פוליטיקה ומה שמסביב

• כן. איך אתה מציע לפתור את הבעיה?

• למה שאובר יכנסו לארץ? זה משקף גישה סוציאליסטית

קיצר עזוב אין לי זמן להתווכח עם איש שמל

• הכנסת אובר לארץ ופתיחת שוק המוניות לתחרות משקפת גישה סוציאליסטית? מדהים שאתה יודע לשנן את ההבדל בין שמאל וימין לפי בחינת הבגרות באזרחות, אבל בפועל אתה לא יודע להבדיל בין שום פעולה במנעד הקפיטליסטי-סוציאליסטי ואתה חסר כל מושג בעולם הכלכלה.

אשמח להסבר כיצד פתיחת שוק המוניות לתחרות הינו מהלך סוציאליסטי. אתה כל-כך טוב בלשנן חומר, אז אשמח גם להסבר.

אפשר גם על דרך השלילה - האם השארת מונופול המוניות בחסות חברה אחת הינה מהלך קפיטליסטי-ימני אשר היית מצפה ממפלגה שמייצגת פילוסופייה כלכלית-ליברלית?

'אין לי כוח להתווכח עם איש שמאל',אפילו לא כתבתי למי הצבעתי ואתה כבר בורח מוויכוח? ואו זה מביך, מילא היית כותב דברים נכונים אפילו במקצת, אבל אתה עסוק בלפלוט שטויות חסרות כל בסיס. תפתח ספר לפני שאתה מנסה לחנך אנשים ללא שום מושג.

Edited once, last by Doctor Who ().

• נתחיל מכך שאני תומך נלהב בלהכניס את האובר לארץ. כך שעל תצאו עלי על השטות הזאת.

מה שכן זה לא כזה פשוט.

אפשר לתרץ את זה שכל נהגי המוניות מתפקדים לליכוד ויכול להיות שזה גם חלק מהעניין אבל זה לא הכול

בישראל יש למעלה מעשרת אלפים נהגי מוניות ששילמו רק על האישור להיות נהג מונית רבע מיליון שקל וזה אני לא כולל כל מני מיסים על הדרך הארוכה להשיג אישור ועוד לקנות רכבים חדשים שכידוע עליהם גם כן יש מאה אחוז מס.

מה שאני מנסה להגיד הוא שאתה הופך מקצוע שלהפוך אליו אומנם לא צריך תואר או ללמוד(חוץ.משיעורי נהיגה) אבל צריך להוציא כמויות מטורפות של כסף ואתה פשוט בשביל שאר הציבור שמנסה להקל עליו אתה דופק את החבורה היחסית גדולה הזאת.

אתה גורם לבזבוז גדול של מקומות עבודה, פגיעה במיסים מכיוון שלנהג הובר קשה לגבות עליו מיסים, פגיעה בשירות כי כיום העיקר שיהיה זול.

לכן יש מסםר גורמים שמצטברים אחד על גבי השני שמונעים הכנסת אובר לפחות איך שאנחנו מכירים אותו או לפצות ולדאוג עגשיו לכמות לא מבוטלת של נהגי מוניות שבתאכלס לא יוכלו להתחרות בזה

• זה לא חלק מהעניין, זה כל העניין. תסתכל בפריימריז של הליכוד מי המצביעים הגדולים ביותר של שר התחבורה שלך.

הנה רעיון - למה צריך לשלם מס למדינה כדי להיות נהג מונית? אולי פשוט נבטל את הצורך המגוחך הזה ואז לא נצטרך להוציא כמויות מטורפות על מוניות. החבורה היחידה שנדפקת מהכנסת אובר היא עובדי המוניות כרגע, אשר גם ככה עושקים אותנו במחירים. איתם אתה מזדהה? נסיעת מונית של פחות משעה בין ירושלים לתל אביב עולה יותר מ-400 שקל. יותר זול לטוס לפריז! נשמע לך שפוי? באותו מחיר אתה תסע פי 6 במרחק בשימוש של אובר, איך אנשים אחרים שהם לא נהגי מוניות נדפקי מהוזלת מחירי המוניות? יותר אנשים יוכלו לוותר על רכב מאחר והם באמת יוכלו לעשות את הנסיעות האלו דרך מוניות\אובר, מה שמוביל לפחות גודש בכבישים ופחות תאונות. נשמע כמו נצחון, לא?

בזבוז של מקומות עבודה? חייל משוחרר בן 22, ללא מקצוע וללא תעודת בגרות אבל עם מספיק הון עצמי מהמענק\פקדון\ניהול כלכלי חכם באופן כללי יוכל להרשות לעצמו לקנות רכב. מאותו רכב הוא יוכל להציע שירותי הסעה על-מנת להחזיר את ההוצאה ולממן לעצמו המשך לימודים\המשכת התפרנסות מנהיגה לפי בחירתו. במקום שאותו חייל יעבור שבעה מדורי גהנום בהליך הוצאת המונית, מספיק שירשם לשירותי אובר ויציע שירות. הוא לא יהיה טוב? הוא יקבל ביקורות גרועות ואנשים לא יסעו איתו. אתה היית נוסע בגט כיום אם היית מקבל נהג מונית שמקבל ביקורת 1? סביר להניח שלא, למה שזה לא יעבוד באובר? השוק יודע לתת מענה גם בלי חקיקה ובירוקרטיה.

אגב, מאוד לא ברור לי למה צריך להגן על 'כמות לא מבוטלת של נהגי מוניות שתבאכלס לא יוכלו להתחרות בזה', אשמת הציבור שהם לא יעילים\עסוקים בלעשוק אותנו במחירים ולא יכולים להתחרות במחירים אטרקטיבים?

• אגב, מאוד לא ברור לי למה צריך להגן על 'כמות לא מבוטלת של נהגי מוניות שתבאכלס לא יוכלו להתחרות בזה', אשמת הציבור שהם לא יעילים\עסוקים בלעשוק אותנו במחירים ולא יכולים להתחרות במחירים

אני לא יודע איך להעתיק רק את זה אז נסתדר ככה

אומנם לאזרח הפשוט אין שום אינטרס כזה אבל אתה יכול להגיד את זה בכול מצב

ביטוחי בריאות חובה, תקציבי נכים שיפוץ כבישים בפריפריה או סתם בהתנחלויות, השקעה שהמדינה משקיעה בציבור הכולל ולא בכול אזרח פשוט.

אני ימין מדיני וגם ימין כלכלי.

אבל אני לא תומך נלהב למה שקורה בארצות הברית ששם הכול מופרט(חבר שלי שגר שם אשכרה טס לארץ לעשות טיפול שיניים ואמר שזה משתלם לו מבחינת מחיר) וכל זה כי אתה נותן הכול לתחרות.

אבל נחזור לנהגי מוניות, למדינה כן אכפת מאותם אנשים אתה צודק שאנחנו לא צריכים לעודד אנשים להיות נהגי מוניות ועם הכסף הרב שצריך להשקיע כדי להיות אחד כזה עדיף שישקיעו בלימוד מקצוע אחר, אל כרגע יש לך מספר לא מבוטל של אנשים אשר מתפרנסים מזה ביום יום וצריך לדאוג להם אתה יכול להגיד מיצידי שיהיו ברחוב ולהכניס את התוכנית שתעזור לשאר האזרחים, ואתה יכול לנסות לשלב בין השניים.

תלוי מה הגישה שלך בסופו של דבר: לא אכפת לי בכלל(תאמת הגישה שלי אבל אני מבין שמשהו אצלי דפוק) או הגישה שכן אכםת לך מהסביבה שלך.

אני אישית בהצד המחשבתי אומר כמו מה שהבנתי ממך שיסתדרו לבד אבל בצד המעשי שלי אני משתדל כמה שיותר כן לעזור לסביבה וכן להיות אכפתי ורגיש למה היא צריכה כי אף בנאדם ששילם יותר למונית או נתקע יותר בפקק הוא בגלל זה לא יפרנס משפחה עכשיו.

מה שכן אני יותר חשבתי בכיוון של לשלם להם כמו שמשלמים לנכים עד שימצאו עבודה בכדי להקל על המעבר ואני חושב שדבר זה יעזור למשק ויחפה על התקציבים שאנחנו נותנים להם זמן שאנחנו מבזבזים בפקקים או סתם בתשלום גבוה לנהג מונית.

כך גם אני אישית הייתי מנסה לפתור את בעיית עובדי המדינה המושחטים אבל אני לא בקי עד כדי כך בתקציבים העומדים לרשות כל מקום ומקום לכן אני לא יודע עד כמה הפתרון הזה ראלי

• בכל מצב נתון לאזרח הממוצע עדיף שיהיו יותר מאופציה אחת.

אגב מעולם בתגובה שלי לא טענתי שלא צריך לעודד אנשים להיות נהגי מוניות. אם מישהו רוצה לעבוד כנהג מונית ומצליח להתפרנס מזה ולסגור את החודש בכוחות עצמו, אני חושב שהדבר האחרון צריך לעשות זה לעודד אותו להסבת מקצוע. הוא לא 'נטל' על המערכת, הוא לא פוגע באחרים בבחירה שלו לא לרדוף אחרי משכורות עתק - למה לעודד אותו לשנות משהו שעושה לו טוב?

המספר לא מבוטל של אנשים שמתפרנסים מזה ו'צריך להגן עליהם' הוא נמוך משמעותית ממספר האנשים שנדפקים ממחירי המוניות, וסביר להניח שהם מאוכלוסייה הרבה יותר חלשה מנהגי המוניות (די נו, הם מרוויחים מספיק), אז אתה בוחר להגן על קבוצה קטנה וכוחנית ולא על קבוצה גדולה חסרת כוח (נכים, חולים, עניים ובעצם רוב האזרחים מהמעמד הנמוך-בינוני שלהחזיק רכב זאת הוצאה אדירה בשבילם)? איפה ההגיון בזה? אתה טוען שאתה ימני כלכלי (לא אכפת לי מהמדיני והוא לא היה רלוונטי בשום שלב בשיח כאן), ובכל זאת 'שמירה על פרנסת' נהגי המוניות זה פעולה סופר שמאלנית שיותר מתאימה לסוציאליזם (סמול) מאשר לרעיון ליברלי (ימין זה הכי טוב). 🤷

אם אנשים יסעו במוניות יותר ויצמצמו החזקת רכב - מספר הרכבים על הכביש ירד משמעותית והפקקים יצטמצמו (לא אומר שזה פתרון קסם לבעיה, אבל כל פתרון שמוריד רכבים מהכביש הוא התקדמות). יותר אנשים יוכלו לוותר על רכב ולהעביר את ההוצאה החודשית של הרכב לכוח קנייה אחר - אוכל, מוצרים לבית, תחביבים, חופשות - כל הכסף הזה מתגלגל בחזרה למשק כי לאזרח הפשוט יש יותר כסף לבזבז.

התגובה שלך הייתה מאוד לא קוהרנטית ולא כל כך הצלחתי להבין עד הסוף את כל התגובה שלך, מקווה שזה ענה לפחות לרוב הגדול של מה שכתבת.

• רני התבלבלת בצאט

ולגבי התשובה שלי אני מסכים שהיא לא מתסדרת לגמרי עם ימין כלכלי אבל כמו שרשמתי אני בעד אומנם כמה שפחות התערבות של המדינה ויותר שוק פתוח אבל לדעתי צריך לדעת לשים גבול בין השניים מה שקורה עכשיו במדינה הוא יותר מדי התערבות אבל לפי דעתי מה שקורה בארצות הברית הוא פחות מדי התערבות וזה גם לא טוב. כמובן לפי דעתי

• רני התבלבלת בצאט

ולגבי התשובה שלי אני מסכים שהיא לא מתסדרת לגמרי עם ימין כלכלי אבל כמו שרשמתי אני בעד אומנם כמה שפחות התערבות של המדינה ויותר שוק פתוח אבל לדעתי צריך לדעת לשים גבול בין השניים מה שקורה עכשיו במדינה הוא יותר מדי התערבות אבל לפי דעתי מה שקורה בארצות הברית הוא פחות מדי התערבות וזה גם לא טוב. כמובן לפי דעתי

https://www.idi.org.il/policy/…indexes/economic-freedom/

אתה מודע לזה שארצות הברית היא 'רק' במקום ה-18 במד השוק החופשי?.

תסתכל על המקומות הראשונים ותתפלא לראות מדינות שבחיים לא היית חושב שהן קפיטליסטיות.

• רני התבלבלת בצאט

https://www.idi.org.il/policy/…indexes/economic-freedom/

אתה מודע לזה שארצות הברית היא 'רק' במקום ה-18 במד השוק החופשי?.

תסתכל על המקומות הראשונים ותתפלא לראות מדינות שבחיים לא היית חושב שהן קפיטליסטיות.

האמת שיש שם מדינות דיי מצליחות ואני לא הבאתי את ארצות הברית כי חשבתי שהיא במקום הראשון. הבאתי אותה כדוגמא מכיוון שאני יותר שולט במה הולך שם במדינה וכמות העניים הגדולה שם וכל זה

• לאחר סגירת הרשימות למי אתם חושבים שתצביעו?

האם הבחירה לא השתנת מהבחירות הקודמות?

ולמה אתם מצביעים לאותה מפלגה?

• אין לי למי להצביע

ש"ס והבית היהודי - חרדים, נגד גיוס חרדים ובעד הגדלת תקציבי הישיבות

איחוד מפלגות הימין - פשיסטים הומופובים שונאי ערבים

ליברמן - גזען מושחת שהמטרה שלו היא לדפוק את ביבי ופתאום

ליכוד - מנהיג תחת כתב אישום שמנסה למנוע את המשפט שלו

העבודה - ראש מפלגה שמוכר את העקרונות שלו ומצרף כמספר 2 אישה ממפלגת ימין. רוצה נואשות להיות נשיא ובעל סיכוי גדול לאבד מנדטים לשמאל

כחול לבן - מפלגה בה מספר שתיים הוא יאיר לפיד שמצעו הוא להיות ראש הממשלה

ערבים - יותר דואגים לפלסטינאים מאשר לערביי ישראל, חוץ מזה אין לי באמת סיבה להצביע למי שלא יעשה כלום בשבילי ותומכים במדינה דו לאומית

איחוד מפלגות השמאל (המחנה הדמוקרטי) - מת על הערכים שלהם של פמיניזם, תחבורה ציבורית בשבת וזכויות לקהילה הלהט"בית אבל אני מפחד שלא יהססו למסור שטחים אם יהיו בשלטון, ולא רק את יהודה ושומרון אלא גם את מזרח ירושלים

• אין לי למי להצביע

אז למי אתה מצביע?

נשמע כאילו לכחול לבן כי עליהם לכלכת הכי פחות חח

דבר שני הוא שאתה צריך לזכור שתמיד אתה יכול למצוא את הבעיות בכול מפלגה וגם תמיד יהיו כאלה השאלה היא מי אתה הכי מתחבר אליו בסוף כי עצם ההצבעה כן חשובה

נ.ב. איחוד מפלגות הימין=הימין המאוחד*

לא הזכרת גם את זהות ועצמה יהודית גם אם לא יעברו יבזבזו הרבה קולות ואולי כמה מפה רוצים לעשות את זה לכיף

• הרשימה המשותפת

כי אנחנו חייבים שלום

כי בלי דמוקרטיה ושיוויון אי אפשר

וכי הכלכלה והמדיניות החברתית חייבת להיות הוגנת יותר

1de02f17430bdfed103ab83cc63d98e8.png

• הרשימה המשותפת

כי אנחנו חייבים שלום

כי בלי דמוקרטיה ושיוויון אי אפשר

וכי הכלכלה והמדיניות החברתית חייבת להיות הוגנת יותר

כן בוא ניתן ייצוג לאוייב שרוצה להשמיד אותנו, למה לא