Ikariam se pregateste de o Fuziune Chibzuita

  • Dragi jucatori,


    Am lucrat din greu pentru ca fuziunile să fie posibile din nou în Ikariam. Ne-a luat ceva timp, dar am ajuns la un punct în care vă putem oferi din nou fuziuni!


    Începând de săptămâna viitoare, vom introduce pe Ikariam ceea ce numim „fuziuni chibzuite”. Vi se va acorda o perioadă de 2 săptămâni în care veți putea alege liniștiți un server țintă pentru conturile voastre.


    Conturile voastre vor fi fuzionate imediat după ce ați ales un server țintă. Dacă nu alegeți un server în acele 2 săptămâni, conturile voastre vor fi plasate pe un server țintă ales de sistem.


    Vă rugăm să verificați FAQ în următoarea postare unde găsiți răspunsuri la majoritatea întrebărilor voastre.


    Odată cu această îmbinare, schimbăm și regulile jocului. Nu va mai fi permis să aveți mai mult de un cont pe același server. Aceasta înseamnă că: fiecare jucător poate avea un cont pe server. Familiile, persoanele care împart același apartament etc. pot anunța GO prin intermediul sistemului de tickete. A avea mai mult de un cont neanunțat pe același server va duce la sancțiuni conform regulii de conturi multiple. Sistemul „10 conturi multiple permise” va fi eliminat.


    Întrucât, încă facem reglajul fin al sistemului pentru a ne asigura că totul funcționează conform intenției, nu știm încă o dată exactă. Vă vom informa despre data exactă de îndată ce o vom afla.


    Echipa Ikariam

  • FAQ


    Ce va fi fuzionat?

    • Vom uni mai multe servere și chiar câteva comunități împreună. Lista serverelor și comunităților care urmează să fie unite poate fi văzută în tabelul de mai jos.

    Vom putea alege pe ce server ne mutăm?

    • Da, vei avea timp până când timpul de alegere se epuizează pentru a alege pe ce server dorești să mergi. Reține că numărul de spații libere pe acele servere se va micșora cu cât vei delibera mai mult, deoarece și alții își vor alege locuri pe noile servere!

    Ce se întâmplă odată ce aleg un anumit server pe care să mă mut?

    • Odată ce alegi și confirmi că dorești să te muți pe un anumit server, vei fi mutat imediat acolo.

    Ce se întâmplă dacă nu aleg un server până la terminarea timpului de unire a serverelor?

    • Vei fi mutat pe un server aleatoriu și ulterior nu te vei putea muta gratuit pe un alt server.

    Voi putea să-mi mut orașele pe o insulă la alegerea mea?

    • Vei primi numărul de relocări ale orașelor egal cu numărul de orașe avute în momentul mutării.

    Ce se întâmplă cu navele mele bonus de prietenie dacă prietenii mei nu se mută pe același server ca mine?

    • Deoarece acel bonus nu mai poate fi obținut, prietenii tăi nu trebuie să se mute neapărat pe același server. Jucătorii care au primit deja acele nave bonus ce le-au fost acordate ca un bonus fix în contul lor, acel bonus va fi întotdeauna activ pentru acele conturi.

    Am mai multe conturi decât vor fi servere țintă, pot avea mai multe conturi pe același server?

    • Din nefericire nu. Regula care permite mai mult de un cont pe server a fost anulată și va trebui să alegi ce cont dorești să păstrezi.

    Am deja un cont pe serverul țintă, dar vreau să păstrez altul. Ce aș putea face?

    • Va trebui să îți setezi pe ștergere contul pe serverul țintă, pentru a fi șters înainte de a ți se permite să muți acolo alt cont. Odată ce faci asta, contul pe care l-ai setat să fie șters va fi blocat și nu vei mai putea să-l accesezi.

    Ce se întâmplă cu resursele pe care le-am investit în clădirile insulare precum Turnul Helios, minele și minunile de pe serverul meu original?

    • Vor fi rambursate, iar resursele vor fi puse în inventarul tău.
  • Community Remaining Servers
    AE 1, 2, 3, 4, 43
    BG to be announced
    BR 1, 2, 5, 24, 48, 49, 51, 52, 53
    CZ 1, 2
    DE 1, 2, 3, 4, 16
    EN 1, 2, 16, 43, 44, 45, 46, 47
    ES 1, 2, 4, 5, 16, 17, 48, 49
    FR 1, 2, 3, 15, 47
    GR 1, 2, 3, 4, 5, 44, 45
    HU 1, 2, 3
    IL 1, 2
    IT 1, 2, 10
    PL 1, 3, 5, 47
    RO 1, 2
    RU 1, 2, 3
    TR 1, 2, 4, 5, 24, 50, 51
    US 1, 2, 13
  • Dragi jucători,


    Din cauza mai multor probleme și de asemenea, feedback-ul jucătorilor, s-a decis să nu se schimbe regula conturilor multiple. Totul va rămâne așa cum este acum, inclusiv limita de conturi multiple pe server, care este 10+1, așa că poate va fi necesar să ștergeți anumite conturi, în cazul în care numărul total de conturi deținute pe toate serverele depăsește 10+1 pentru un singur server țintă.


    Conturile care vor merge pe serverul de inactivi:


    • Conturile inactive (nicio activitate în 60 de zile) sunt transferate pe serverul de inactivi.
    • Conturile ghost (fantomă) vor fi transferatepe serverul de inactivi.


    Conturi care nu aleg un server activ:


    • Conturile active sunt transferate aleatoriu pe serverele țintă
    • Conturile inactive fără mod vacanță sunt transferate aleatoriu pe serverele țintă fără a activa modul vacanță.
    • Conturile inactive cu mod vacanță sunt transferate aleatoriu pe serverele țintă cu activarea modului vacanță.

    Mai multe informații despre conturi multiple:


    Vor fi permise conturile multiple iar funcția de conectare a conturilor va fi prezentă în joc. Jucătorii nu vor trebui să anunțe împărțirea IP-ului prin intermediul sistemului de suport (tichete).

    :closedthread:

  • Modificări la Transferul Normal de Server - Transferul propriu cu ambrozie, nu se aplica la fuziune

    • De acum înainte, obiectele de transfer vor fi disponibile în magazin.
    • Sunt disponibile diverse obiecte de transfer care pot fi folosite pentru a face diferite numere de transferuri, până la numărul maxim de Mutări de Oraș.
    • Obiectele de transfer rămân în inventarul tău ca de obicei. Nu trebuie să le folosești imediat și îți poți face stocuri cumpărând mai multe articole.
    • Pentru a transfera, trebuie să folosești unul dintre obiectele din inventar.
    • După folosirea obiectului de transfer, vei fi redirecționat către pagina de transfer:
      • Odată ajuns acolo, alegi o țară țintă și un server țintă din listă.
      • Poți folosi butonul „Verifică Destinația” pentru a verifica dacă te poți muta pe acel server. În plus, vei vedea ce câmpuri sunt încă libere pe server.
      • Folosește butonul „Începe Transferul Acum” pentru a începe transferul. Dacă nu este posibil, transferul se anulează și obiectul de transfer nu este utilizat. Motivul transferului eșuat este apoi afișat.
    • Dacă părăsești pagina de transfer fără a finaliza mutarea, obiectul de transfer nu va fi folosit și va deveni din nou inactiv. Trebuie să-l reactivezi pentru a începe un nou transfer.
    • Transferurile pot provoca o pierdere de resurse în flotele active.
    • După un transfer reușit, contul tău de pe vechiul server va fi blocat înainte de a fi șters acolo. Contul tău de pe noul server va fi afișat în lobby.
    • După o mutare, vei fi recompensat cu acces premium temporar și obiecte.
    • După ce te muți, vei fi automat în modul vacanță până când te conectezi pentru prima dată.
    • Următoarele reguli se aplică pentru transferuri:
      • Nu te poți muta pe un server unde poți fi în primele 50 de locuri ale clasamentului.
      • Nu te poți deplasa între serverele normale și cele de război.
      • Dacă numele tău a fost deja luat, nu te poți muta. Mai întâi va trebui să-l schimbi.
    • Altele (alianțe etc.) rămân aceleași.

    Fuziune Server

    • Dacă este inițiată o fuziune a serverului, toți jucătorii vor primi o notificare la conectare și o indicație în joc despre cât timp va continua fuziunea serverului.
    • Pagina de transfer vă arată progresul unirii serverului și include întrebări frecvente despre aceasta.
    • În timpul fuziunii serverului, nu te vei putea înregistra pe serverele respective.
    • Orice jucător se poate muta gratuit pe unul dintre serverele afișate pe site, în condițiile următoare:
      • Nu te poți muta pe un server unde numele tău există deja sau unde ai deja un cont (consultă „Transfer Server”)
    • Serverele vor fi închise de îndată ce expiră timpul de fuzionare a serverului.
    • Orice cont care nu a fost mutat este transferat automat pe un server țintă aleatoriu.
    • După ce transferul serverului este finalizat, vei primi același număr de relocari de orașe ca și orașele pe care le aveai la momentul transferului.
    • Conturile inactive sunt mutate pe serverul Asphodel (consultă „Alte Modificări”).
    • Dacă numele tău este deja luat după un transfer forțat, ți se va atribui automat unul nou.
    • Nu veți putea folosi obiectele normale de transfer de server în timp ce o fuziune a serverului este în curs.
    • Festivalul Lumilor are loc pe serverele țintă. Pentru jucătorii care s-au mutat, acesta va dura încă 7 zile.

    Alte Modificări

    • Navele comerciale pe care le câștigi invitând prieteni, vor deveni nave permanente odată cu actualizarea serverului la noua versiune de joc. Acestea nu mai sunt blocate pentru prieteni și te vor însoți și în timpul mutărilor de server.
    • Conturile inactive vor fi mutate de acum înainte pe serverul Asphodel.
      • Asphodel este un server special pe care nu se poate juca.
      • Poți reveni la serverele active de aici fără costuri.
      • Procesul de transfer este același ca în afara serverului Asphodel.

    :closedthread:

  • Dragi jucatori,


    Jurnalul de modificări din joc nu s-a actualizat corect și încă se menționează că regula de conturi multiple nu mai este in vigoare și că este necesară o verificare a e-mailului pentru fuziune.


    Vă rugăm să ignorați jurnalul de modificări din joc pentru moment, întrebările frecvente sunt corecte și valide.


    Problema a fost găsită și va fi remediată. Exportul fișierelor pentru Limba Română este în desfășurare, dar durează ceva timp cu numărul de servere existente.

    De îndată ce exportul este finalizat, jurnalul de modificări va fi corect.


    Echipa Ikariam

    :closedthread:

  • In urma ticketelor deschise de voi am observat ca multi jucatori nu primesc emailul prin care sa isi poata lega conturile de pe serverele destinatie in lobby. Majoritatea acestor tickete aveau legatura cu domeniul outlook.com.

    Va recomand sa urmati tutorialul de AICI si sa adaugati domeniul @gameforge.com si adresa gameforge@news.gameforge.com in lista "Safe senders and recipients". In acest fel ii spuneti clientului dvs de email ca este in regula sa accepte emailuri de la Gameforge.


    In cazul in care folositi alt furnizor de email, gasiti pe google.com procedura pentru a adauga intrari in "Safe senders and recipients".

  • Nu primesti emailul de confirmare atunci cand apesi pe bannerul albastru cu textul "Am gasit mai multe conturi de joc care folosesc aceeasi adresa de email. Click aici si leaga-le la contul de lobby!"?

    Echipa IkariamRo a incercat mai multe variante si a reusit sa gaseasca un workaround.


    1. Schimba adresa de email a lobbyului prin apasarea butonului Contul meu -> Schimba adresa de email (ca in poza de mai jos.) si seteaza noua adresa ca principala. Recomandam schimbarea cu o adresa de gmail.




    Daca ai schimbat corect adresa de email si ai setat-o ca principala, o sa vezi pe https://gameforge.com/ro-RO/settings/ noua adresa de email (ca in poza de mai jos).



    2. Ne intoarcem in lobby si adaugam adresa veche de email in "adauga cont" ca in poza de mai jos (cea pe care o aveai inainte sa faci pasul 1).



    • In mod normal trebuie sa vezi toate conturile avute pe vechea adresa.


    • Daca nu apar toate conturile avute pe vechea adresa, click pe "Am gasit mai multe conturi de joc care folosesc aceeasi adresa de email. Click aici si leaga-le la contul de lobby!" si asteapta de aceasta data emailul pe gmail.




    • Daca nu primesti email nici acum, repeta pasul 2 si ar trebui sa apara conturile.