Υποχρεωτική διατήρηση νέας αποικίας για κάποιο χρονικό διάστημα

  • Πριν μερικές ημέρες είχα μια συζήτηση με τα μέλη της συμμαχίας που ανήκω.

    Αναρωτιόμαστε αν θα μπορούσε να υπάρξει ένας νέος κανόνας σχετικά με την εγκατάσταση νέας αποικίας.

    Προτείνουμε μια περίοδο 1 μήνα υποχρεωτικής διατήρησης της νέας αποικίας, εκτός από την πρώτη μας πόλη.

    Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ο παίκτης θα έχει το χρόνο να γνωρίσει τους γείτονές του στο νησί που εγκαταστάθηκε και των υπολοίπων τριγύρω.

    Να δει αν το περιβάλλον εκεί είναι εχθρικό ή όχι κλπ.

    :)

  • και πως θα παιζει το πειρατικο φιλε μου;

    θα χτισεις πολη στο 100/100 και δεν θα σε χτυπαει κανεις;

    ποιος θα φερει κινητη και θα την σκλαβωσει 1 μηνα;

  • Αυτός που παίζει με το πειρατικό του φρούριο, θα μπορεί να εγκαταστήσει νέα αποικία μια φορά ανά περίοδο πειρατείας και για αυτό θα πρέπει να το σκεφτεί με αρκετή κριτική σκέψη που θα την εγκαταστήσει για να έχει την καλύτερη δυνατή απόδοση με τις εφόδους που θα κάνει.

    Κατά τα άλλα θα πρέπει να βολευτεί με τους γείτονές του, στις σταθερές του πόλεις ή με αυτούς που βλέπει από την τρέχουσα κατάταξη, για να κάνει εφόδους.

    Αν από την άλλη αυτός που παίζει πειρατεία, θεωρεί ότι θα «σκλαβώσει» την αποικία του για ένα μήνα, τότε να μην την εγκαταστήσει εκεί που σκέφτεται αλλά εκεί που θα έχει τις καλύτερες αποδόσεις.

    Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου.

    :)

  • δεν ειναι αυτος ο λογος υπαρξης της κινητης
    καλη σας μερα

    Where other men blindly follow the truth, remember, nothing is true
    Where other men are limited by morality or law, remember, everything is permitted
    We work in the dark to serve the light

  • panos78 Ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσεις την πειρατεία είναι να παίξεις πειρατεία.


    Εφόσον είσαι ενεργός παίχτης και συζητάς διάφορα θέματα με τους συμμάχους σου, που σημαίνει ότι είναι και αυτοί ενεργοί. Τότε, βγάλτε έναν αρχιπειρατή με 300.000 πλήρωμα. Αν είστε 10 άτομα άνετα μπορείτε.


    Με 2-3 κινητές και συνεχή Ποσειδώνα αυτό το πλήρωμα αυξάνεται ακόμα περισσότερο. Προφανώς τις πρώτες 4-5 ημέρες θα καις τα σπαθιά 5 φορές την ημέρα ώστε να πάρεις προβάδισμα από τους αντιπάλους σου. Οι κινητές είναι ΚΑΙ για την πειρατεία αλλά και για άλλους 4 καλούς λόγους.


    Ο κυριότερος λόγος ύπαρξης των κινητών δεν είναι η πειρατεία.


    Υ.Γ. Από όσο ξέρω, υποστηρίζεις ό,τι δεν παίζεις σε ιδιαίτερα ενεργούς κόσμους. Άρα δεν βρίσκω το λογο να μην μπορείς να βγεις άνετα ψηλά στην κατάταξη.

    You look familiar. Have I threatened you before?

  • δεν ειναι αυτος ο λογος υπαρξης της κινητης
    καλη σας μερα

    καλησπερα

    δεν υπαρχει καποιος κανονας, που να αναφερει ποιος ειναι ο σκοπος της κινητης!!!

    οποτε θεωρω λανθασμενη την παρατηρηση σου, οτι δεν ειναι ο λογος υπαρξης αυτος...

    ο καθενας παιζει οπως του αρεσει!!!

  • εχεις δικιο
    δεν ειναι η μοναδικη χρηση της κινητης ηθελα να πω
    και προφανως ειναι ακυρη σαν ιδεα μιας που αχρηστευει ολη τη χρησιμοτητα της...

    ενα και μονο παράδειγμα... καποιος που την βαζει σε ενα ηφαιστο η ποσειδωνα για να εχει μικροτερο cooldown θα πρεπει να περιμενει ενα μηνα για να την παει σε κολοσσο η καποιο αλλο θαυμα? ποια η χρησιμοτητα σε αυτο?

    Where other men blindly follow the truth, remember, nothing is true
    Where other men are limited by morality or law, remember, everything is permitted
    We work in the dark to serve the light

  • εχεις δικιο
    δεν ειναι η μοναδικη χρηση της κινητης ηθελα να πω
    και προφανως ειναι ακυρη σαν ιδεα μιας που αχρηστευει ολη τη χρησιμοτητα της...

    ενα και μονο παράδειγμα... καποιος που την βαζει σε ενα ηφαιστο η ποσειδωνα για να εχει μικροτερο cooldown θα πρεπει να περιμενει ενα μηνα για να την παει σε κολοσσο η καποιο αλλο θαυμα? ποια η χρησιμοτητα σε αυτο

    συμφωνω απολυτα

    για οποιο λογο και αν την χρησιμοποιησεις, ειτε πειρατια, ειτε για να ενεργοποιησεις θαυμα, ειτε για πατημα, ειτε για να κλεισεις στα γρηγορα μια θεση για συμμαχο, η αδυναμια αμεσης εγκαταλειψης ειναι φοβερο μειονεκτημα... αν γινει οπως προτεινει ο φιλος, τοτε δεν εχει λογο υπαρξης η κινητη!!

    και ξαναρωταω... εχει αποικια ενας παικτης στην πινεζα, μονος του... ποιος θα παει να τον χτυπησει, αν μετα δεν μπορει να παιξει πειρατικο; αρα ο παικτης αυτος θα ανεβαζει ανενοχλητα σπαθια και χωρις ισως πληρωμα....

    απο την στιγμη που δωθηκε η δυνατοτητα στο παιχνιδι, να εγκαταλειπεις μια αποικια σου, αυτο εφτιαξε και στρατηγικες.... αν παει στο μηνα, απλα τελος οι κινητες

  • Η πρόταση που έκανα δεν την έκανα για να ωφεληθώ μόνο εγώ.

    Την πειρατεία την χρησιμοποιώ κατά βάση για να κερδίζω εύνοιες.

    Αν και παίζω σχεδόν μια δεκαετία, τον όρο «κινητή αποικία» τώρα τελευταία τον άκουσα.

    Από αυτά που έχετε γράψει όλοι, καταλαβαίνω ότι η «κινητή αποικία» χρησιμοποιείται ως εργαλείο μιας γενικότερης τακτικής-στρατηγικής όταν κάποιος παίζει συστηματικά πειρατεία και κάνει εφόδους ή κάνει τακτικά μάχες ή λεηλασίες, γενικώς κάνει επιθέσεις για να ωφεληθεί.

    Προφανώς, ο τρόπος που παίζει ο καθένας από εμάς αποτελεί ξεκάθαρη ατομική επιλογή.

    Η αφορμή της συζήτησης στη συμμαχία που είμαι, προέκυψε από το γεγονός ότι ένας παίκτης του κόσμου μας, από τις πρώτες μέρες της νέας περιόδου πειρατείας έκανε εφόδους στα 3/4 των μελών της συμμαχίας και αυτό προφανώς ενόχλησε, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι κανένα μέλος της συμμαχίας δεν είναι κοντά του και όλοι αναρωτήθηκαν από που μας ήρθε. Έτσι μάθαμε για την «κινητή αποικία» και πως περίπου λειτουργεί.

    Αν δεν γίνει δεκτή η πρότασή μας, στο σύνολό της ή εν μέρει, τότε απλά θα πρέπει να προσαρμοστούμε με αυτή την νέα για μας κατάσταση.

    :)

  • Μόνο δεκα χρόνια υπάρχουν οι κινητες...
    δηλαδη αν εσυ το ανακαλυπτες αυτο πριν ενα χρονο θα επρεπε να αλλαξει τοτε? και γιατι να αλλαξει? τους συμπαικτες σου τους ρωτησες αν θελουν? η μονο τη συμμαχια σου? Η πλειοψηφια των παικτων θελει τις κινητες ακριβως για να χτυπαει με αυτο το τροπο...


    Και παλι ομως θα σου πω οτι ο λογος υπαρξης της κινητης δεν ειναι στη πειρατεια....
    η κινητη ειναι αυτο που σου δινει την επιλογή να τη στησεις διπλα στον αντιπαλο σου και να τον χτυπησεις και εσυ ειτε πειρατικα ειτε στρατιωτικα...


    Δηλαδη αν ο αντιπαλος σου εφερνε μια κανονικη του πολη εκει που ειστε εσεις και σας χτυπαγε καθε μερα θα επρεπε να απαγορευτουν οι μεταφορές πολεων η να μπει πάλι οριο επιθεσεων?


    Δεν εχει καμια λογικη αυτη η προταση... ελπιζω να το βλεπεις και εσυ

    Where other men blindly follow the truth, remember, nothing is true
    Where other men are limited by morality or law, remember, everything is permitted
    We work in the dark to serve the light

  • Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ο παίκτης θα έχει το χρόνο να γνωρίσει τους γείτονές του στο νησί που εγκαταστάθηκε και των υπολοίπων τριγύρω.

    Να δει αν το περιβάλλον εκεί είναι εχθρικό ή όχι κλπ.

    Το Ikariam κατά γενική ομολογία είναι πολεμικό - επιθετικό παιχνίδι (τουλάχιστον ο αρχικός σχεδιασμός του).

    - Το να κάνεις καλούς γείτονες για να πίνετε τσάι κάνοντας κους-κους δεν νομίζω ότι ήταν στα πλάνα των σχεδιαστών του παιχνιδιού. Ελέγχεις, χτίζεις και αν δεν σου αρέσει, άρων τη πόλη σου και σε άλλο νησί. Απλά τα πράγματα.

    - Το να παίζεις 10 χρόνια και γενικά να μην ξέρει στην συμμαχία σου κανένας την κινητή (μου κάνει εντύπωση), είναι σαν να οδηγάς αυτοκίνητο 10 χρόνια και να μην ξέρεις αν το αυτοκίνητο διαθέτει ρεζέρβα (ρόδα).

    - Η κινητή είναι κάτι σαν την φωτιά. Ανακαλύφθηκε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον οποιοδήποτε λόγο είτε είναι για καλό, είτε για κακό είτε ακόμα και για αδιάφορο. Απλά υπάρχει και αφού υπάρχει χρησιμοποιείται για όσο ο άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί χρήσεις. Έτσι και η κινητή είναι από τις βασικές και τις επιτρεπτές δυνατότητες του παιχνιδιού, όπως και πολλά άλλα πράγματα.


    Να διευκρινίσω ότι δεν έχω καμία επιθετική πρόθεση. Απλά το "τραβάω" λίγο περισσότερο για να δείξω τα προφανείς και ταυτόχρονα απλά πράγματα.

    Με κάθε φιλική διάθεση.

  • Το παιχνιδι μας δινει το δικαιωμα μα χτισουμε μεχρι κ 12 πολεις ... σωστα ??

    Ο καθενας παιζει οπως θελει ,,γιατι μιλαμε για παιχνδι κ οχι για δουλεια ,,οποτε δεν χτυπαμε καρτα ..,,, σωστα ?

    Κ τωρα εγω να ρωτησω το εξης ΑΚΡΑΙΟ ....

    εχω 1 πολη με παλατι 11 ,,,ποιος με εμποδιζει να χτιζω 11 πολεις καθε μερα κ αλλου ?? Ετσι για να κανω διακοπες ....

    Παιδια ας σοβαρευτουμε,,,,, οριο στο ποσο θα κρατησει καποιος μια πολη ... ? δικες του ειναι , κουμπακι κ διαγραφη !

    Πολεμοι , πειρατεια . προσωπικες εχθροπραξιες η ακομη κ φιλιες υπαρχουν ,, Σημερα ειμαστε εδω ,, αυριο εκει ,,. ποιος θα μας το απαγορευσει κ αυτο ? αν το δουμε κ αυτο να παιξουμε τριλιζα αντι Ικαριαμ ,,, !!!!


    ΠΡΟΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ !!!!

    49293969493_c8da0dccbc_o.jpg

  • Το ότι κάποιος κάνει κάτι και σε ενοχλεί δε σημαίνει ότι πρέπει να γίνει αλλαγή στο παιχνίδι για να σταματήσει να σε ενοχλεί... Σου ακούγεται λογικό δηλαδή το παιχνίδι να προσαρμοστεί στις ανάγκες σου? Είναι από τη μάνα του σχεδιασμένο (το παιχνίδι) έτσι ώστε εσύ να ενοχλείς κόσμο και ο κόσμος να ενοχλεί εσένα.. Μάλλον παίζεις λάθος παιχνίδι εδώ και 10 χρόνια... Μου θύμισες ένα άλλο γίδι που ήθελε ο στρατηγός να κοκκινίζει μόνο ένα μισάωρο πριν την επίθεση και όχι καθολη τη διάρκεια επειδή λέει ο αντίπαλος έχει πολύ χρόνο να προετοιμαστει...άμα κάτι σε ενοχλεί βρίσκεις τρόπο να το αντιμετωπίσεις.. Δεν κάνεις πρόταση να αλλάξει.. Ξυπνάτε

    we-Know3.png

  • kouzoule η προταση να μην κοκκινιζει ο στρατηγος 15 ωρες μακρια ειναι πολυ λογικη ,σαν να ερχομαι στην αθηνα να σε βρω και συ δια μαγειας να ξερεις οτι ξεκινησα ,μη λες ανοησιες

  • kouzoule η προταση να μην κοκκινιζει ο στρατηγος 15 ωρες μακρια ειναι πολυ λογικη ,σαν να ερχομαι στην αθηνα να σε βρω και συ δια μαγειας να ξερεις οτι ξεκινησα ,μη λες ανοησιες

    Φιλε μου δεν καταλαβες ,,, ο αλλος ηθελε κατα της διαρκεια της μαχης να μην ειναι κοκκινος ο στρατηγος ,,,, :/:/:/:/. Εγω θα ελεγα να μην κοκκινιζει καθολου .. ετσι για εκπληξουλα ... τζα κ ηρθα !!! χαχαχαχαχα

    49293969493_c8da0dccbc_o.jpg

  • να κοκκινιζει ο στρατηγος σου αλλα για ευλογο χρονικο διαστημα ,οχι 15 ωρες. π.χ 15 η 30 λεπτα, ειναι ικανος χρονος μια οργανωμενη συμμαχια να αντιδραση

  • Το ότι κάποιος κάνει κάτι και σε ενοχλεί δε σημαίνει ότι πρέπει να γίνει αλλαγή στο παιχνίδι για να σταματήσει να σε ενοχλεί... Σου ακούγεται λογικό δηλαδή το παιχνίδι να προσαρμοστεί στις ανάγκες σου? Είναι από τη μάνα του σχεδιασμένο (το παιχνίδι) έτσι ώστε εσύ να ενοχλείς κόσμο και ο κόσμος να ενοχλεί εσένα.. Μάλλον παίζεις λάθος παιχνίδι εδώ και 10 χρόνια... Μου θύμισες ένα άλλο γίδι που ήθελε ο στρατηγός να κοκκινίζει μόνο ένα μισάωρο πριν την επίθεση και όχι καθολη τη διάρκεια επειδή λέει ο αντίπαλος έχει πολύ χρόνο να προετοιμαστει...άμα κάτι σε ενοχλεί βρίσκεις τρόπο να το αντιμετωπίσεις.. Δεν κάνεις πρόταση να αλλάξει.. Ξυπνάτε

    Ήλπιζα ότι το επίπεδο δεν θα έπεφτε τόσο χαμηλά.

    Δεν σε πρόσβαλα ούτε σε χαρακτήρισα. Τέτοιος προσβλητικούς χαρακτηρισμούς να τους λες εκεί που τους ανέχονται.

    Δεν με ενοχλεί που διαφωνείς, με ενοχλεί που γίνεσαι χυδαίος και προσβλητικός.


    Το πως παίζει ο καθένας από εμάς είναι προσωπική του επιλογή χωρίς αστερίσκους.

    Για εμένα η εγκατάσταση μιας αποικίας στο παιχνίδι είναι τοποθέτηση μιας νέας πόλης σε ένα νησί που απώτερο σκοπό έχει την ανάπτυξή της.

    Διαφορετικά το βλέπω σαν να κάνω ημερήσιες εκδρομές, να απομυζώ όποιον και ό,τι θέλω και μετά να φεύγω.

    Ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη, δεν έχω σκοπό να την αλλάξω και στο τέλος τέλος η πρόταση απευθύνεται προς τη διαχείριση. γιατί εν τέλει αυτοί αποφασίζουν αν και κατά πόσο μια πρόταση θα γίνει μέρος των κανόνων ή όχι.

    Τον αν οι περισσότεροι ή οι λιγότεροι που παίζουν, κάνουν χρήση αυτής της τακτικής, αυτό δεν το ξέρω ούτε εγώ ούτε εσείς.

    Παραθέτουμε απλά την προσωπική μας εμπειρία και στην καλύτερη και των συμμάχων - φίλων μας.

    Θα παρακαλούσα όποιος θέλει να συμμετέχει, να είναι κόσμιος.

    Ευχαριστώ.

  • να κοκκινιζει ο στρατηγος σου αλλα για ευλογο χρονικο διαστημα ,οχι 15 ωρες. π.χ 15 η 30 λεπτα, ειναι ικανος χρονος μια οργανωμενη συμμαχια να αντιδραση

    Καταλαβαίνω ότι για κάποια άτομα ίσως είναι δύσκολο να βρουν λύση στο πρόβλημα σου.. Σκέψου το λίγο και άμα περάσουν 30 λεπτά και δεν το έχεις καταφέρει στείλε μου να σου εξηγήσω... Θα σου δώσω και hint.... Ξεκινάει από "κ" και τελειώνει σε "αταλληψη"


    Ξαναπές μου σε ποιο σημείο σε προσέβαλα γιατί δεν το βρίσκω. Σου μιλάω όπως μιλάω και στην παρέα μου όποτε τσάμπα μου ταραζεσαι τζουτζουκο :)

    we-Know3.png

  • κουζουλε προβλημα δεν εχω αν η εταιρεια αλλαξει το κοκκινισμα του στρατηγου η οχι ,ειλικρινα την γραφω εκει που δεν πιανει μελανι ,αλλα σαν προταση δεν ειναι και παραλογη . γενικοτερα η εταιρεια μας εχει γραψει και την εχουμε γραψει ...οποτε αμοιβαια τα αισθηματα :)

  • Διαφορετικά το βλέπω σαν να κάνω ημερήσιες εκδρομές, να απομυζώ όποιον και ό,τι θέλω και μετά να φεύγω.

    μα αυτο ακριβως φιλε μου ειναι το ικαριαμ!!!




    δεν ειναι

    ο παίκτης θα έχει το χρόνο να γνωρίσει τους γείτονές του στο νησί που εγκαταστάθηκε και των υπολοίπων τριγύρω.

    Να δει αν το περιβάλλον εκεί είναι εχθρικό ή όχι



    δεν θα πιουμε καφε και θα συζητησουμε για το VAR και τις συνταξεις!!!