Noua fuziune a serverelor

  • Cum am mentionat si anterior, nu este o situatie dorita sau planuita de catre cei de la GF dar se lucreaza la remedierea ei.


    Referitor la "BAN", contul vechi este banat de pe lumea care nu va mai exista dupa fuziune, contul in sine nefiind banat, ci urmeaza sa fie transferat pe serverul ales.

  • Am sa incerc sa fac o descrie cat de bine pot in cele ce urmeaza, (cele descrise se aplica in cazul meu avand un lobby unde am toate conturile)


    Pentru a va muta aveti urmatoarea optiune , dupa care veti alege serverul dorit, veti fi scosi in lobby va aparea in dreptul contului ca este banat pana in 2038, si totodata va aparea acest mesaj.


    Accesati acest link dupa care veti primi un email pentru legarea conturilor cam asa ar trebuii sa arate, pe urma, va aparea in "conturile tale" optiunea JOACA si cel mai probabil o sa va intre contul in vacanta.

    Este obligatoriu la fiecare cont sa accesam adresa de mail?

    Am doi colegi care nu mai pot intra pe mailul alocat contului.

    Sunt solutii pentru aceasta situatie?

  • Deocamandata, nu am un raspuns pentru situatia descrisa de tine.


    In "ghidul" meu am mentionat faptul ca, cele descrise se aplica in cazul meu.


    Cand o sa am informatii legate de ceea ce ai intrebat am sa postez.


    Si totodata va rog sa tineti cont de regulamentul formului, si sa incercam sa pastram un regim de postare adecvat pentru a evita postarea consecutiva.

  • La unii a mers sa acceseze conturile după mutare, la majoritatea nu. Ar trebui scos timpul minim de așteptare ca să ieși din vacanță din momentul in care ai intrat, aici mă refer la cele 48h.


    Nu este corect ca unii să aibă șansa să-si aleagă înaintea celorlalți insulele bune!

  • Daca asa avem noi drepturi egale ... atunci dam stergere cont ...si gata. Eu acum nu mai pot fi langa colegii mei ... eeste corect?!!! Cum compenseaza acest lucru GF?

  • CHIBZUÍT, -Ă, chibzuiți, -te, adj. Care judecă o situație cumpănind toate eventualitățile; socotit, cumpănit


    O fuziune chibzuită, ne spunea GF. Mie mi se pare mai degraba o fuziune pripită, ce nu a fost bazată pe argumente solide.

    Era necesară o fuziune, dar nu in felul acesta. Acum ca fuziunea este un eșec, exista o posibilitate a operatorilor nostri sa rezolve pe plan local problemele legate de vacanta fortata, sau este necesara o modificare venita de la GF ce este menita sa produca efecte doar pentru viitor, adica doar pentru cei care iși vor muta conturile imediat dupa rezolvarea problemelor?

    PNst for life

  • Nu stiu cand va fi transferat, deoare au aparut niste probleme neprevazute.


    Vei avea dreptul sa iti alegi insusele, restul fuziunii se va desfasura in conditiile deja mentionate, adica vei primi un numar de mutari egale cu numarul de orase.

    Ar fi ok sa ne fie anulat modul vacanta, pentru a beneficia de egalitate de sanse cu cei care nu au fost banati. In timp ce ei ocupa toate forjele, colosii, delfinii noi mai ramanem cu resturile.

    La toți apare așa,deci nu ești singurul Banat😅

    Imi pare rau, nu ai dreptate, am un cont cu care am intrat si am mutat orasele deja am colegi care au intrat si joaca pe Beta.

    Daca te ajuta, iti trimit poze cum deja si-au pus adversari orase imprastiate fix unde doream sa colonizam alianta noastra...ei pot, noi stam majoritatea buluc in vacanta :)))

    In fine, nu mai este nimic de comentat, astept sa iau si raid la pirati pana se rezolva, fiind in vacanta imi pot da raid :)))

  • Da, pot sa confirm ca am intrat si eu cu unul dintre conturi pe lume, restul au intrat in vacanta.

    Problema cu vacanta este pe toate comunitatile de ikariam, nu doar pe RO, daca va uitati pe forumurile din alte tari o sa vedeti aceeasi problema.

    Nu e vina moderatorilor nostri romani, e vina celor de la GF.

    Este o situatie neplacuta intr-adevar, incorect pentru multi dar din pacate nu prea avem ce face...

  • Da, pot sa confirm ca am intrat si eu cu unul dintre conturi pe lume, restul au intrat in vacanta.

    Problema cu vacanta este pe toate comunitatile de ikariam, nu doar pe RO, daca va uitati pe forumurile din alte tari o sa vedeti aceeasi problema.

    Nu e vina moderatorilor nostri romani, e vina celor de la GF.

    Este o situatie neplacuta intr-adevar, incorect pentru multi dar din pacate nu prea avem ce face...

    Nu a zis nimeni ca e vina moderatorilor nostri. Am vazut si eu ce se intampla pe toate comunitatile. Intrebarea este daca moderatorii nostri pot anula un mod vacanta pus automat de joc prin rezolvarea unui tichet. Spre exemplu, ei pot anula o pedeapsa cu banare daca demonstrezi cu dovezi ca nu ai comis respectiva abatere. La fel ma gandesc ca pot anula efectele unui BUG al jocului, ce te baga automat in vacanta. Pentru ca asta este, un BUG.

    PNst for life

  • a fost fain in vacanta fortata, bine ca ne-au putut da raid :(



    ssdd M6
    02.12.2021 12:57 Infrangere! Fortareata Corsar proprie a fost pradata de piratii lui EUGEN M din DELFIN M1. 231180 capturePoints_small.png puncte de prada ti-au fost furate in acest timp. Nava piratilor inamici se indreapta catre fortareata lor.



    [mod]***PanNtix:Inteleg ca situatia nu este una deloc placuta, dar totusi sa ramanem la subiectul thread-ului.[/mod]

  • Buna seara,


    GF lucreaza la remedierea acestei situatii nedorite.


    Pentru ca nu stiu cat va dura pana se va remedia aceasta situatie, voi incerca sa ajut luand-o in mana (pe situatie) si voi scoate manual (atat cat voi rezista in seara aceasta) modul vacanta. (ATENTIE - NU POT SCOATE SI BANURILE)


    De aceea am nevoie de ajutorul vostru. Va rog sa imi trimiteti un ticket la suport sau un mesaj privat aici pe forum, cu urmatoarele mentiuni:


    Subiect: VACANTA

    Text: nume xxx server yyy


    NU scrieti altceva pt ca mi-e greu sa ma si conversez cu voi in timp ce fac asta.


    Va rog, anuntati si alti jucatori care nu au vazut anunturile de pe forum dar stiti ca se afla in aceasta situatie.

    :closedthread:

  • a fost fain in vacanta fortata, bine ca ne-au putut da raid :(



    ssdd M6
    02.12.2021 12:57 Infrangere! Fortareata Corsar proprie a fost pradata de piratii lui EUGEN M din DELFIN M1. 231180 capturePoints_small.png puncte de prada ti-au fost furate in acest timp. Nava piratilor inamici se indreapta catre fortareata lor.



    [mod]***PanNtix:Inteleg ca situatia nu este una deloc placuta, dar totusi sa ramanem la subiectul thread-ului.[/mod]

    PanNtix , "subiectul" thread-ului ESTE TOT ! Piraterie, armata , vacanta, mutare ! TOT !


    Spre exemplu,la mine, toate conturile unde am optat pentru Beta sunt in vacanta desi le-am legat din nou prin contul lobby !


    Dar sunt cazuri cand nu te mai poti loga la mailul din contul lobby !! Ce faci ? Pierrzi contul?! Mi se pare ABERANT ! Sunt deja la a doua fuziune de servere si este mai rau decat prima data! Este clar o bataie de joc daca ceilalti colegi au putut deja sa mute conturile pe anumite insule! Cu tot repsectul pentru voi care ati ramas moderatori dar trebuie sa aveti CURAJ sa le transmiteti celor de la GF ca au facut o mare PORCARIE!



    [mod]***PanNtix: Corect, thread-ul se refera la tot ceea ce tine de fuziune, dar pentru postarea rapoartelor de pirati exista o rubrica speciala, de accea si atentionarea mea, iar referitor la neinregulile semnalate de catre voi, acestea au fost transmise fara a necesita o doza sporita de curaj.[/mod]

    imageedit-14-6609913058.png

  • Buna seara!

    Iti multumim frumos pentru efortul tau!

  • Spre exemplu,la mine, toate conturile unde am optat pentru Beta sunt in vacanta desi le-am legat din nou prin contul lobby !

    ... si voi scoate manual (atat cat voi rezista in seara aceasta) modul vacanta. (ATENTIE - NU POT SCOATE SI BANURILE)


    De aceea am nevoie de ajutorul vostru. Va rog sa imi trimiteti un ticket la suport sau un mesaj privat aici pe forum, cu urmatoarele mentiuni:


    Subiect: VACANTA

    Text: nume xxx server yyy


    NU scrieti altceva pt ca mi-e greu sa ma si conversez cu voi in timp ce fac asta.

    :closedthread:

  • salut,

    mai intai vreau sa stiti ca apreciez foarte mult ceea ce faceti voi, modelatori


    acum vreau sa stiu cum pot muta orasele

    am reusit sa trec de stadiul "vacanta" dar orasele mele sunt imprastiate

    ori cum 'tintele' mele s-au pierdut


    multumesc:)