Αποστολή Τουρκία 2019

  • έχω δύο εγκυκλοπαιδικές απορίες προς την ΟΔ:

    - αν κάποιος από άλλη κοινότητα υπερβεί τους κανόνες του φόρουμ και πρέπει να τιμωρηθεί, γίνεται από την τοπική ΟΔ ή από την ΟΔ της κοινότητάς του;

    - το περιεχόμενο ή μέρος ενός ποστ όταν χαρακτηριστεί εκτός κανόνων, παραμένει η αφαιρείται;

    λογικα η coma δεν μπορει να παρεμβει σε αλλους εθνικους σερβερ οπως στο τουρκικο .....γι αυτο εκανε την ανακοινωση εδω ......η ομαδικη ενασχοληση καποιοων ελληνων παικτων στον τουρκικο σερβερ και η συμπεριφορα τους στο φορουμ ,υπο την καθοδηγηση του ορατιου πρεπει να ειναι κοσμια ......κοινως δεν πρεπει να γινουμε σε θεματα συμπεριφορας ρεζιλι των σκυλιων σαν ελληνικη κοινοτητα του ικαριαμ

  • έχω δύο εγκυκλοπαιδικές απορίες προς την ΟΔ:

    - αν κάποιος από άλλη κοινότητα υπερβεί τους κανόνες του φόρουμ και πρέπει να τιμωρηθεί, γίνεται από την τοπική ΟΔ ή από την ΟΔ της κοινότητάς του;

    - το περιεχόμενο ή μέρος ενός ποστ όταν χαρακτηριστεί εκτός κανόνων, παραμένει η αφαιρείται;

    λογικα η coma δεν μπορει να παρεμβει σε αλλους εθνικους σερβερ οπως στο τουρκικο .....γι αυτο εκανε την ανακοινωση εδω ......η ομαδικη ενασχοληση καποιοων ελληνων παικτων στον τουρκικο σερβερ και η συμπεριφορα τους στο φορουμ ,υπο την καθοδηγηση του ορατιου πρεπει να ειναι κοσμια ......κοινως δεν πρεπει να γινουμε σε θεματα συμπεριφορας ρεζιλι των σκυλιων σαν ελληνικη κοινοτητα του ικαριαμ

    Συμφωνώ στο θέμα του τουρκικου σέρβερ. Διάβασα το σχετικό νήμα. Αυτό που έχω να πω είναι ότι θα πρέπει να μην λέμε πολλά και να μην είμαστε εριστικοί. Ότι έχει να πει η Ελληνική ομάδα θα πρέπει να το λέει με πράξεις μέσα στο παιχνίδι και όχι με λόγια στο φόρουμ. Παρόλο που χρησιμοποιούν την πραγματική ιστορία για να "δείξουν" κάτι και θίγουν την Ελλάδα κάτι που εμείς δεν κάνουμε σε πολιτικο-εθνικό τομέα. Θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά.... επιφυλάσσομαι.

    Να θυμάστε ότι πονάει περισσότερο όταν χάνεις στο σπιτι σου.

    να είστε ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ!

  • καλησπέρα σας
    εριστικοι ειμαστε επειδη θελουμε να μαζευτει στον σερβερ ενας αξιοσεβαστος αριθμος τουρκων και προσπαθούμε να τους πιάσουμε στο φιλότιμο.
    Μια βδομαδα σερβερ και αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2100 λογαριασμοι μαζι με τα μποτάκια.

    Εαν ειναι ολοι οι τουρκοι σαν τους "΄λακεδαιμονιους" που (ευτυχως για εμας) δεν συμμετεχουν στην αποστολή και υπεροπλία 6 προς 1 να εχουν ειναι χαλαρά πραγματακια. Οπότε είπαμε να το κάνουμε λίγο πιο δύσκολο για εμάς. εαν θελαμε κατι ευκολο θα παιζαμε με τον φιλο μου από τους λακεδαιμονιους
    ευχαριστω

    Where other men blindly follow the truth, remember, nothing is true
    Where other men are limited by morality or law, remember, everything is permitted
    We work in the dark to serve the light

  • καλησπέρα σας
    εριστικοι ειμαστε επειδη θελουμε να μαζευτει στον σερβερ ενας αξιοσεβαστος αριθμος τουρκων και προσπαθούμε να τους πιάσουμε στο φιλότιμο.
    Μια βδομαδα σερβερ και αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2100 λογαριασμοι μαζι με τα μποτάκια.

    Εαν ειναι ολοι οι τουρκοι σαν τους "΄λακεδαιμονιους" που (ευτυχως για εμας) δεν συμμετεχουν στην αποστολή και υπεροπλία 6 προς 1 να εχουν ειναι χαλαρά πραγματακια. Οπότε είπαμε να το κάνουμε λίγο πιο δύσκολο για εμάς. εαν θελαμε κατι ευκολο θα παιζαμε με τον φιλο μου από τους λακεδαιμονιους
    ευχαριστω

    εσείς παίζετε εκεί και δικές σας οι αποφάσεις τόσο παιξίματος όσο και συμπεριφοράς. Να θυμάστε όμως ότι είστε η βιτρίνα της Ελληνικής κοινότητας με ότι αυτό σημαίνει. Ολα τα υπόλοιπα δεν θα τα αναλύσω. Ετσι σκεφτήκατε, αποφασίσατε, πράξατε, έγιναν.

  • έχω δύο εγκυκλοπαιδικές απορίες προς την ΟΔ:

    - αν κάποιος από άλλη κοινότητα υπερβεί τους κανόνες του φόρουμ και πρέπει να τιμωρηθεί, γίνεται από την τοπική ΟΔ ή από την ΟΔ της κοινότητάς του;

    - το περιεχόμενο ή μέρος ενός ποστ όταν χαρακτηριστεί εκτός κανόνων, παραμένει η αφαιρείται;

    Είναι πολύ λεπτό το ζήτημα το συγκεκριμένο νήμα.

    Γενικά, εάν ένας παίκτης παραβεί τους κανόνες σε ξένη κοινότητα τιμωρείται από την ΔO της κοινότητας αυτής.


    Στην συγκεκριμένη περίπτωση προτίμησα να επέμβω εγώ και ως υπεύθυνη της κοινότητας και να δώσω την ποινή που αναλογεί.


    Προτίμησα να μην αφαιρέσω το περιεχόμενο ως σημάδι ότι στη Ελληνική κοινότητα η προσβολή σε πολιτιστικό επίπεδο τιμωρείτε. Σε περίπτωση που οι παίκτες άλλης κοινότητας δεν έχουν κατανοήσει τους κάνονες της κοινότητας μας για κάποιους λόγους (είτε η μετάφραση δεν έγινε κατανοητή κτλ) υπάρχει η Αγγλική σημείωση.

  • να δώσω την ποινή που αναλογεί

    τωρα ομως θα τα παρουν στο κρανιο με εμας που παιζουμε εκει

    Where other men blindly follow the truth, remember, nothing is true
    Where other men are limited by morality or law, remember, everything is permitted
    We work in the dark to serve the light

  • Αν θυμάμαι καλά και σύμφωνα με τους τοπικούς κανόνες του φόρουμ μας (όπως έχει προαναφέρει η ΟΔ) το περιεχόμενο αφαιρείται. Και επειδή μιλάω για πολιτικό-εθνικό θέμα θα ήθελα η ΟΔ να επαναπροσδιορίσει και να αφαιρεθεί τυχόν ανάλογο περιεχόμενο σε ποστ.

    να δώσω την ποινή που αναλογεί

    τωρα ομως θα τα παρουν στο κρανιο με εμας που παιζουμε εκει

    το θέμα είναι ότι ξεφεύγει το θέμα στα ποστ εκεί και από ένα παιχνίδι γίνεται εθνο-πολιτικό. Είναι ένα μέρος που ανέφερα πιο πάνω περί εριστικότητας από μέρους μας και εννοώ να μην το μετατρέψουμε σε εθνο-πολιτικό



    Συγχωρέστε μου αυτή τη αυστηρότητα σχετικά με τα εθνο-πολιτικά. Σε τοπικό επίπεδο δεν θα έδινα ίσως καν σημασία. Ομως άλλο να προσβάλλεις κάποιον προσωπικά (που ούτε αυτό το δέχομαι) και άλλο σε εθνικό επίπεδο. Μπερδεύεται το παιχνίδι με την ιστορία και πάει σε άλλα επίπεδα. Αναγνωρίζω ότι μέλος της ΟΔ της Τουρκικής κοινότητας έκανε σχετική προειδοποίηση αλλά όχι για τιμωρίες.

  • Οι Έλληνες παίκτες, στέκονται πάρα πολύ κόσμια μέχρι στιγμής, στο τούρκικο φόρουμ...

    Το μόνο τους λάθος είναι, ότι προσπαθούν να κάνουν καζούρα στους τούρκους, χρησιμοποιώντας Ελληνικές εκφράσεις μεταφρασμένες στα Αγγλικά (πχ. "you will see the Christ soldier" ή "Sygrou all straight and then turn left"), που οι τούρκοι δεν μπορούν να καταλάβουν...εκτός αν τα γράφουν έτσι, για να γελάμε εμείς οι ίδιοι...

    Αντίθετα, αυτό που βγάζει τους τούρκους εκτός εαυτού, είναι τα ιστορικά γεγονότα, που οι πρόγονοί τους έχουν χάσει πανηγυρικά...

    Εκεί θα πρέπει να επικεντρωθούμε, μέχρι να υπάρξει ένα επίπεδο ανάπτυξης των λογαριασμών, που θα επιτρέπει, σοβαρές μάχες...


    Γνώμη μου είναι, ότι η Ελληνική Δ.Ο, δεν θα πρέπει να ανακατευτεί καθόλου, γιατί σίγουρα θα υπάρξουν αντίποινα...

    Βέβαια οι CoMa, είναι έμμισθοι υπάλληλοι της εταιρίας και (οφείλουν να) λειτουργούν επαγγελματικά, αλλά δεν παύουν να είναι και πατριώτες...


    Τους έχουμε άνετα και στο παιχνίδι και στο φόρουμ...και όσο θα ξεφεύγουν και θα γίνονται χυδαίοι, τόσο θα τους σέρνουμε από τη μύτη, θυμίζοντας τους την πραγματική τους καταγωγή, από τις ασιατικές στέπες...

    Ὦ παῖδες Ἑλλήνων, ἴτε,


    ἐλευθεροῦτε πατρίδ᾽, ἐλευθεροῦτε δὲ παῖδας, γυναῖκας,


    θεῶν τε πατρῴων ἕδη, θήκας τε προγόνων·


    νῦν ὑπὲρ πάντων ἀγών.



  • Μιας και έμμεσα αναφέρθηκες (και) σε εμένα για τις ελληνικές εκφράσεις μεταφρασμένες στα αγγλικά, ήταν καθαρά μια προσπάθεια για να γελάσουμε εμείς. Ούτε να θίξω τους Τούρκους συμπαίχτες ήθελα, ούτε να γίνω ερειστικός. Δεν τα έγραψα περιμένοντας να τα καταλάβουν. (Προφανώς δεν το γράψαμε για αυτούς, λέτε να μην ξέρουμε Αγγλικά; άστοχη υπόθεση) Τώρα τι θεωρείς εσύ λάθος πάνω σε αυτό δεν ξέρω, σίγουρα διαφωνώ αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι.

    Η αλήθεια είναι πως το έχετε ξεχειλώσει λίγο το θέμα εκπροσώπησης. Λέτε και πάμε να κερδίσουμε κάτι από πέρα από την ευχαρίστηση του παιχνιδιού. Ως ένα βαθμό ίσως έχετε δίκιο και δίνετε συμβουλές αλλά έχει μεγαλοποιηθεί πολύ το θέμα χωρίς λόγο.


    Οι προκλήσεις για ιστορικά γεγονότα όπως είδατε δεν γίνονται πάτημα για εμάς γιατί προτιμάμε να αδιαφορήσουμε από το να μπούμε σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις σε ένα παιχνίδι ξέροντας πως κάθε πλευρά θα υπερασπιστεί την "αλήθεια" μέχρι τέλους καταλήγοντας σε ένα φαύλο κύκλο.

    email signature

    email signature

    email signature

  • Νομίζω ότι ήμουν σαφής στην αναφορά μου στις Ελληνικές εκφράσεις, καθώς διευκρίνισα ότι θα επρόκειτο για λάθος, μόνο αν απευθυνόμασταν στους τούρκους, που είναι φυσικό να μην καταλάβουν τι τους γράφουμε...

    Εφόσον οι μεταφράσεις απευθύνονταν για χαβαλέ προς τους δικούς μας, δεν υπάρχει κανένα λάθος...


    Όσο για την "εκπροσώπηση", άσε με να έχω κάποια διαφορετική άποψη, έχοντας ιδία γνώση από τούρκικες συμπεριφορές σε διάφορα μέσα κοινωνικής δικτύωσης...


    Κι όσο για την "αλήθεια" που θα υπερασπιστούν και οι δύο πλευρές μέχρι τέλους, - έννοια σου και δεν πρόκειται να καταλήξουμε σε κανέναν φαύλο κύκλο, καθώς η ιστορική αλήθεια είναι μόνο μία, ασχέτως πως επιλέγουν να την "μασκαρέψουν" κάποιοι...


    Το παιχνίδι - παιχνίδι και η ιστορία - ιστορία...και δεν την χαρίζω - εγώ προσωπικά - σε κανέναν ψευδοπολίτη (ή καταπατητή) της ανύπαρκτης "τούρκικης δημοκρατίας της βόρειας Κύπρου"...

    Ὦ παῖδες Ἑλλήνων, ἴτε,


    ἐλευθεροῦτε πατρίδ᾽, ἐλευθεροῦτε δὲ παῖδας, γυναῖκας,


    θεῶν τε πατρῴων ἕδη, θήκας τε προγόνων·


    νῦν ὑπὲρ πάντων ἀγών.


  • Στον τούρκικο σέρβερ μπήκαμε καθαρά για να ευχαριστηθούμε μάχες..
    Ιστορικά γεγονότα κτλ δεν μπαίνουμε στη διαδικασία να ασχοληθούμε γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός μας και δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα και σε κανέναν..
    Μόνο και μόνο που μπήκαμε 80 άτομα σε δικό τους σέρβερ έχουν τρελαθεί τα μεμέτια και αναμένεται να γίνει χοντρό τζέρτζελο στη συνέχεια..
    Αυτός ήταν ο σκοπός μας και αυτό πετύχαμε...
    Φυσικά και τους τρολλάρουμε με κάποιες ελληνικές εκφράσεις για πλάκα αλλά μέχρι εκεί...




  • Εάν αυξήσετε τον αριθμό των παικτών θα είναι πιο ευχάριστη.8o


    Εάν αυξήσουμε τον αριθμό των παικτών θα παίζουμε μεταξύ μας στο τέλος μωράκι...
    Ο καθένας από μας θέλει μια συστάδα νησιών μόνος του... οπότε μαζευτείτε όσοι μπορείτε μπας και βρούμε λίγο αντίσταση επιτέλους

    Salaam Alaikum


  • Aleykümselam (Eğer kısa yazacağım diyorsan Merhaba'yı da tercih edebilirsiniz.) :)


    Είναι μόνο πόλεμος με τη μορφή ελληνικής συμμαχίας και τουρκικής συμμαχίας;


    Ή διαφορετικές συμμαχίες και στις δύο πλευρές;


    Υπάρχει μια συμμαχία της HELLAS;


    Ή μήπως υπάρχει κάποιος Έλληνας παίκτης που θα επιλέξει να συμμετάσχει χωρίς συμμαχία;


    (Ελπίζω ότι έγραψα σωστά.) :/

    Resim.png

  • Όσοι Έλληνες παίκτες μπήκαν στον σέρβερ είναι στη συμμαχία HELLAS
    Οπότε μπορείτε κι εσείς να φτιάξετε μια αντίστοιχη "εθνική" Τουρκίας και να μπείτε όλοι εκεί για μην βαράμε 30 συμμαχίες ταυτόχρονα


  • Εάν αυξήσετε τον αριθμό των παικτών θα είναι πιο ευχάριστη.8o


    Εάν αυξήσουμε τον αριθμό των παικτών θα παίζουμε μεταξύ μας στο τέλος μωράκι...


    Αυτό το "μωράκι", άστο λίγο φλου...

    Μην σε ξεγελάει η φώτο του άβαταρ...δεν βλέπεις ότι από κάτω γράφει Gender: Male...?


    Εκτός, αν σου αρέσουν τα...αλμυρά...8o

    Ὦ παῖδες Ἑλλήνων, ἴτε,


    ἐλευθεροῦτε πατρίδ᾽, ἐλευθεροῦτε δὲ παῖδας, γυναῖκας,


    θεῶν τε πατρῴων ἕδη, θήκας τε προγόνων·


    νῦν ὑπὲρ πάντων ἀγών.