Ikariam Lobby!

  • Αγαπητοί παίκτες,


    Σύντομα στο Ikariam θα συμβούν ορισμένες αλλαγές. Μια από αυτές είναι ότι το Ikariam αποκτήσει το δικό του Lobby!

    Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Lobby παρακάτω!


    Σύντομα θα σας δώσουμε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πότε θα συμβεί αυτή η αλλαγή.


    Η ομάδα του Ikariam

  • Συχνές Ερωτήσεις - Lobby
    Τι είναι το Lobby;

    Το lobby είναι το νέο σύστημα διαχείρισης λογαριασμών. Τόσο απλό!


    Ορισμοί:

    • Λογαριασμοί Παιχνιδιού: Μέχρι τώρα ονομάζαμε τους λογαριασμούς παιχνιδιού απλά ως "λογαριασμούς", αλλά τώρα το ξεκαθαρίζουμε ονομάζοντάς τους "Λογαριασμοί Παιχνιδιού". Με αυτόν τον τρόπο είναι πιο ξεκάθαρη η διαφορά των Λογαριασμών Παιχνιδιού και του Λογαριασμού Lobby.
    • Λογαριασμός Lobby: O Λογαριασμός Lobby είναι ο κύριος λογαριασμός στον οποίο συνδέεστε και από εκεί συνδέεστε σε όλους τους Λογαριασμούς Παιχνιδιού που έχετε. Για αυτόν τον λόγο κρατάτε τα στοιχεία σύνδεσης του Λογαριασμού Lobby ασφαλή και μην τα μοιράζεστε.

    Θα υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να συνδεόμαστε μόνο σε 1 λογαριασμό παιχνιδιού;
    Ο Λογαριασμός Lobby από εδώ και στο εξής θα είναι ο μόνος τρόπος να συνδέεστε στους Λογαριασμούς Παιχνιδιού.


    Πως θα μαζευτούν όλοι οι λογαριασμοί μου στο Ikariam στο Lobby;
    Όταν υλοποιηθεί αυτή η έκδοση, όλοι οι λογαριασμοί σου που έχουν το ίδιο e-mail και κωδικό θα μπουν αυτόματα στον ίδιο Λογαριασμό Lobby.


    Πως θα ενώσω τους άλλους Λογαριασμούς Παιχνιδιού μου στον Λογαριασμό Lobby μου;
    Αν έχεις πολλαπλούς Λογαριασμούς Παιχνιδιού έχουν το ίδιο email αλλά διαφορετικό κωδικό, πρώτα θα δημιουργήσεις τον Λογαριασμό Lobby με τον πρώτο Λογαριασμό Παιχνιδιού για να συνδεθείς. Αν δοκιμάσεις να συνδεθείς στους άλλους Λογαριασμούς Παιχνιδιού θα σου βγάλει το σφάλμα "Λάθος στοιχεία σύνδεσης". Χρησιμοποίησε το "επαναφορά κωδικού" για να επαναφέρεις όλους τους κωδικούς σε όλους τους Λογαριασμούς Παιχνιδιού που έχεις στο ίδιο email. Όταν γίνει η επαναφορά κωδικού, εφόσον οι Λογαριασμοί Παιχνιδιού έχουν το ίδιο email και κωδικό θα ανήκουν πλέον στον Λογαριασμός Lobby σου.


    Σημείωση: Δεν χρειάζεται να βάλεις καινούργιο/διαφορετικό κωδικό όταν κάνεις την επαναφορά. Μπορείς να βάλεις και τον κωδικό που ήδη χρησιμοποιείς στον Λογαριασμό Lobby σου.


    Έχω έναν Λογαριασμός Lobby/Παιχνιδιού με διαφορετικό email, μπορώ να τον βάλω στον υπάρχων Λογαριασμό Lobby μου;
    Στην πρώτη έκδοση Lobby δεν θα είναι δυνατή η ένωση Λογαριασμών Lobby, παρόλα αυτά σκοπεύουμε να το υλοποιήσουμε σε επόμενες εκδόσεις. Αν μπεις στον λογαριασμό σου στο παιχνίδι ΠΡΙΝ μπει σε ισχύ το lobby μπορείς να αλλάξεις το e-mail των λογαριασμών ώστε να έχουνε όλοι το ίδιο με σκοπό να έχεις έναν Λογαριασμός Lobby για όλους τους Λογαριασμούς Παιχνιδιού σου.


    Θα ενώσει μόνο τους Λογαριασμούς παιχνιδιού μου από μία κοινότητα;
    Όχι, θα ενώσει όλους τους Λογαριασμούς Παιχνιδιού σε όλες τις κοινότητες, σε όλες τις γλώσσες που έχουν το ίδιο email και κωδικό.

    Σε τι γλώσσα θα είναι ο Λογαριασμός Lobby μου;
    Προς το παρόν δεν υπάρχει ρύθμιση γλώσσας. Η γλώσσα που θα προβάλλεται θα εξαρτάται από την γλώσσα της κοινότητας που προσπαθείς να συνδεθείς. Για παράδειγμα αν πας στο https://ikariam.gr/ ή στο https://gr.ikariam.gameforge.com/, το lobby θα εμφανιστεί στα ελληνικά.


    Μπορώ να αλλάξω την γλώσσα εμφάνισης;
    Ναι, μπορείς. Αυτό γίνεται με το να ανοίξεις στον browser σου την κοινότητα με την γλώσσα που θες να χρησιμοποιείς (για παράδειγμα αν θες Ισπανικά μπορείς να πας στο https://ikariam.es ή https://es.ikariam.gameforge.com/).


    Που είναι οι Λογαριασμοί Παιχνιδιού μου τώρα;
    Αμέσως όταν συνδεθείς στον Λογαριασμός Lobby σου θα δεις την λίστα με τους Λογαριασμούς Παιχνιδιού που έχεις σε όλες τις κοινότητες του Ikariam.
    Στην πρώτη έκδοση Lobby, ο τομέας "Οι Λογαριασμοί μου" θα δείχνουν τις παρακάτω πληροφορίες για κάθε Λογαριασμό Παιχνιδιού:

    • Όνομα κόσμου
    • Σημαία χώρας
    • Τύπος σέρβερ
    • Ψευδώνυμο
    • Κατάταξη
    • Ένα κουμπί για να παίξεις

    Η Λίστα των Λογαριασμών Παιχνιδιού ταξινομείται σύμφωνα με την δραστηριότητα, το πιο πρόσφατο παιχνίδι που συνδέθηκες θα εμφανίζεται πρώτο στην λίστα.


    Πως κάνω εγγραφή σε έναν νέο Σέρβερ;
    Κάτω από τον τομέα "Οι λογαριασμοί μου" θα βρεις τον τομέα "Ξεκίνα σε έναν νέο σέρβερ" όπου μπορείς να δεις τους 4 πιο καινούργιους σέρβερ. Αν θες να τους δεις όλους απλά πάτα το "Εμφάνιση όλων" και θα μπορείς να αλλάξεις και την γλώσσα. Και οι δύο λίστες περιέχουν τις εξής πληροφορίες:

    • Όνομα κόσμου
    • Σημαία χώρας
    • Τύπος σέρβερ
    • Πόσο καιρό είναι ενεργός ο σέρβερ
    • Ένα κουμπί για να παίξεις

    Μπορώ να παίξω ταυτόχρονα σε πολλούς Λογαριασμούς Παιχνιδιού με τον ίδιο Λογαριασμό Lobby;
    Ναι, μπορείς. Κάθε Λογαριασμός Παιχνιδιού θα ανοίγει σε καινούργια καρτέλα αφήνοντας τον Λογαριασμό Lobby ανοιχτό στην προηγούμενη καρτέλα.


    Τι γίνεται με τους ανενεργούς λογαριασμούς;
    Δεν θα υπάρξει αλλαγή στους ανενεργούς λογαριασμούς οπότε θα λειτουργούν όπως πριν. Αν ο λογαριασμός σου χαρακτηριστεί ανενεργός θα έχει την ανάλογη ένδειξη.


    Ευχαριστούμε τον dx4 για την μετάφραση του κείμενου

  • Αγαπητοί παίκτες,


    Το Lobby έχει τεθεί σε εφαρμογή.


    Κατά την είσοδο σας στην αρχική σελίδα του Ikariam, θα δρομολογηθείτε στην σελίδα: https://lobby.ikariam.gameforge.com/el_GR/ που αποτελεί την νέα σελίδα σύνδεσης & έγγραφης του Ikariam.



    Επιλέγοντας στο tab "Σύνδεση" και πληκτρολογώντας το e-mail σας και τον κωδικό σας θα συνδεθείτε στο Λογαριασμό Lobby.


    Στο επόμενο βήμα θα σας ζητηθεί να εισάγετε το e-mail που θα αποτελεί το βασικό e-mail του Λογαριασμού Lobby



    Στην συνέχεια θα βρεθείτε στην επισκόπηση του Lobby:



    Πατώντας στην επιλογή ΠΑΊΞΕ θα σας εμφανιστούν όσοι λογαριασμοί έχετε στο Ikariam και έχουν το ίδιο e-mail και κωδικό καταχωρημένα στις επιλογές.



    Αν θέλετε να προσθέσετε στον Λογαριασμό Lobby άλλους λογαριασμούς που έχουν διαφορετικό e-mail ή κωδικό ανεξάρτητα αν αυτοί είναι στο ίδιο κόσμο ή όχι, πηγαίνετε στην επιλογή "Ο λογαριασμός μου" και στην συνέχεια στην "Προσθήκη λογαριασμού" και βάζετε το e-mail και τον κωδικό του λογαριασμού που θέλετε να προσθέσετε.



    Για απορίες και ερωτήσεις παρακαλώ χρησιμοποιήστε το παρακάτω θέμα: Σχόλια & ερωτήσεις για το Ikariam Lobby


    Η ομάδα του Ikariam

  • Πώς μπορώ να προσθέσω περισσότερους λογαριασμούς στο Lobby μου;

    Αν είστε συνδεδεμένοι στο Lobby, μεταβείτε στην επιλογή "Ο λογαριασμός μου" και στην συνέχεια "Προσθήκη λογαριασμού". Εκεί πληκτρολογείστε το e-mail και τον κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού που λείπει. Όσοι λογαριασμοί έχουν αυτόν τον συνδυασμό email / κωδικού θα προστεθούν στο λογαριασμό Lobby.

    Επιπλέον, στο λόμπι θα εμφανιστεί ένα μπλε πλαίσιο που υποδεικνύει ότι έχετε λογαριασμούς με το ίδιο e-mail με αυτό του Lobby.

    Αν οι λογαριασμοί έχουν διαφορετικο κωδικό δεν θα έχουν προστεθεί αυτόματα. Μπορείτε να τα προσθέσετε όλους ταυτόχρονα κάνοντας κλικ στο μήνυμα, θα λάβετε μήνυμα ενεργοποίησης στο email σας


    Τι γίνεται αν δεν γνωρίζω/θυμάμαι τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του λογαριασμού μου;

    Στην αρχική σελίδα του Lobby (στο tab "Σύνδεση") υπάρχει ένας σύνδεσμος "(Ξέχασα τη διεύθυνση e-mail)". Κάντε κλικ σε αυτό.

    Στη συνέχεια, εισάγετε το όνομα λογαριασμού και τον κωδικό του. Βεβαιωθείτε ότι έχετε επιλέξει τον σωστό κόσμο. Στη συνέχεια, κάντε κλικ στο κουμπί και θα δείτε το e-mail. Εάν όχι, τότε αυτό μπορεί να οφείλετε σε: α) Λάθος δεδομένα β) Ο λογαριασμός βρίσκεται ήδη στο Lobby.



    Έφτιαξα ξαφνικά έναν νέο λογαριασμό στον κόσμο που παίζω, τι να κάνω;

    Μην πανικοβληθείτε, ο παλιός σας λογαριασμός δεν χάθηκε. Δεν τον έχετε συνδέσει ακόμα με το Lobby σας. Δοκιμάστε να προσθέσετε τον λογαριασμό όπως περιγράφεται παραπάνω. Αν αυτό δεν λειτουργήσει, τα δεδομένα που εισάγετε είναι λανθασμένα ή ο λογαριασμος έχει διαφορετικό e-mail.


    Πώς μπορώ να ενώσω δύο λογαριασμούς Lobby;

    Αποφασίστε ποια διεύθυνση θέλετε να έχετε στο Lobby σας, μεταβείτε στη διεύθυνση https://account.gameforge.com/el_GR/, συνδεθείτε με το e-mail και τον κωδικό το που έχετε στο Lobby που θέλετε να κρατήσετε. Πηγαίνετε Διαχείριση λογαριασμού >> Διαχείριση e-mail. Προσθέστε το e-mail του άλλου Lobby. Με αυτό τον τρόπο θα βρείτε όλους τους λογαριασμούς σας σε ένα Lobby, δηλαδή σε αυτό με την διεύθυνση που επιλέξατε.

  • Υπενθύμιση αναφορικά με την προσθήκη λογαριασμού στο λόμπι σας.


    Ενώ είστε συνδεδεμένοι στο λόμπι, μεταβείτε στην επιλογή "Ο λογαριασμός μου" και στην συνέχεια "Προσθήκη λογαριασμού". Εκεί πληκτρολογήστε το e-mail και τον κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού που λείπει. Εάν δεν έχετε καν πρόσβαση σε λόμπι, δημιουργήστε ένα νέο με το e-mail σας και προσθέστε σε αυτό τον λογαριασμό με την παραπανω διαδικασια.