεται ποτέ.... μας δουλεύετε κανονικά. Στον Γ είχα μεταφερθεί σε νησί (με αμβρό φυσικά) για τον πύργο του ήλιου και όταν ο παίκτης διαγράφηκε γκρεμίστηκε και ο πύργος του. Ποιος θα με αποζημιώσει εμένα που ξόδεψα χρήματα για αυτό;

    Αλήθεια τι γίνεται με την προνομιακή θέση που υπάρχει μία σε κάθε νησί; Υποτίθεται ότι δημιουργήθηκε για να έχει προνόμια πρωτεύουσας και τελικά αυτό βλέπω ότι δεν εμφανίζεται πουθενά. Απλά δίνεις επιπλέον αμβρό για να καταλάβεις μία απλή θέση πάνω στο νησί. Τι ενημέρωση υπάρχει σχετικά;

    Στα δικαστήρια σας πρέπει μιας και γνωρίζετε και συγκαλύπτετε.

  • Για να μην μιλήσω για κάτι ανεξήγητες ήττες που τρώω από επιθέσεις μου σε ανενεργούς με μηδέν (0) στρατιωτικό, μέχρι να βγουν διακοπές και πιθανόν μηδενιστούν.